זעם בגרמניה: למודיעין היה מידע על תא הטרור הניאו-נאצי

היום נחשף כי סוכן מודיעין נכח באחד ממעשי הרצח של הטרוריסטים הימנים. הרשויות חושדות כי הם אחראים להתקפות נוספות שלא פוענחו

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

סוכן של המודיעין הגרמני היה נוכח באחד מעשרת מעשי הרצח של מהגרים בידי תא טרור ניאו-נאצי, כך אישרו הרשויות בגרמניה היום (שלישי). הגילוי מחזק את הטענות בגרמניה לפיהן מעשי הרוצחים היו ידועים לרשויות במשך 13 השנים שבהם הם חמקו ממעצר.

הסוכן הסמוי היה בבית קפה-אינטרנט בעיר קאסל שבמדינת המחוז הסן כאשר טורקי בן 21 נורה למוות מטווח אפס ב-6 באפריל, 2006, כך מסר דובר של יחידת סוכנות המודיעין (BfV) בהסן. הגילוי מלבה את המחלוקת הסוערת סביב המקרה, שלדברי הקאנצלרית, אנגלה מרקל, "מחריד" את גרמניה.

חקירת פעילותה של "המחתרת הנציונל-סוציאליסטית" הורחבה היום כדי שתכלול מקרי רצח ואלימות לא פתורים ברחבי המדינה, על רקע חששות שתומכי הטרוריסטים הניאו-נאצים סייעו להם בהתקפות נוספות.

בין המקרים הנוספים ישנן פעולות טרור בקלן ודיסלדורף בין 2000 ל-2004, בהן נפצעו יותר מ-30 בני אדם, מרביתם זרים, וניסיון לרצוח בדקירות סכין את מפקד משטרת מדינת בוואריה ב-2008. התוקף של מפקד המשטרה צעק "ברכות מחזית ההתנגדות הלאומית" בעת המעשה.

פרשנים ביקורתיים טוענים שהרשויות בגרמניה זלזלו באפשרות קיומה של פעילות טרור ימנית-קיצונית, והתמקדו במקום זאת באיום של הטרור המוסלמי והשמאלני. השאלה אם הם התעלמו מהאלימות שנחשפה בימים האחרונים בכוונה או בטעות היא שאלה של פרשנות בגרמניה.

הרשויות בתורינגיה, מדינת המחוז ממנה באו שלושה ממנהיגי תא הטרור, הודו שבידיהם היו 24 תיקיות מלאות במודיעין על השלישיה. "שירות המודיעין נכשל לחלוטין", אמר האנס-כריסטיאן שטרבלה, חבר ועדת הפרלמנט המפקחת על שירותי המודיעין, אחרי ישיבת חירום של הוועדה היום. "סביר להניח שמדובר בכישלון המודיעיני הגדול ביותר מאז איחוד גרמניה", קבע העיתון ברלינר צייטונג במאמר מערכת.

משטרת גרמניה עצרה שלשום חשוד בהשתייכות לארגון ניאו-נאצי, שקיומו נחשף בשבוע שעבר, בחשד לרצח כעשרה בני אדם. גורמי ביטחון בכירים במדינה הגדירו את מעשי הארגון כ"סוג חדש של טרור ימני". העצור, גרמני בן 37, חשוד בהשתייכות לארגון "המחתרת הנאציונל-סוציאליסטית", שקוטלג בגרמניה כארגון טרור. התובעים חושדים כי חברי הארגון, שנחשף לציבור רק בשבוע שעבר, רצחו בעשור האחרון כתשעה בני אדם ממוצא טורקי ויווני וכן שוטרת גרמנייה. בשבוע שעבר, גופותיהם של שני חברי הארגון נמצאו בעיר ינה במזרח המדינה. החשודה הרביעית הסגירה את עצמה למשטרה בשבוע שעבר.

החבורה הצליחה לחמוק מהמשטרה ב-1998, לאחר שלכאורה שיגרו מעטפות נפץ לתחנת משטרה מקומית, וירדו למחתרת. על פי החשד, ב-13 השנים שחלפו מאז, הם שדדו בנקים ורצחו תשעה מהגרים, ככל הנראה בניסיון לזרוע פחד בקרב הטורקים החיים במדינה.

עד לשבוע שעבר, לא קשרה המשטרה בין השלושה למעשי רצח ושוד בנקים שנעשו במזרח גרמניה בשנים אלה. אבל בתחילת החודש, בעיצומו של מרדף אחרי שודדי בנק, גילתה המשטרה בעיר אייזבך במזרח המדינה קרונית מגורים ובה גופות שניים מהחשודים; על פי הדיווחים, אחד מהם ירה בחברו והתאבד. במקביל, הסגירה עצמה החשודה השלישית בעיר זוויקאו, גם היא במזרח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ