הסיפור המוזר על המזימה האיראנית בארה"ב

התוכנית להתנקש בשגריר הסעודי היתה חובבנית ולא אופיינית לטהראן, אולם אובמה מתעקש שבידיו הוכחות. האם החשיפה מקדמת את תקיפת איראן?

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בגלל העיסוק הנמשך מאז יום שלישי האחרון בשחרורו של גלעד שליט, כמעט לא ניתנה הדעת בישראל לפרשה המסעירה את ארצות הברית. פרשה מלאת סימני שאלה שיש בה כדי להקרין על המזרח התיכון כולו. מדובר בהודעה של הממשל האמריקאי כי נחשף קשר איראני לפגוע בשגרירי סעודיה וישראל בוושינגטון ומזימה לפגוע שוב בשגרירות ישראל בבואנוס איירס שארגנטינה.

מעט מאוד פרטים פורסמו על התכנית המבצעית, ומהם עולה בבירור כי תכנון הפעולות היה לקוי וחובבני. דבר זה הגביר את חוסר האמון בהודעה האמריקאית. מומחים לאיראן, שרבים מהם מסתופפים בצל הפורום האינטרנטי "Gulf 2000" של גרי סיק, מיהרו להיחלץ לעזרתה של איראן ולהעלות ספקות אם היא באמת עומדת מאחורי המזימה. אחרים מרחיקים לכת באריגת תיאורית קשר לפיה הממשל האמריקאי, בגיבוי קהילת המודיעין שלו, פיברק את המבצע כדי להפליל את איראן כחלק מהכנותיו ליצור נגד טהראן "קאזוס בלי" כדי להכין את דעת הקהל למהלומה צבאית.

מאמינים שמדובר בקונספירציה אמריקאית? בואו לדבר על זה בפייסבוק

במקביל ארה"ב מפעילה לחץ על הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לפרסם ראיות שהגיעו לידיה בחודשים האחרונים לגבי תוכנית הגרעין האיראנית. לפני העיתון "ניו יורק טיימס", מדובר במידע מודיעיני מסווג לפיו איראן עורכת ניסויים בטכנולוגיה המיועדת לבניית נשק גרעיני.

ערבבסיאר

היו מי שאף פיתחו במוחם הקודח תיאורית קשר שמאשימה את המוסד כי הוא שעומד מאחורי הפעולה כדי לחרחר מלחמה בין וושינגטון לטהראן. בהקשר זה הם הזכירו כי ישראל מילאה תפקיד חשוב בגיבוש "הראיות" נגד משטר סדאם חוסיין בעיראק כדי לדחוף את ארה"ב לפלישה לעיראק. אך גם בלי מצדדי תיאורית הקשר, האמריקאים והעולם זוכרים כי הנשיא ג'ורג בוש נעזר במידע מודיעיני שגוי כאילו סדאם חוסיין מקדם תכניות לייצור נשק גרעיני, או לפחות כימי וביולוגי, כהצדקה לפלישה לעיראק ב-2003. אם המודיעין שלנו, טוענים לא מעטים בארה"ב, היה מסוגל להתאים את המידע והערכת המודיעין לצורכי הדרג המדיני, מי יתקע לידינו שהם לא חוזרים כל כך שוב.

מנהיגה הרוחני של איראן, אייתוללה עלי חמינאי, דחה אתמול (שבת) בבוז את טענותיה של ארצות הברית. "האשמות חסרות משמעות ושטותיות כוונו כלפי כמה איראנים בארה"ב, שסיפקו תירוץ להציג את הרפובליקה האיסלאמית כתומכת בטרור", אמר חמינאי בנאום ששודר בערוץ הטלוויזיה הרשמי באיראן.

מי שחשף את המזימה בשבוע שעבר היו שר המשפטים האמריקאי אריק הולדר וראש האף-בי-איי הוותיק רוברט מולר. לדבריהם, אמריקאי ממוצא איראני בשם מנסור ארבבסיאר מהעיר קורפוס כריסטי בטקסס, ביחד עם קרוב משפחה המשרת בכוח "אל קודס" של משמרות המהפכה באיראן, פנה לאדם נוסף וביקש ממנו להשיג עבורו אמצעי לחימה מקרטל סמים במכסיקו. אותו אדם היה סוכן של הסוכנות למלחמה בסמים. הפנייה נעשתה ביוני האחרון. וארבביסאר היה נתון מאז במעקב, עד שנעצר ולאחרונה הוגש נגדו כתב אישום. חשוד נוסף שהצליח להימלט הוא גולאם שאקורי, שלפי כתב האישום מוגדר "חבר בכוח אל-קודס". בכתב האישום אין אזכור לכוונה לפגוע בשגרירויות ישראל בוושינגטון ובבואנוס איירס, אך הדברים פורסמו בכלי תקשורת בארה"ב ובארגנטינה על סמך שיחות רקע עם פקידים בממשל.

כוח אל-קודס, שבראשו עומד גנרל קאסם סולימני, נחשב לכוח עילית של "משמרות המהפכה" ומונה כ-15 אלף מגויסים. הוא אחראי לקשרים הסודיים של המשטר עם קבוצות, בעיקר שיעיות, ברחבי העולם. מתפקידו לספק נשק, אמצעי לחימה, תיעוד וממון לקבוצות ותנועות כמו החיזבאללה, החמאס, המיליציות השיעיות בעיראק, ארגונים שיעיים מתנגדי השלטון בבחריין, קבוצות בתימן וגם לרשתות אל-קעאדה. ידוע כי לגנרל סולימאני היו קשרים הדוקים ביותר עם "שר ההגנה" של החיזבאללה, עימאד מורנייה, שחוסל בפברואר 2008 בדמשק בפעולה המיוחסת למוסד. סולימאני גם ביקר בחשאי בעיראק כדי לארגן את ההתנגדות לצבא האמריקאי במדינה.

שגריר סעודיה בארה"ב עדל אל ג'וביר

קשה להאמין שאיראן, שבעבר עמדה מאחורי פיגועי טרור מתוחכמים ונועזים, ושיש לה יכולות מודיעיניות ומבצעיות, תטיל משימה חשובה כזו על אזרח אמריקאי-איראני, שלאחר מעצרו נתגלה כי המשקה האהוב עליו היה ויסקי. יתר על כן, הפעם האחרונה שבה איראן היתה מעורבת במעשה טרור על אדמת ארה"ב היתה ב-1980. הרוצח היה דייוויד תיאודור בלפילד, אפרו-אמריקאי שהתאסלם. המשטר שכר את שירותיו כדי לחסל את עלי אכבר טאבאטבאי, נספח העיתונות לשעבר בשגרירות איראן בוושינגטון בתקופת השאה האיראני. בלפילד, שהחליף את שמו לדאוד סלאח א-דין, נמלט לאחר הרצח לקנדה ומשם לטהראן, שם הוא מתגורר עד היום. על רקע הפרשה האחרונה הוא התראיין לאתר האינטרנט של "כריסצ'יאן סיינס מוניטור" וטען כי מניסיונו ומהבנתו, כך לא היה פועל המודיעין האיראני.

מצד שני, אסור לשכוח את העובדה שכוח אל-קודס ומשרד המודיעין האיראני אחראים בשני העשורים האחרונים לתכנון מבצעי טרור שנעשו באמצעות מבצעים איראניים, לבנונים או אחרים נגד מתנגדי משטר בברלין, בווינה, ברומא ובפאריס, כמו גם לפיגועים נגד שגרירות ישראל בבואנוס איירס ב-1992 וכעבור שנתיים וחצי נגד מרכז הקהילה היהודית "אמיה" בבירת ארגנטינה.

על אף השתיקה הרשמית של ירושלים, שלא הגיבה לדיווחים, במערכת הביטחון בישראל יודעים כי איראן לא רק מסוגלת באופן עקרוני לבצע פיגועים שכאלה, אלא שהיא גם זוממת אותם כל הזמן. יעידו על כך הניסיונות שסוכלו לפגוע בשגרירויות ישראל בבאקו בירת אזרבייג'אן, בקהיר ובמדינה מערב אפריקאית. ניסיונות אלה היו בשיתוף פעולה בין אל קודס לחיזבאללה, כחלק ממאמצי הארגון הלבנוני-שיעי לנקום את חיסולו של מורנייה.
גם הסעודים מאמינים שהקשר האיראני שנחשף הוא אמין. שר החוץ הסעודי הנסיך סעוד אל פייסל, בביקורו באוסטריה בשבוע שעבר, אמר כי "אנו רואים בהם (איראן) אחראים לכל פעולה שהם נוקטים נגדנו". הוא רמז כי אין זו הפעם הראשונה שאיראן חשודה בניסיונות לבצע מעשים כאלה.

אחמדינג'אד, מפקד משמרות המהפכה (ראשון מימין) ובכירים נוספים בארגון

אין ספק כי פעולת טרור על אדמת ארצות הברית נגד יעד סעודי או ישראלי יכולה להיחשב להצלחה איראנית בלתי רגילה, בבחינת "מבצע איכותי". לפעולה כזו יש יתרונות רבים באסטרטגיה האיראנית, שהיתה מוכיחה לאויביה המרים כי אין להם שום מקום בטוח - גם לא בבירת בעלת הברית האסטרטגית של ישראל וסעודיה.

יריב מר של איראן

יתר על כן, השגריר הסעודי עדל אל ג'וביר נחשב ליריב מר של איראן ומעשיו זה שנים היו לצנינים בעיני משטר האייתולות. הוא דיפלומט מנוסה שפועל ללא ליאות לקדום יחסי סעודיה-ארה"ב, והצליח במידה לא מבוטלת לתקן את הרושם הקשה שהותירה מעורבותה של סעודיה והממון שהעניקה לסעודים שנמנו עם המחבלים המתאבדים של 11 בספטמבר. הוא נמנה עם חוגו הקרוב של המלך, ועל פי מסמכי ויקיליקס, הוא אחד האנשים שהצליחו להשפיע על המלך להקשיח את עמדתו כלפי איראן. יתר על כן, בתפקידו הקודם בשגרירות לפני שהתמנה לתפקיד השגריר, הוא נחשב ל"שגריר" אל הקהילה היהודית בארה"ב. הוא נפגש עם מנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב והצליח להביא למפנה מסוים ביחסה מסורתי העוין של השגרירות הסעודית בוושינגטון ליהודים. אין זה מקרה שעסקת הנשק הענקית האחרונה שחתמה סעודיה עם ארה"ב עברה כמעט ללא התנגדות מצד הקונגרס. אחת הסיבות לכך ש"איפא"ק" – השדולה הפרו ישראלית - לא פעלה נגדה.

עם רקורד כזה, השגריר הסעודי בהחלט יכול היה להוות מטרה ראויה למזימה איראנית. יכול גם להיות שתכנון הלקוי והחובבני מעיד כי לאיראן אין תשתית טרור ראויה בארה"ב, ועל כן התקשתה להוציא את המבצע בהתאם לסטנדרטים שהיתה רוצה. אחרת קשה להעלות על הדעת שהתובע הכללי של ארצות הברית, ראש הסי-איי-אי, ובראש וראשונה הנשיא ברק אובמה, היו מסכנים את המוניטין שלהם ומפרסמים הודעות דרמטיות חד משמעיות לפיהן איראן עומדת מאחורי הקשר הכושל. אין ספק כי לממשל יש כנראה עוד כמה ראיות – ככל הנראה ממצאים מודיעיניים כמו יירוט שיחות טלפון או מסרים באינטרנט – שבשלב זה הם אינם רוצים לחשוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ