הצבא העממי (יותר) של סין

מדיניות הגבלת הילודה במעצמה הביאה לירידה משמעותית במספר הצעירים הכשירים לגיוס. לכן יתחיל הצבא לראשונה לגייס גם שמנים ובעלי קעקועים

מייקל ויינס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מייקל ויינס

ניו יורק טיימס

בייג'ין. צבא סין ביטל את איסור הגיוס על מועמדים בעלי קעקועים, כך הודיע שבוע שעבר משרד ההגנה של סין. כמו כן, יוגדלו טווחי המשקל של המועמדים לגיוס, מה שיאפשר למועמדים רזים מדי או בעלי משקל עודף להצטרף לצבא העממי של סין - הצבא הגדול בעולם.

ההחלטה, שאושרה על ידי הקונגרס במדינה, נועדה לפתוח את שערי הצבא בפני צעירים משכילים ועירוניים, שם הקעקועים, שהושמו בעבר ללעג ולקלס, נהפכו לאופנה נפוצה. משרד ההגנה החליט גם להעניק קצבה בשווי של כ-950 דולרים לסטודנטים שיפסיקו את לימודיהם לטובת גיוס לצבא.

החוקים החדשים יאפשרו למועמדים לשירות בצבא, שפניהם או צווארם מעוטרים בקעקועים ברוחב של פחות משני סנטימטרים, להתגייס. כבדי המשקל יוכלו לשרת בתנאי שמשקלם איננו עולה ב-25% על המשקל האידיאלי שנקבע על ידי הצבא. המועמדים הצנומים, לעומתם, יוכלו לשקול עד 15% פחות ממשקל זה.

נציג של משרד הגיוס בבייג'ין אמר ל"וול סטריט ג'ורנל" כי סיבה אחת להקלה בתנאי הגיוס היא מדיניות הגבלת הילודה, שהביאה לירידה משמעותית במספר הצעירים הכשירים לגיוס לצבא. גורם אחר בצבא סיפר כי מועמדים איכותיים רבים חוששים מכך שלא ימצאו עבודה לאחר השחרור מהשירות. הגיוס לצבא במדינה, שמונה כיום 2.3 מיליון חיילים, הוא חובה. ואולם, הלכה למעשה, מספרם הרב של מתנדבים משחרר סינים אחרים מהשירות. צבא סין, שמבוסס על אמצעי לחימה מתקדמים ומתוחכמים, זקוק לכוח אדם איכותי שיוכל להפעיל ולפתח אותם.

המאמץ לגייס סטודנטים החל כבר בשנת 2008, אז הקים הצבא דוכנים במוסדות אקדמיים מובילים ברחבי סין, שנועדו להציע הטבות לאלה המעוניינים להצטרף לשורותיו. לפי ביטאון משרד החינוך, ניסיונות הצבא להביא לשורותיו אנשים משכילים יותר נחלו הצלחה רבה עד כה. לפי נתוני המשרד, מספר הסטודנטים בצבא גדל פי 60 בתשע שנים, ועמד בשנת 2009 על 130 אלף, לעומת 2,100 בלבד בשנת 2001.

קעקועים על גופם של חיילים אינם תופעה חדשה בסין. הקעקוע המפורסם ביותר בצבא סין היה שייך, לפי סיפורים עממיים, ליו פיי, ששירת בשושלת סונג שבדרום סין במאה ה-12, שחזר לביתו לאחר שמפקדו ערק. כששב הביתה, מסופר, אמו הזועמת קיעקעה על גבו את המלים "נאמנות לאומה", ושלחה אותו חזרה לשדה הקרב. הגנרל, שהפך לאחד מהלוחמים המפורסמים בהיסטוריה הסינית, לחם בגבורה עד שהופלל על ידי אחד מיריביו והוצא להורג.

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ