נטשה מוזגוביה
אי-פי

שר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה אמר הערב (חמישי) שלפעולה צבאית נגד איראן עלולות להיות השלכות לא רצויות. פאנטה אמר שהוא מסכים עם הערכות קודמות, לפיהן תקיפה תחזיר את תוכנית הגרעין האיראנית לאחור שלוש שנים לכל היותר. הוא אמר שפעולה צבאית עלולה שלא להרתיע את איראן, וגם להשפיע על מדינות אחרות במזרח התיכון ועל הבסיסים האמריקאים באזור.

כשנשאל מה יקרה אם הסנקציות לא יעבדו, ענה פאנטה: "אני חושב שתקוותנו שלא נגיע לנקודה זו, וכי איראן תחליט שעליה להצטרף לקהילה הבינלאומית", אמר, אבל הוסיף כי ארה"ב מסכימה שתקיפה צבאית צריכה להיות האופציה האחרונה בהחלט. "בכל הנוגע לפעולה נגד איראן, אני חושב שהיה זה זה ראש הממשלה (הישראלי) נתניהו עצמו, שאמר היום שהיא צריכה להיות האופציה האחרונה בהחלט. אנחנו מסכימים לכך".

ממשל אובמה ספג בימים האחרונים ביקורת מהשמרנים, על שלא התייחס מספיק בחומרה לדו"ח סבא"א. אך דובר הבית הלבן נצמד היום לאותו הקו ואותם הניסוחים שהוצגו יום קודם לכן במשרד החוץ. "מסקנות הדו"ח מדאיגות", אמר קרני. "הן מחזקות את מה שכבר אמרנו לגבי התנהגותה של איראן. במבט קדימה, היינו מאוד ברורים לגבי זה שאנו מחפשים דרכים נוספות להפעיל לחץ על איראן, כי זו אחריותה של איראן להתייחס לשאלות של הקהילה הבינלאומית כלפי תוכנית הגרעין האיראנית".

אולי בגרסה אמריקאית, של מה שרואים מכאן לא רואים משם, הרפובליקאים מפגינים נחישות רבה יותר ממשרד החוץ והבית הלבן ביחס לאיראן. מושל יוטה לשעבר, ג'ון הנטסמן, היה הראשון לומר באוקטובר על איראן כי "אני לא יכול לחיות עם איראן שבידיה נשק גרעיני. אם אתם רוצים דוגמא של מתי אשקול להשתמש בכוח (הצבאי) של ארה"ב, זה יהיה המקרה".

מושל טקסס ריק פרי אמר החודש בראיון לסי-אן-אן כי "נתמוך בישראל בכל דרך אפשרית - דיפלומטית, בעזרת סנקציות כלכליות, מבצעים חשאיים או מבצע צבאי". בעקבות דו"ח סבא"א השבוע, פרי הוציא הודעה ובה כתב כי "איראן הגרעינית מאיימת לא רק על האינטרסים האמריקאים מחוץ לארה"ב, אלא גם עם הביטחון שלנו בבית. התנהגותה של איראן בקושי זכתה למענה מצד ממשל אובמה. תמיכתם בארגוני טרור, איומיהם על בעלות הברית שלנו ואף תוכנית לחסל שגריר זר בוושינגטון, כל זה יגבר אם יהיה בידיהם נשק גרעיני, והם יחושו שאין ענישה על מעשיהם. עלינו לפעול כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

היום הצטרף אליהם גם המועמד הרפובליקאי המוביל לנשיאות, מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני, שכתב במאמר בוול סטריט ג'ורנל כי הוא תומך באופציה דיפלומטית המלווה ב"אופציה הצבאית, שהיא מאוד אמיתית ואמינה בשידור מסר חד משמעי לאיראן כי ארה"ב, בשיתוף עם בעלות בריתה, לעולם לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. אם אתה חפץ בשלום, התכונן למלחמה", ציטט רומני אמרה לטינית.

הדמוקרטים מיהרו לתקוף את רומני. דובר המפלגה הדמוקרטית, בראד וודהאוס, אמר כי "בזמן שרומני מפרסם הצהרות קשוחות על איראן בקמפיין שלו, הרטוריקה שלו כרגיל שונה ממעשיו. אפילו ארגון הצדקה שלו השקיע בחברות שעושות עסקים עם איראן, ולא מנע השקעות אלה כפי שהבטיח לעשות. זאת בזמן שהנשיא הטיל סנקציות ממשיות על איראן".

Read This Article in English: U.S.: Strike of Iran's nuclear facilities may have unintended consequences

לאון פאנטה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ