ארה"ב ורוסיה מחדשות את המלחמה הקרה בקירגיזסטאן

נשיאה החדש של המדינה בה 5.5 מיליון התושבים שזוכה לסיוע כספי משמעותי מארה"ב הודיע כי יסגור את הבסיס האווירי ממנה יוצאים מטוסיה לתקוף באפגניסטאן

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

ראש הממשלה הפרו-רוסי אלמסבק אטמבייב שנבחר שלשום לנשיא קירגיזסטאן אמר היום כי הבסיס האווירי של ארה"ב במדינה, מסכן את ארצו בפעולות נקמה ועל הוא ייסגר עד 2014. אטמבייב הכריז אמש על ניצחונו, לאחר שבתום ספירת 99% מהקולות זכה ב-63%. יריבו העיקרי, אדחאן מדומרוב, קיבל 14.7% מהקולות. קמשייבק טאשייב, מועמד שהגיע שלישי בבחירות, טען שאטמבייב לא ניצח בצורה הוגנת והודיע שמפלגתו לא תכיר בתוצאות. בבחירות השתתפו קרוב ל-60% משלושה מיליון בעלי זכות הצבעה.

נשיאתה הזמנית של קירגיזסטאן, רוזה אוטונבייבה, דחתה את הטענות לזיופים. "אני גאה בעמי. הבחירות התנהלו באווירה שקטה ולא נרשמו תופעות שליליות", אמרה.

הבחירות הן צעד חשוב להשלמת הרפורמות לכינונה של הדמוקרטיה הפרלמנטרית הראשונה במרכז אסיה, מדינה בעלת חשיבות אסטרטגית רבה הן למערב והן לרוסיה. באפריל בשנה שעברה, בעקבות מהומות אלימות שבהן נהרגו מאות בני אדם, הודח הנשיא אסקאר בקייב. ועתה, לאחר 20 שנות שלטון אוטוריטרי, התקיימו הבחירות הדמוקרטיות הראשונות לנשיאות.

אטמבייב, בעת מסע הבחירות בשבוע שעבר

חוסר היציבות במדינה הוא אחת מדאגותיהן של ארה"ב ורוסיה המפעילות בסיסים צבאיים-אוויריים במדינה עם 5.5 מיליון תושבים. הבסיס האמריקאי הממוקם בסמוך לבירה בישקק משמש את כוחות נאט"ו בלחימתה באפגניסטאן. בנוסף חולקות שתי המעצמות, שתמכו בממשלה הזמנית לאחר ההפיכה בשנה שעברה, חששות בגין הברחות סמים והתפשטות עתידית של האיסלאם הקיצוני מאפגניסטאן השכנה.

קירגיזסטאן הפכה למוקד של מלחמה קרה חדשה בין ארה"ב לרוסיה. ארה"ב משקיעה כספים רבים בקירגיזסטאן תמורת דמי שכירות לבסיסים הצבאיים, אולם הודעת נשיא ארה"ב ברק אובמה על הסגת הכוחות האמריקאיים מאפגניסטאן ב-2014 עשויה להוביל את המדינה לכיוון הרוסי. רוסיה משקיעה במקביל סכומי עתק בקירגיזסטאן ושתי המדינות מקיימות קשרי מסחר הדוקים.

בינתיים שאיפותיהם של הבוחרים הקירגיזים היו צנועות למדי. "אני כבר גימלאית. מי ייתן ואלוהים יעזור לילדינו כדי שלא ירצחו אלה את אלה ולא יגנבו אחד מהשני", אמרה ג'אמילה קראשובה בת 62. "אנחנו רוצים שלום על אדמתנו ואולי גם טיפה של אושר", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ