וטו של רוסיה וסין מנע סנקציות על סוריה במועצת הביטחון

בריטניה גינתה את החלטת השתיים וקבעה שסיכול ההצעה "יתפרש באזור כהחלטה המעדיפה לתמוך במשטר האכזרי מאשר בעם הסורי"

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה שמיר
ניו יורק

רוסיה וסין סיכלו הצעת החלטה שכללה הטלת סנקציות על סוריה. תשע חברות מועצת הביטחון באו"ם, בהן ארה"ב, בריטניה וצרפת הצביעו בעד, בעוד ארבע חברות נמנעו.

הצעת ההחלטה, שנוסחה על ידי צרפת, כללה נוסח מרוכך לבקשת רוסיה. הנוסח שהועלה להצבעה לא כלל הטלת סנקציות - אלא איום ואזהרה שסנקציות יוטלו על סוריה אם המשטר לא יפסיק לאלתר את הדיכוי האכזרי נגד האזרחים המפגינים.למרות זאת הטילו רוסיה וסין וטו וסיכלו את ההחלטה .לפי דיווח שפורסם על ידי האו"ם, מספר האזרחים שנהרגו עד כה מירי של הצבא עומד על כ-2700.

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור אמר ל"הארץ", "תוצאת ההצבעה היא תעודת עניות למועצת הביטחון בכלל ולרוסיה וסין בפרט"."בבוא היום אזרחי סוריה יזכרו מי היה ובאיזה צד בשעת המצוקה הנוראית שלהם", אמר השגריר. "אלה העומדים מנגד בשעה קריטית זו לעם הסורי, ישאו על מצפונם את המשך משטרו של העריץ מדמשק".

בריטניה הגיבה בחריפות על הטלת הווטו ובהודעה מיוחדת שפרסם משרד החוץ הבריטי נאמר כי סיכול ההצעה "יתפרש באיזור כהחלטה המעדיפה לתמוך במשטר האכזרי מאשר בעם הסורי". "המהלך הרוסי-סיני יתקבל כמהלומה לכל הסורים שביקשו מהקהילה הבינלאומית להשמיע את קולה".

שגרירת ארה"ב באו"ם, סוזן רייס, אמרה כי הממשל האמריקאי מתוסכל מתוצאות ההצבעה אך ציינה כי "המשבר בסוריה ישאר על סדר היום של המועצה וארה"ב לא תשקוט עד שהמועצה תכיר באחריותה לכך".

שגרירי רוסיה וסין נימקו את החלטתם להטיל וטו בכך שהמהלך יביא לעימות ולא לפתרון. שגריר רוסיה לאו"ם, וויטאלי צ'רקין, טען כי מעצמות המערב דוחפות לעימות עם סוריה. "האיום להעניש את סוריה היה בלתי קביל", אמר. צ'רקין ציין כי מוסקווה איננה תומכת בנשיא אסד ובאלימות נגד עמו אבל שוללת "גישה של עימותעל ידי אולטימטום במקום ניהול משבר בדרכי שלום". שגריר סין, לי בנדונג, טען ש"סנקציות או אף איומים בסנקציות לא יסייעו למצב הנוכחי בסוריה אלא יחריפו אותו". ארבע החברות שנמנעו היו, הודו, ברזיל, דרום אפריקה ולבנון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ