ניו יורק טיימס, סוריה

אבו אליאס ישב מתחת למדרגות התלולות שהובילו ממנזר "הגבירה שלנו מסיידנאיה" - כנסיה השוכנת בין הרים גבוהים המתנשאים ליד דמשק, ובה התפללו נוצרים במשך 1400 שנים. "כולנו מפחדים מהעתיד", אמר, כשהוא פונה לשכנו, גבר בשם רוברט שנמלט מעיראק בגלל המלחמה הבין-עדתית בארצו. "הוא ברח מעיראק ובא הנה", אמר אבו אליאס, כשהוא מביט בידידו שהגיע הנה לפני שנה אחת בלבד, "אבל עוד מעט נמצא גם אנחנו את עצמנו באותו מצב".

המהומות בסוריה גוברות מדי יום. ביום שלישי שעבר תקפו חיילי צבא הממשלה את העיר המורדת רטסאן בטנקים ובנשק כבד ופצעו לפחות 20 בני אדם. הכאוס גובר, ונוצרים שביקרו בסייסנאיה ביום ראשון שעבר אמרו כי הם חוששים שחילופי שלטון יביאו לשלטון הרוב המוסלמי-סוני, שימנע מהם אפילו את ההגנה למראית עין שמשפחת אסד העניקה להם במשך 40 שנה.

המיעוט הנוצרי של סוריה הוא גדול למדי ומהווה כ-10% מהאוכלוסיה, אם כי יש האומרים שכיום האחוז קטן יותר. השקפותיהם אינן אחידות. הנוצרים מיוצגים באופוזיציה ונאמנותם לממשלה נובעת בדרך כלל מפחד יותר מאשר מאהבה גדולה. חששה של העדה מסביר כיצד מצליח הנשיא בשאר אסד להחזיק במחוזות הבחירה שבהם יושבים נוצרים, למרות הדיכוי האכזרי של ההתקוממות העממית.

כנסייה בדמשק

לרבים מהנוצרים הסורים, אסד ממשיך להיות גורם צפוי ומוכר באזור בו חוסר הביטחון גרם לאחיהם הנוצרים להימלט ממקומות שסועי מלחמה כמו עיראק ולבנון, ומקומות שבהם הם חשים מאוימים כמו מצרים מאז המהפכה. הם חוששים שאם יודח, הם עלולים לסבול מנקמת ההנהגה הסונית השמרנית, על מה שעלול להיראות בעיניה כתמיכה נוצרית במשפחת אסד.

הנוצרים דואגים שמא המאבק להפלת אסד יתדרדר למלחמת אזרחים עקובה מדם במדינה בה מיעוטים אתניים ודתיים, הצליחו בעבר לחיות בדרך כלל אלה לצד אלה. הדאגה עמוקה כל כך, שהם מתעלמים מטיעוני הנגד של האופוזיציה: שהממשלה החריפה את חילוקי הדעות כחלק מאסטרטגיה שמטרתה להבטיח את שלטון משפחת אסד, שהיא בעצמה בת למיעוט העלאווי.

גורלם של מיעוטים באזור שבו שולטת הרבגוניות, היא אחת השאלות הדוחקות העומדות בפני העולם הערבי. בפסיפס העדות הנוצריות והמוסלמיות הקיים בסוריה בולטת שאלה גורלית: האם חיוני שיהיה "איש חזק" שיגן על הקהילה מפני זרמים מסוכנים יותר ופחות סובלניים?

הפגנה בסוריה ביום שישי. הנוצרים חוששים מהחלפת המשטר

מצוקת הנוצרים בסוריה מהדהדת בקרב מיעוטים דתיים אחרים במזרח התיכון, שרבים מהם רואים עצמם כשותפים לאותו גורל. בעיראק הצטמצם מספר הנוצרים מאז סילוק סדאם חוסיין עד שהפך לחסר משמעות. הנוצרים במצרים חוששים מעליית האיסלאמים. הנוצרים בלבנון, שהם המיעוט הגדול ביותר בעולם הערבי, חוששים לעתידם במדינה בה הובסו בסופו של דבר במלחמת האזרחים שנמשכה 15 שנים.

החודש קרא הפטריארך המרוני לבני קהילתו - העדה הנוצרית הגדולה ביותר במדינה - להציע לאסד סיכוי נוסף לבצע את הרפורמות שהבטיח אך לא ביצע. דבריו של הפטריארך בישארה בוטרוס אל-ראי עוררו פולמוס חריף בלבנון, אך הפטריארך תיאר את אסד כ"אדם מסכן שאינו יכול לחולל ניסים", והזהיר כי נפילת ממשלתה של סוריה תסכן את הנוצרים בכל המזרח התיכון.

ואכן, כהוכחה לעוצמת הפחד, רבים ממשיכים להעדיף את הסטטוס קוו בסוריה, למרות ההידרדרות העלולה לבשר מלחמת אזרחים.

שלט עליו נכתב "העם הסורי אחד". בשטח עולה גם שתוף פעולה בין הדתות

עם זאת ובמקביל יש תופעות שונות. אחד הפעילים בדמשק סיפר באחרונה כיצד ידיד נוצרי, שהשתתף בהפגנות, מצא מקלט בביתה של משפחה מוסלמית שמרנית באחד מפרברי דמשק. האיש צעד עם האחרים, וכשהגיעו כוחות הביטחון והחלו לירות לכל עבר, המפגינים נמלטו והסתתרו בבתים השכנים.

בתום המהומה פנה אל הפעיל הנוצרי מארחו המוסלמי ושאל לשמו. הפעיל, שחשש להסגיר את זהותו, היסס לרגע. ואולם, בסופו של דבר מסר את שמו האמיתי. להפתעתו, החלו כל אלה שהסתתרו באותו בית להריע לו. הוא הפך לאחד מהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ