מפלגתו של ראש ממשלת פולין זכתה ברוב בבחירות

רומן פריסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רומן פריסטר

כתב "הארץ" בוורשה

מפלגת "המצע האזרחי" בראשותו של דונלד טוסק זכתה בכמעט 40% מהקולות וכנראה תוכל, יחד עם "האיחוד העממי", שותפתה הקואליציונית הנוכחית, להמשיך להחזיק בשלטון במשך ארבע שנים נוספות. כך מראה סקר שפורסם עם סגירת הקלפיות אמש בשעה תשע בערב. התוצאות הסופיות יפורסמו בתוך יממה. יריבתה העיקרית של "המצע האזרחי", "חוק וצדק" הלאומית, השיגה 30% קולות, פחות מהמצופה. לכוח השלישי בגודלו במדינה היתה במפתיע מפלגתו החדשה של יאנובש פאליקוט, המתנגדת להשפעת הכנסייה הקתולית על החיים הציבוריים, שגרפה יותר מעשרה אחוזים של הקולות. נשיא המדינה, ברוניסלב קומורובסקי, הודיע כי יטיל על המנצח את משימת הרכבת הממשלה.

לפי נתוני ועדת הבחירות הממלכתית, שיעור ההשתתפות בבחירות לא עלה על כ-40% מבעלי זכות ההצבעה במדינה. בבחירות התחרו 11 מפלגות על 460 מושבי הפרלמנט ומאה מושבי הסנאט. פרט לשני מקרים שבהם הונח מטען נפץ מדומה בשתי קלפיות, עבר יום הבחירות בשקט.

המאבק העיקרי בבחירות התנהל כצפוי בין מפלגת המרכז הליברלית, "המצע האזרחי", בראשות טוסק, לבין מפלגת "חוק וצדק" הלאומית-ימנית, בראשות ירוסלב קצ'ינסקי. מפלגת "המצע האזרחי" שלטה במדינה במשך ארבע השנים האחרונות והיא תומכת בהידוק הקשרים עם האיחוד האירופי.

קצ'ינסקי, המתייחס בחשדנות לאיחוד האירופי והתבטא טרם הבחירות נגד קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, העלה חשש בציבור מפני הידרדות היחסים עם גרמניה ורוסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ