התוכנית האמריקאית: לצאת מעיראק, להגביר נוכחות במפרץ

בוושינגטון ובמזה"ת חוששים שהנסיגה האמריקאית תותיר אי יציבות, כשברקע ניצבת איראן. כדי למנוע התלקחות, ארה"ב משתפת פעולה עם מדינות המפרץ

תום שנקר וסטיוון לי מיירס | ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תום שנקר וסטיוון לי מיירס | ניו יורק טיימס

ממשלו של הנשיא ברק אובמה מתכונן להגביר את נוכחותה הצבאית של ארה"ב במפרץ הפרסי, אחרי שתסיג את כוחותיה מעיראק בסוף דצמבר, בתום שמונה שנות מלחמה. הנסיגה מעיראק היתה אחת ההתחייבויות המרכזיות של אובמה במערכת הבחירות, אך דיפלומטים בכירים, ועמם גם נציגים של מדינות רבות באזור, חוששים שהנסיגה תותיר מאחוריה אי יציבות, ואף חמור מכך.

"הם חוששים שהנסיגה האמריקאית תיצור ריק", אומר שר החוץ של בחריין, השייח' חלד בן אחמד כליפא בראיון, בהתייחסו לגורמים רשמיים במפרץ הפרסי. בעקבות כישלון ניסיונותיו לשכנע את הממשל ואת ממשלת עיראק לאפשר ל-20 אלף חיילים להישאר בעיראק גם מעבר ל-2011, מגבש עתה הפנטגון תוכנית חלופית. במסגרת תוכנית זו שוקלת ארה"ב, המנהלת כבר שיחות על המשך החזקת כוחות קרקע בכוויית, לשלוח אוניות מלחמה נוספות לסייר במים הבינלאומיים של האזור.

על רקע החשש מאיראן הלוחמנית, מבקש הממשל להגביר את שיתוף הפעולה הצבאי עם שש מדינות המפרץ: סעודיה, כוויית, בחריין, קטאר, האמירויות הערביות המאוחדות ועומאן. אף שוושינגטון כבר מקיימת קשרים הדוקים עם כל אחת מהן בנפרד, הממשל והצבא חותרים לגבש "תוכנית ביטחונית" חדשה לאזור המפרץ הפרסי, שתכלול סיורים ימיים ואוויריים ומערכות הגנה מטילים.

חיילים בדרכם חזרה לארה"ב

שאלת היקף הכוחות הקרביים שיוצבו בכוויית נתונה עדיין לדיונים. בכירים במטה הפיקוד המרכזי של ארה"ב סירבו להיכנס לפרטי התוכנית, אבל נראה שבכוונתם לשלב כמה מתוכניות הפרישה המוצלחות שיושמו בעשורים האחרונים באזור, במסגרת החדשה שתאומץ אחרי הנסיגה מעיראק.

"אנחנו שוקלים לחזור לדרך הפעולה שאותה אימצנו לפני שהיו לנו "מגפיים על הקרקע", אומר גנרל קארל הורסט, ראש הפיקוד המרכזי. "אני סבור שזה בריא ויעיל". הנשיא אובמה ויועציו הבכירים לענייני ביטחון לאומי, מבקשים להרגיע בכך את בעלי הברית של ארה"ב באזור, ולהראות שארה"ב לא מתכוונת להפנות עורף למחויבותה במפרץ הפרסי, גם לאחר נסיגתה מעיראק וכוונתה לעשות כן באפגניסטאן ב 2014.

חיילים בדרכם חזרה לארה"ב

"תהיה לנו נוכחות חזקה ורצופה בכל האזור, וזו תהווה הוכחה למחויבותנו הנמשכת לעיראק ולעתיד האזור, שצריך להיות ממעורבות חיצונית כדי להמשיך בנתיבו אל הדמוקרטיה", אמרה שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, בעת ביקורה בטג'יקיסטאן, לאחר הודעת הנשיא.

התוכנית החדשה מתגבשת במקביל ליוזמות הפנטגון והפיקוד המרכזי, האחראי על הפעולות באזור, לבצע היערכות מחודשת של הכוחות האמריקאיים במסגרת האילוצים התקציביים של ארה"ב, הכוללים קיצוץ של יותר מ-450 מיליארד דולר בהוצאות הביטחון בעשור הבא.

קצינים בכירים בפיקוד המרכזי אמרו שלנוכח הנסיגה מעיראק הם נדרשים למצוא דרכים יעילות יותר לפרוש כוחות ולשפר את שיתוף הפעולה עם בעלי הברית באזור. אחת ההשלכות המשמעותיות של הקיצוץ הצפוי, אומרים גורמים בכירים, עלולה להיות הקטנה משמעותית של מספר מומחי המודיעין האמונים על האזור.

ההיערכות החדשה נעשית על רקע החשש מאיראן, שנותרה בשלושת העשורים האחרונים האיום החמור ביותר על מדינות האזור, ביניהן עיראק; טהראן חידשה את הקשרים הפוליטיים, התרבותיים והכלכליים עם עיראק, למרות המשך תמיכתה במורדים השיעים שלחמו בכוחות ארה"ב במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ