כך ייעשה לסטודנט שהעליב את הנשיא מחמוד אחמדינג'אד

פימאן עארף, פעיל פוליטי שהעז לכתוב מכתב "מעליב" לנשיא האיראני, הוענש בספיגת 74 מלקות. לפני שבועות ספורים הוענשה בלוגרית מקומית על עבירה דומה

סעיד קמאלי דהגאן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סעיד קמאלי דהגאן, גרדיאן

סטודנט איראני המוכר כפעיל פוליטי ספג 74 מלקות כעונש על העלבת הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. פימאן עארף, סטודנט למדעי המדינה באוניברסיטת טהראן, נידון במארס 2010 לשנת מאסר בפועל, לאחר שהורשע בהפצת תעמולה נגד המשטר, ובקיום קשר עם עיתונאים זרים.

עארף נעצר בראשונה אחרי הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות בשנת 2009. בנוסף על עונש המאסר, נגזרו עליו 74 מלקות כעונש על כך שכתב מכתב "מעליב" לאחמדינג'אד, ואיסור לעבוד כעיתונאי או להתפקד למפלגה פוליטית כלשהי במשך כל ימי חייו.

עארף התבשר שהוא עומד לספוג את המלקות שנגזרו עליו מספר שעות בלבד לפני ששוחרר מכלא אווין הידוע לשמצה בטהראן, לאחר שסיים לרצות את עונש המאסר שלו ביום ראשון האחרון. סוהר עטוי מסיכה הצליף בעארף בנוכחות אשתו ופקידים ממערכת המשפט האיראנית.

הפרשה נודעה לתקשורת מספר שבועות בלבד אחרי שסומיח טוהידלו, בלוגרית איראנית שעבדה במערכת הבחירות לנשיאות של מיר חוסיין מוסאווי, נידונה לעונש "סמלי" על אותה עבירה.

בניגוד לטוהידלו, שעונשה היה סמלי ומטרתו היתה להשפיל אותה בלבד, ספג עארף הלקאה אמיתית. בתצלומים שפורסמו ניתן לראות בבירור את גבו הפצוע והמדמם. "עונש מלקות על צריכת אלכוהול די נפוץ באיראן, אך פעילים פוליטיים נידונים למלקות על עבירות שאינן מוגדרות בבירור, כגון כפירה באיסלאם או נביאיו", אמר בעילום שם עיתונאי איראני. "עונש המלקות שנגזר על עארף בעוון העלבת אחמדינג'אד הוא מזעזע וחסר תקדים".

במכתב שכתב בשנת 2009 לאחמדינג'אד, תקף עארף את הנשיא על כך שאסר על סטודנטים שעסקו בפעילות פוליטית להמשיך בלימודיהם באוניברסיטה. נראה שהשלטונות זעמו על כך שעארף, לאות מחאה, סירב לפתוח את מכתבו בברכה "סלאם".

נשיא איראן נואם בוועדת דרבן ה-2צילום: אי פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ