אדוארד וונג וג'ונתן אנספילד, ניו יורק טיימס

"ז'יאנג זמין חולה אנושות", דיווחו כותרות העיתונים ביולי האחרון על מצבו של נשיא סין לשעבר. אולם, ז'יאנג הופיע אתמול (ראשון) בטקס רשמי בבייג'ין, ועורר גל השערות על מצבו הבריאותי והתפקיד שיימלא במאבקי הכוח, הנלווים לשינויים האמורים להתבצע בשנה הבאה בהנהגת המדינה.

ז'יאנג בן ה-85 נראה חלש בצילומים מהטקס שהופיעו אתמול בבוקר בטלוויזיה הממלכתית, בהם הוא שר עם מנהיגים אחרים את ההמנון הלאומי לציון יום השנה המאה לקץ שושלת צ'ינג.

הידיעות על בריאותו הרופפת של ז'יאנג הופיעו בכלי התקשורת של הונג קונג ב-6
ביולי השנה, ימים אחדים לאחר שנעדר מהטקס לציון יום השנה ה-90 למפלגה הקומוניסטית הסינית. ההנהגה ניסתה לחסום או להגביל את הדיונים על מצבו, ואף התפרסמה הכחשה רשמית לשמועה שמת.

מאז התקבלו דיווחים מאנשים המקושרים לחברי מפלגה בכירים כי ז'יאנג סובל מאי
ספיקת לב ומסיבוכים אחרים, וכי עבר החייאה בבית חולים צבאי בבייג'ין. ואכן, באותם
ימים נראו שיירות של מכוניות רשמיות שחורות כשהן נכנסות למתחם בית החולים ויוצאות
ממנו.

עוד אבינו חי: ז'יאנג מפריך השמועות על מותו

על אף הופעתו המחודשת בתחילת השבוע, מקורבים להנהגה אמרו כי בריאותו של ז'יאנג, שפרש מראשות המפלגה ב-2002 ומהנשיאות ב-2003, עדיין רופפת.

הופעתו הפומבית של ז'יאנג היא "בעלת משמעות פוליטית עליונה", לדברי צ'נג לי,
מומחה לפוליטיקה של האליטה הסינית במכון ברוקינגס בוושינגטון. לטענתו, להופעה
הפתאומית יש משמעות הדומה למשמעות הוצאתם לאור של נאומי ז'ו רונגג'י, ראש הממשלה בתקופת נשיאותו של ז'יאנג, בארבעה כרכים מהודרים.

"אין ספק שבכירים לשעבר רוצים להשפיע יותר על המדיניות הכלכלית, הירושה הפוליטית
ויחסי החוץ, בעיקר בתקופה שבה הציבור הסיני מראה דאגה גוברת מיכולת הניהול
ומהאחדות הפוליטית של ההנהגה הקיימת", הוסיף לי.

מינוי סגן הנשיא שי ג'ינפינג, הנהנה מתמיכת ז'יאנג, לנשיא וליו"ר המפלגה נראה
בטוח. אך פרט לו, הרכב ההנהגה הבאה עלול להיקבע בהתאם לתוצאות המאבק בין נאמני ז'יאנג לבין נאמני הו ג'ינטאו, הנשיא ויו"ר המפלגה הנוכחי.

בשנים האחרונות הפעיל ז'יאנג, שנהנה מתמיכת "כנופיית שנגחאי", כפי שמכונה קבוצה
זו, את השפעתו למנוע את מינוי לי קצ'יאנג, אחד מאנשי הו, לנשיא הבא. לי צפוי
להתמנות לראש הממשלה הבא, ושאר המקומות יישארו פנויים. בכירי המפלגה החלו להפיץ רשימות שמות בין מאות בכירים, אך ההחלטה הסופית תתקבל כנראה רק בקיץ הבא, לכל המוקדם.

המצב הפוליטי כל כך לא ברור, שבני משפחותיהם הקרובים של מספר מנהיגים, כולל שי,
התבקשו לצאת מבייג'ין כדי שפעולותיהם לא יפריעו לתהליך הירושה.

פרשנים אומרים כי השפעת ז'יאנג תקבע בין השאר את גורלו של בו שילאי, מזכיר המפלגה בצ'ונגצ'ינג, והמועמד הססגוני והשנוי ביותר במחלוקת. רעיונותיו של בו על חזרה לעקרונות הסוציאליסטיים וחלוקה הוגנת יותר של העושר שונים לכאורה מאלה של ז'יאנג. אולם, מוסיפים הפרשנים, בו ייבו, אביו של בו שילאי, הוא ידיד של ז'יאנג, ו"התחייה האדומה" של הבן היא אולי עניין של מסע בחירות יותר מאשר אידיאולוגיה.

עם זאת, תומכיו של בו מאמינים כי עקרונותיו הנאו-סוציאליסטיים עשויים להפוך לתוכנית אב לפיתוח כלכלה שוויונית יותר בסין. "לבו יהיה סיכוי טוב אם ז'יאנג יישאר בריא. ז'יאנג רוצה אותו בפסגה. אבל רבים לא אוהבים אותו כי הם חושבים שהוא מסוכן", אמר עורך של אחד מעיתוני המפלגה.

וואנג יאנג, מזכיר המפלגה במחוז גואנגדונג, מועמד נוסף לוועדה המתמדת, מחזיק
בדעות כלכליות ליברליות, יחסית, ומתנגד לעקרונותיו של בו. הו, נשיא המפלגה, תומך בוואנג וביקר אצלו פעמים אחדות. באחרונה הוא דווקא לא התייחס לבו, בניגוד לשי ומנהיגים אחרים במפלגה.

פרשנים אומרים שהו מפעיל את השפעתו במינויים רמי דרג רבים, ככל שמתקרבים חילופי הגברי בהנהגה, ותמך באחרונה במינוי אנשיו למזכירי מפלגה במחוזות רבים ככל האפשר. הוא גם תומך בקידום גנרלים וסביר להניח שיישאר יו"ר הוועדה הצבאית המרכזית עוד מספר שנים אם שי ייבחר למזכיר המפלגה, כשם שעשה ז'יאנג כשהו נבחר לנשיא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ