האספסוף אוהב לשנוא: היום קדאפי, מחר אנחנו

כשהעולם יתעייף מלשנוא את העריצים הערבים, יבוא שוב תורנו להיות שנואי העולם. ואז נתפלא שמתנפלים עלינו, ונשכח שרק לפני רגע נהגנו בדיוק באותה דרך עם אחרים

בני ציפר
פוסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני ציפר
פוסט

באופן אישי, מועמר קדאפי, שליט לוב, מעולם לא עשה לי כל רע, כפי שהוא לא עשה כל רע באופן אישי לעוד כמה מיליונים מאזרחי ישראל ולעוד כמה מיליארדים מאזרחי העולם. בכל אופן הוא לא עשה לי אישית רע יותר משליטים של מדינות עוינות או חצי עוינות אחרות המקיפות אותנו.

בעת מסעותיי במצרים פגשתי לא אחת אזרחים לובים שנראו לי בדיוק כמו כל האנשים האחרים בעולם, ונראו לי מרוצים לגמרי מחייהם. אני זוכר היטב אדם שישבתי לצידו במשך לילה שלם בבית מרחץ קהירי, שהתברר כי היה מהנדס מכונות מלוב. הוא סיפר לי כמה מודרנית היא לוב לעומת מצרים. אם כי, כך אמר, בלוב היה איסור חמור על שתיית אלכוהול, דבר לא רע בכלל. פגשתי גם לא אחת פליטים אפריקאים שהגיעו לארץ, ושעברו דרך לוב. הם אמרו לי שלוב הייתה המקום הסימפטי ביותר שעברו בנדודיהם. הם סיפרו שערי החוף של לוב נחמדות והאנשים נחמדים וקל להסתדר שם.

ידיד אדריכל החי באנגליה, שאני מעריך את טעמו, סיפר לי על נסיעה שלו לטריפולי, שנראתה בעיניו עיר ים תיכונית מרתקת מבחינת הארכיטקטורה שלה. ובאחת מנסיעותיי למצרים אחרי המהפכה נתקלתי בחנות ספרים בחוברת המרכזת מבחר טקסטים של סופרים לובים. כך התגלה לי עולם שלם של תרבות שפרחה בתקופת אותו מועמר קדאפי המתואר עכשיו כמין מפלצת לא-אנושית, שהוכחדה כמו שמכחידים ג'וק גדול. ואיזו שמחה עולמית התפרצה כשהכחידו אותו! כאילו היווה איזו סכנה אישית לכל האנושות.

קדאפי. ממתי הוא הפך לכזו מפלצת?צילום: אי-פי

מה שמעניין הוא שאותה מפלצת כביכול הייתה עד לא מכבר אורחת של כבוד בבירות אירופה. אני זוכר באיזה כבוד מלכים אירח נשיא צרפת את קדאפי לפני שנים לא רבות, באוהל שהוקם במיוחד בחצר האליזה. ופתאום – הופ, התהפך הגלגל. וכולם, כמו עדר, החליטו שקדאפי הוא אויב האנושות.

במיוחד הבחילה אותי תגובת השמחה של נשיא ארה"ב ברק אובמה, לאחר שקדאפי חוסל. הייתי מצפה ממנהיג המעצמה הנושאת על כתפיה את שליחות ההומניזם להסתייג בחומרה ממעשה הלינץ' הנורא שנעשה במי שהיה ראש מדינה. עם כל אכזריותו של קדאפי כלפי עמו, האם יש הצדקה מוסרית לנהוג בו בברבריות כמו שהוא נהג באחרים?

האם אנו באמת כה צבועים? דברו על זה בפייסבוק

אני זוכר את ההפגנות שהתקיימו בעולם הערבי וגם באירופה נגד אריאל שרון ונגד ישראל בזמן האינתיפאדה. גם אז הפכו את ישראל ומנהיגיה למפלצות לא אנושיות בדיוק כמו שעשו לקדאפי. והנה אז, כל ישראלי סביר, גם אם היה שמאלי בדעותיו, ידע עד כמה התמונה מורכבת יותר מאשר זו המוצגת בהפגנות, שבהן הונף דגל ישראל שבמקום מגן דוד צויר לו צלב קרס, ושרון הושווה להיטלר וכו'. כלומר: כאשר היה מדובר בנו, ידענו, גם המצפוניים והשמאליים שבישראל, להפריד בין השטנה והתעמולה האנטי ישראלית לבין האמת לאמיתה.
והנה כאשר מדובר בלוב, או בכל אחת מאותן מדינות שבהן פרץ אותו "אביב ערבי" כביכול, איננו עושים את ההפרדה הזאת בין ההיגררות העולמית לשנאה אופנתית של מישהו או משהו מסוים לבין האמת לאמיתה. איש אינו טורח לבדוק ניואנסים, וכולם נגררים בשמחה לחינגת השנאה של המפלצת התורנית בלי לחשוב שמחר או מחרתיים, כשהעולם יתעייף מלשנוא את העריצים הערבים, יבוא שוב תורנו להיות שנואי העולם. ואז נתפלא שמתנפלים עלינו כך באלימות, ונשכח שרק לפני רגע נהגנו בדיוק באותה דרך עם אחרים.

במלים אחרות: אין דבר ברברי יותר מללכת בעדר. לפעמים נדמה שכשהולכים בעדר למען מטרה טובה, יש בזה מן החיוב, כמו ההליכה בעדר אחרי מנהיגי המחאה החברתית האחרונה. אבל אני אומר: לא! כי מי שמתאמן ללכת בעדר למען מטרה חיובית כביכול, לא עובר זמן רב והוא יילך בעדר למען מטרה מגעילה. ואני יכול כבר לראות איך ההמון הלובי, שכביכול הלך בעדר להילחם למען עצמאותו, שורף את דיוקנו של אותו מיסטר אובמה שצהל כאשר חוסל קדאפי, ושורף את דיוקניהם של כל מנהיגי המערב שסייעו להם להיפטר מקדאפי. ושורף את דגלי ישראל, אותה ישראל שעמה צהל והתרגש, לא ברור למה, למראה חיסולו של קדאפי.

האספסוף העולמי צריך שיזרקו לו פעם בחודש בערך מפלצת כדי לשנוא אותה. מעניין מי יהיה הבא בתור אחרי קדאפי. אסד? או קיי. ומי אחרי אסד? זהירות – זה עלול להיות שוב אנחנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ