הקוריאנים נלחמים בפשע בסיוע פפראצי

צ'ואה סנג-הון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צ'ואה סנג-הון, ניו יורק טיימס

ניו יורק טיימס

סיאול. לאים היון-סיאוק היו חובות רבים, ולכן החליט למצוא עבודה חדשה. וכך, הצטרף המורה לאנגלית לשעבר, השקט והצנוע, לשורות "ציידי הראשים" של דרום קוריאה, שנשקם - מצלמה.

אנשים כמו אים, המכונים במדינה בסרקזם "פפראצי", עוקבים אחרי טרפם ומצלמים אותו. אך הם אינם רודפים אחרי ידוענים, פוליטיקאים או פושעים קשוחים. הם משוטטים בערים ומצלמים בחשאי בווידאו אזרחים המפרים את החוק, מעבירים את ההוכחות לפקידי הממשלה ואוספים את גמולם.

"יש אנשים ששונאים אותנו", אמר אים, "אבל אנחנו עושים רק מה שהחוק מעודד לעשות". והזדמנויות לכך יש בשפע: מבית חרושת ששפך פסולת תעשייתית לנהר, ועד רופאים ועורכי דין שאינם נותנים קבלות כדי שיוכלו להצהיר על הכנסה נמוכה יותר.

אים, בן 39, החל לעבוד במקצועו החדש לפני שבע שנים, ולדבריו הוא "משתכר פי שלושה ממה שהרווחתי כמורה לאנגלית". כיום, הוא משתכר כ-85 אלף דולר בשנה.

להלשנה תמורת תשלום יש היסטוריה ארוכה בדרום קוריאה, כאשר במשך עשרות שנים הוצעו פרסים בתמורה להסגרת מרגלים מצפון קוריאה. בשנים האחרונות אימצו משרדי ממשלה שונים תוכניות דומות לתגמול מי שמדווח על עבירות שונות, חלקן זניחות, כמו זריקת בדל סיגריה מחלון מכונית נוסעת.

ההלשנה הפכה למקצוע פופולרי בדרום קוריאה לאחר שהמשבר הכלכלי העולמי פגע גם בכלכלתה. הפפראצי אומרים כי רוב עמיתיהם הם אנשי צווארון לבן לשעבר, הנמשכים לדיווחים על סכומי הכסף הגבוהים שניתן להשתכר באופן הזה.

מספר האנשים שעובדים בתחום אינו ידוע בדיוק, אך התופעה התפתחה כל כך עד להיווצרותה של תופעה חדשה - קורסים להדרכת מי שרוצה להיות פפראצי. "הקוריאני הוא ביסודו חסר סבלנות. לכן הוא עובר ברמזור אדום, 'חותך' נתיבים ומשליך סיגריות", אמר מון סיאונג-אוק, בן 64, המנהל קורסים כאלה, "כל עוד הקוריאני מתאפיין בהתנהגויות כאלה, לפפראצי יהיו עסקים טובים".

הפרסים נעים מחמישה דולרים (בדיווח על אדם שהשליך סיגריה) ועד 550 דולרים (בהסגרת אדם שמכר בעלי חיים ללא רישיון). אך יש גם אפשרויות ל"מציאות". עיריית סיאול מבטיחה 1.7 מיליון דולרים בתמורה לידיעות על מעשי שחיתות בקנה מידה גדול בקרב עובדיה.

דיווחים על שחיתות במקום העבודה נחשבים בדרום קוריאה לבגידה, והסגרת שכנים עלולה להטיל כתם חברתי. אים אינו מספר להוריו כיצד הוא מתפרנס, אך כמו רבים אחרים בתחום שלו, הוא אומר כי החל לעבוד כפפראצי מחוסר ברירה.

מתנגדי תוכניות הפרסים אומרים שהן פוגעות באמון החברתי. "הרעיון עצמו טוב, אך כשאנשים הופכים את זה למשרה מלאה, זה מפריט למעשה את עבודת המשטרה ומעורר שאלות אתיות", אמר לי יון-הו, מרצה למינהל משטרתי באוניברסיטת דונגוק בסיאול.

לעומתו אמר ג'ו מיונג-היון, בכיר במשרד החינוך האחראי על התוכנית, כי "אנחנו לא אומרים שזו הגישה המושלמת לדמוקרטיה, אבל נמשיך בה כל עוד אנשים עוברים על החוק".

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ