רויטרס ואי-פי

מסע התעמולה לקראת הבחירות בתוניסיה, הראשונות שנולדו מההפיכות בעולם הערבי, החל שלשום בהשתתפות 81 מפלגות. הערים במדינה, שבה ניתנו עד כה 90% מהקולות לאדם אחד, קושטו בתמונותיהם של של מאות מועמדים מעשרות המפלגות השונות.

התוניסאים יבחרו בסוף החודש אסיפה מחוקקת חדשה, שלחבריה תנתן ארכה של שנה לכתוב את החוקה למדינה, שבה תקבע שיטת השלטון. לאחר גיבוש החוקה ייערכו הבחירות לפרלמנט.

הבחירות לאסיפה יתקיימו לאחר ההתקוממות העממית נגד שלטונו של הנשיא לשעבר, זין אל-עאבדין בן עלי. ההתקוממות, שפרצה בדצמבר 2010, החלה לאחר שהצעיר מוחמד אל-בועזיזי הצית את עצמו כאשר דוכן הירקות שהפעיל באופן לא חוקי פונה. אל-בועזיזי מת מפצעיו, אך בעקבות פעולתו התפשטו ההפגנות ברחבי המדינה, עד לסילוקו של בן עלי מתוניסיה בינואר. בן עלי ורעייתו נשפטו בהיעדרם ביוני האחרון ל-35 שנות מאסר והוטל עליהם קנס של כ-65 מיליוני דולרים.

המהפכה בתוניסיה, שזכתה לכינוי "מהפכת היסמין", היתה השראה להתקוממויות דומות במצרים, בלוב ובמדינות נוספות, ששינו את פני העולם הערבי. תשעה חודשים עברו מאז הפגנות ההמונים, אך לנוכח אי השקט השורר עדיין במדינה והפשע הגובר, רבים מקווים כי הבחירות יביאו לייצוב המצב.

משקיפים רבים יעקבו מקרוב אחר הניסוי בדמוקרטיה שנערך בתוניסיה, אחרי 50 שנות שלטון יחיד של בן עלי, בשל השפעתו על האזור. "הבחירות יתקיימו בנסיבות חיוביות, אך אנחנו מוכנים לכל מקרה", אמר כמאל ג'נדובי, יושב ראש הוועדה המפקחת על הבחירות.

בכירים במנגנוני הביטחון במדינה אמרו כי כוחות הביטחון יגויסו כדי להבטיח שלא יהיו תקריות כלשהן בזמן הבחירות. "איננו חוששים לביטחון תהליך הבחירות", אמר מייקל גאלהר, יושב ראש צוות המשקיפים האירופאים המבקר במדינה. "יש לנו סיבות רבות להיות אופטימיים", הוסיף.

מאז הדחת בן עלי התחולל בתוניסיה מהפך פוליטי, והמדינה חווה התפוצצות של פעילות פוליטית לאחר הקמתן של 111 מפלגות. במדינה שבה משרד הפנים העניק בעבר 90% מהקולות למפלגה השלטת, הגיוון הרב מדהים - 785 מועמדים ב-81 מפלגות ו-676 מועמדים נוספים ברשימות עצמאיות יתמודדו על 218 המושבים באסיפה.

סקרי דעת קהל שנערכו שלושה שבועות לפני הבחירות לאסיפה הראו כי לפחות מחצית משבעת מיליוני בעלי זכות הבחירה עדיין לא החליטו בעד מי יצביעו. המפלגות המובילות הן המפלגה האיסלאמית המתונה "א-נהדה", המאורגנת היטב, שקיבלה בסקרים כ-20% מהקולות, ומפלגת המרכז "הפרוגרסיבית-דמוקרטית" שקיבלה כ-10%.

כראוי לניסוי דמוקרטי, שהחל בעזרת רשתות חברתיות, יש ברשת לא מעט מדריכים שמסייעים לאזרחים להבחין בין המועמדים והמפלגות. האתרים עושים מאמצים להשוות בין המצעים הפוליטיים השונים ולסייע לבוחרים לבחור במועמד הרצוי להם.

לצד הציפייה לבחירות, גורמים באופוזיציה חוששים כי הממשלה הזמנית תחזור בה מהבטחתה להוביל את המדינה לעבר דמוקרטיה ולערוך את הבחירות. "הצלחת המעבר לדמוקטיה בתוניסיה תהיה בעלת השפעה חיובית על הניסויים הדמוקרטייים בשאר חלקי העולם הערבי", אמר קארל לאמרס, נשיא האסיפה הפרלמנטרית של נאט"ו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ