שלמה שמיר ונטשה מוזגוביה

תנועת המחאה, "כיבוש וול סטריט", זנחה אתמול את בסיסה בפארק זוקוטי שבדרום מנהטן, וקיימה הפגנות בכמה מוקדים בניו יורק, בהם כיכר טיימס. התנועה סחפה אחריה אלפי צעירים שהפגינו בערים רבות ברחבי המדינה נגד השיטה הקפיטליסטית והממסד הפוליטי בארה"ב עדיין מתקשה להבין כיצד להתמודד עם המפגינים.

כמה פוליטיקאים דמוקרטים ניסו לנאום בפניהם, אולם סולקו. במפלגה הרפובליקאית כינו אותם "אספסוף אלים", אולם נאלצו להודות שהם מעניקים ביטוי נוסף לתסכול של האמריקאים מהמצב הכלכלי במדינה. השאלות שנותרו באוויר הן אם המחאה תדעך לקראת החורף ואם היא תשפיע על מערכת הבחירות של 2012. הדמוקרטים יכולים לקוות שתנופת המחאה תשמש משקל נגד לכוחה של התנועה השמרנית "מסיבת התה". ואולם, המחאה, שטרם גיבשה מנהיגות מסודרת, לא הביעה כל נכונות לקבל את החסות הדמוקרטית. מפגינים רבים בבירה וושינגטון הביעו בשיחות עם "הארץ" תסכול מכך שאובמה הפך ל"עוד נשיא שלוקח כסף מהתאגידים" בשביל להיבחר לכהונה השנייה, וכי הם לא מצפים שהפתרון יבוא מהמערכת הפוליטית הקיימת.

בימים האחרונים חדרה המחאה גם למסרים של המתמודדים על ראשות המפלגה הרפובליקאית. מיט רומני, מושל מסצ'וסטס לשעבר והמועמד המוביל בסקרים, אימץ את סיסמת "אנחנו ה-99%" של המפגינים. "אני מודאג לגבי 99% מהאמריקאים", אמר, "אני רוצה שארה"ב תהיה שוב המקום הטוב ביותר בעולם בשביל מעמד הביניים".

מסקר של סוכנות הידיעות רויטרס עולה כי 38% מקרב כלל האמריקאים מתייחסים באהדה לתנועת המחאה, לעומת 24% שמתייחסים אליה באופן שלילי. בקרב הרפוליקאים, רק 22% מהם רואים את המחאה באור חיובי. בקרב תומכי המחאה נמנו גם איש ברוח נועם חומסקי והסופרת נעמי קליין, שקראו להחזיר לציבור את השליטה על הכלכלה.

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, נאמה שלשום בכנס אנשי העסקים על מנהיגות כלכלית, וכינתה את ההפגנות "תזכורת לכולם שיש עוד הרבה עבודה לפנינו כדי שנעמוד בציפיות של העם האמריקאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ