ההזדמנות השנייה של נשיאת ארגנטינה להציל את הכלכלה, ואת תדמיתה

נשיאת ארגנטינה ניצחה בבחירות וזכתה בכהונה שנייה. בקדנציה הראשונה היו עליות ומורדות, אך בסופו של דבר הצליחה כריסטינה פרננדס דה קירשנר להציל את הכלכלה, ואת תדמיתה

אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אקונומיסט

ביום ראשון נערכו בארגנטינה בחירות לנשיאות, אבל מבקר מזדמן לא היה מבחין בכך. המשתתפים במערכת הבחירות תלו כרזות ברחובות, אבל במספר קטן בהרבה מזה שנראו בעבר. כריסטינה פרננדס דה קירשנר, שהתמודדה בהן על כהונתה השנייה, נחה מעט החודש כדי להוריד את לחץ הדם שלה, ונטלה לעצמה פסק זמן כדי להיות עם גיסתה, שאיבדה את בעלה ב-13 באוקטובר. בשיחות הסלון דיברו יותר על התאחדות הכדורגל מאשר על הבחירות לנשיאות.

מערכת הבחירות שהסתיימה השבוע, עוררה עניין כה מועט בציבור, ככל הנראה משום שניצחון לפרננדס בסיבוב הראשון היה כמעט ודאי בתקופה האחרונה. בתום ספירת קולות המצביעים התברר שהיא זכתה ב-54% מקולות הבוחרים, ולכן אין צורך בסיבוב השני. יריבה העיקרי, הרמס בינר, קיבל כ-17% בלבד. עם היוודע תוצאות הבחירות, אמרה פרננדס לתומכיה הנלהבים בכיכר דה מאיו בבואנוס איירס, כי בכוונתה להמשיך במדיניותה הכלכלית ולהצעיד קדימה את המדינה.

אך בחירתה מחדש מפתיעה במיוחד, משום שעד לא מכבר היא נתפשה כבלתי סבירה. פרננדס זכתה בבחירות 2007, שבהן התמודדה בתור היורשת הנבחרת של בעלה נסטור קירשנר, שלא ביקש לעצמו כהונה נוספת. ואולם מעמדה החל להתערער במהרה בשל העימותים שהיו לה עם חוקרים אמריקאים שאותם האשימה בהכפשת שמה בשערוריית מימון מערכת בחירות, עם מגדלי הסויה במדינה שהתקוממו נגד מס הייצוא שהטילה עליהם הממשלה, ועם התקשורת שעל סיקוריה מתחה ביקורת. יתרה מזו, כעבור שנה, עם פרוץ המשבר העולמי ב-2008 והבצורת שפקדה את המדינה, חלה האטה בכלכלת המדינה. שיעור התמיכה בה צנח אז ל-23% וב-2009 אף איבדה מפלגתה את הרוב בקונגרס.

ואולם דומה שהיתרונות שמהם נהנה בעלה סייעו גם לפרננדס. ומעל לכול, נראה שהמזל האיר לה פנים. מחיר פולי הסויה, ענף הייצוא העיקרי של ארגנטינה, הגיעו לשיא. במקביל, כלכלת ברזיל, שותפת הסחר העיקרית של ארגנטינה, המריאה ויצרה שוק משגשג. נוסף על כך, שיחק לידיה מצבה העגום של האופוזיציה. מאז שיבת הדמוקרטיה לארגנטינה ב-1983, עבר השלטון לסירוגין מהפרוניסטים לרדיקלים. ואולם רצה הגורל ודווקא הרדיקלים היו בשלטון ב-2001, בעת ההתמוטטות הכלכלית, והמצביעים לא סלחו להם מאז. יתרה מכך, הנשיא קירשנר ניצל את שליטתו בהוצאות הציבוריות כדי לדחוק את הפרוניזם ומידר את הפלג המרכז-ימין שלו.

מהלכים אלה הפכו את האופוזיציה לקלחת של זרמים שאינם מסוגלים להסכים על דבר, למעט על סלידתם מהממשלה. למרות ניצחונה בבחירות אמצע הכהונה ב-2009, לא הצליחו חבריה להתלכד כדי לבלום את יוזמות החקיקה של פרננדס. אחד החוקים החדשים, שהתנה את מועמדות המתמודדים לנשיאות בבחירות מקדימות, יכול היה דווקא לדרבן את האופוזיציה להסכים על מועמד אחד או שניים. תחת זאת, ייסד כל מועמד מפלגה משלו.

זירת הבחירות כללה שני פרוניסטים, רדיקלי אחד, סוציאליסט אחד, בעל ברית לשעבר של הרדיקלים. בולט בהיעדרו ממערכת הבחירות, היה מאוריסיו מאקרי, הפוליטיקאי החזק ביותר באופוזיציה, המתמודד לכהונה נוספת לראשות עיר הבירה בואנוס איירס. הגורם השלישי מאחורי תחייתה הפוליטית של פרננדס, הוא האסון האישי שפקד אותה: מותו של בעלה מהתקף לב בשנה שעברה. קירשנר קומם עליו את המצביעים בכך שהוביל ב-2008 את המאבק נגד החקלאים, וערער את מנהיגותה של פרננדס משום שהתערב בכלכלה. ואולם עם מותו נהפך למושא הערצה של הארגנטינאים ואשתו נהפכה לקורבן. לאחר מותו, זינקו שיעורי התמיכה בה ב-25%.

את הצלחתה של פרננדס יש לזקוף גם לציפיות הנמוכות בציבור. הארגנטינאים, שחששו שהיא לא תשכיל למשול לבדה, נרגעו כשראו ששום דבר לא השתנה. סיסמאותיה הדגישו את "כוחה" אל מול אובדנה האישי, את "כוחו של העתיד" ו"כוחו של העם".

"לכריסטינה אין אולי כריזמה, אבל יש אופי", אומר מומח למדעי המדינה, לואיס טונלי. "האופוזציה אומרת 'היא לא יכולה', אבל היא יכולה". עם זאת, לא יהיה זה הוגן לייחס את נצחונה של פרננדס רק למזל. כלכלנים שמרנים מזהירים כבר זמן רב שכלכלת ארגנטינה מתחממת יותר מדי. אבל הנשיאה התעלמה מהקריאות לצינונה. היא הגבירה את הסובסידיות לאנרגיה, לתובלה ולהוצאות הרווחה, ובבנקים המרכזיים הדפיסו כסף בלי הגבלה. נכון לעכשיו, מהלכיה הצדיקו את עצמם: בתקופת כהונתה, היתה צמיחה כלכלית של 6.1% בשנה.

הנשיאה גם הצליחה לשפר את תדמיתה האישית, ולהפריך את הטענות שהיא פוליטיקאית צמאת שררה, מתעמתת, מרוחקת, עקשנית וגאוותנית ואף הקדישה תשומת לב רבה לשינוי מלתחתה, שממנה העלימה שמלות צעקניות לטובת חליפות שחורות מאופקות יותר. "הכותרות שעוררו בי פעם זעם, מצחיקות אותי עכשיו", אמרה בחודש מארס. אבל מבחנה המשמעותי ביותר הוא אם היא תהיה מסוגלת לשנות את מדיניותה כשם ששינתה את תדמיתה. ממשלתה חזרה ואמרה שלא תנקוט צעדים לצינון הכלכלה, ואולם, יהיה עליה להתמודד עם הגירעון, ערכו הגבוה של המטבע המקומי, והתורים הארוכים לקבלת אשרות כניסה לארה"ב.

פרננדס טוענת שארצה חסינה מפני המשבר הכלכלי העולמי, אבל אם בדעתה לבצע בכל זאת תיקונים במדיניותה, הדבר לא עלה במערכת הבחירות. "כלכלתה של ארגנטינה היתה במשך שנים על 'טייס אוטומטי'", סבור מיגל קיגואל, בכיר לשעבר באוצר. עתה תיאלץ הנשיאה הנבחרת לנווט את המדינה מבלי שיעמוד לצדה טייס המשנה שעליו סמכה במשך מרבית הקריירה שלה.

תרגום: סביונה מאנה, עריכה: מאיה לקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ