פולין: לראשונה נבחרה טרנסג'נדרית לפלרמנט

עלייתה של מפלגת פליקוט, שדורשת להתיר נישואים של חד-מיניים ועיגון הפלות בחוק, מעידה על שינוי חברתי

ניקולס קוליש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניקולס קוליש

ניו יורק טיימס

ורשה. הבחירות לפרלמנט בפולין, שנערכו בתחילת השבוע, חשפו את ממדי השינוי שעברה החברה הפולנית בדור האחרון. העם שסומן כשמרן וכקתולי הדוק התרחק מהכנסייה ומבקש לחיות במדינה חילונית, הדומה יותר באופיה למדינות מערב אירופה. מגמת השינוי מתבטאת באופן מובהק בזכייתה של מפלגת פליקוט, שייסד יצרן הוודקה יאנוש פליקוט, בעשרה אחוזים מקולות המצביעים.

המפלגה משכה מצביעים צעירים רבים בשל תמיכתה בזכויות ההומוסקסואלים, בביצוע הפלות ובלגליזציה של סמים קלים. מלבד זאת, התקפותיה על הכנסייה הקתולית העלו את קרנה בקרב המצביעים.

אחת מחברות מפלגתו של פליקוט היא אנה גרודצקה, הטרנסקסואלית הראשונה שזכתה במושב בפרלמנט הפולני. גרודצקה, בת 57, השלימה אשתקד את תהליך שינוי המין שלה וזכתה ב-18 אלף קולות במחוז הבחירה שלה, קרקוב. שלשום אמרה כי משימתה היא לסייע לאזרחי המדינה השמרנית להבין את מצוקותיהם של אלה שעברו ניתוח לשינוי מין.

פליקוט עצמו היה חבר פרלמנט מטעם מפלגת "המצע האזרחי", ופרש ממנה בגלל עמדותיה השמרניות בסוגיות חברתיות. הוא ידוע כחובב פרובוקציות שלא היסס לחלוק על העקרונות הנוקשים של הכנסייה. כך, במצע הבחירות שלו הציע לאפשר נישואים אזרחיים להומואים וללסביות, לעגן בחוק ביצוע הפלות ואף לשים קץ לחינוך הדתי בבתי הספר הממלכתיים.

פליקוט למד פילוסופיה ופתח חברה לממכר עצים. בהמשך עבר לפעול כיזם בתעשיית האלכוהול, הפך למיליונר ולאחר מכן החליט להיכנס לפוליטיקה.

גרודצקה כתבה בבלוג שלה כי החליטה לרוץ לפרלמנט כי רצתה "להשמיע את קולותיהם של המודרים והמופלים לרעה במערכת הפוליטית. אני סבורה שלאט לאט אגיע למטרה". "כשקיבלתי את ההחלטה להתמודד ידעתי למה לצפות", סיפרה בראיון טלוויזיוני, והתייחסה לתקריות בלתי נעימות שחוותה בזמן מסע הבחירות שלה.

ההצלחה לא האירה פנים רק לפליקוט ואנשיו, אלא גם למפלגת "המצע האזרחי", מפלגת המרכז שבראשה עומד ראש הממשלה, דונלד טוסק. היא הביסה באופן גורף את המפלגה הלאומנית השמרנית "חוק וצדק", של ראש הממשלה לשעבר, ירוסלב קצ'ינסקי. טוסק צפוי להמשיך ברפורמות כלכליות זהירות ולהדק את הקשרים של פולין עם האיחוד האירופי.

"המנדט הברור שטוסק קיבל, התבוסה הברורה של 'חוק וצדק' והתוצאות שהשיגה המפלגה שלנו הם עדות לכך שטוסק קיבל מנדט מהציבור לקיים קשרים פתוחים יותר עם רוסיה וגרמניה", אמר פליקוט. לדבריו, בפולין יש נטייה גוברת לשינוי, וזאת בהשפעת מיליוני הפולנים שעובדים ולומדים במדינות האיחוד האירופי.

בעקבות דפוסי ההצבעה בבחירות מעריכים פרשנים כי פולין תמשיך לצעוד בנתיב הפתיחות ולהשתחרר מהשמרנות. "פליקוט הוא האיש הנכון בזמן הנכון", אמר פיוטר טימושוביץ', יועץ פוליטי שעובד עם פליקוט וייעץ גם לפוליטיקאי הפופוליסטי אנדז'י לפר. "מטרותיהם אינן זהות, אבל שניהם ביקשו לקעקע את הבמה הפוליטית המאובנת", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ