התחדשו העימותים בין כוחות הביטחון למפגינים בקהיר

אלפים נאבקים בשוטרים, יום אחרי ששניים נהרגו ומאות נפצעו בהפגנה בדרישה להגביל את כוח הצבא בחוקה - פחות משבועיים לבחירות

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

העימותים בין כוחות הביטחון למפגינים במרכז קהיר ממשיכים גם היום (ראשון), זה היום השלישי ברציפות. השוטרים בכיכר תחריר השתמשו בגז מדמיע לפיזור אלפי המפגינים שיידו לעברם אבנים. אתמול נהרגו שני מפגינים ו-670 נוספים נפצעו בעימותים הקשים ביותר בין כוחות הביטחון למפגינים, הדורשים מהמועצה הצבאית להכריז על תאריך יעד להעברת הסמכות לממשלה נבחרת, מאז נפילת משטר מובארק.

בנוסף, מאות האלפים שמוחים נגד הממשלה והמועצה הצבאית העליונה שמנהלת את המדינה, מוחים נגד מסמך העקרונות שעל פיהם תנוסח החוקה החדשה ואינו מקובל עליהם. ההתפרצות האלימה הגיעה אחרי תקופה ארוכה של שקט במצרים, בה עברו המחאה והביקורת מהרחוב אל התקשורת. רבים מהפצועים בעימותים הם אנשי כוחות הביטחון, ועשרות נעצרו כתוצאה מההתכתשויות בכיכר

עילת "הפגנת המיליון" החדשה נולדה עוד בחודש אוגוסט כשסגן ראש הממשלה עלי אל-סילמי ונציגי כמה מהתנועות הפוליטיות החלו לנסח את מסמך העקרונות שמטרתו להבטיח את אופייה של החוקה המצרית. כאשר הוצג הנוסח הסופי של המסמך התברר כי הוא כולל שני סעיפים שאינם מתיישבים עם עקרונות הדמוקרטיה, שאותם מבקשות תנועות המחאה ליישם. הסעיפים במסמך קובעים כי "תפקיד הצבא הוא להגן על המדינה, על אחדותה, ביטחונה ולהגן על הלגיטימיות החוקתית.

המועצה הצבאית העליונה היא האחראית הבלעדית לכל העניינים הקשורים בצבא, בהם תקציב הביטחון שייכלל בסעיף מיוחד בתקציב המדינה". סעיף אחר עוסק בהקמת מועצה לביטחון לאומי שתהיה אחראית לבחון את כל העניינים שנוגעים לביטחון המדינה". סעיף זה פורש בידי האחים המוסלמים ככוונה להעניק לצבא סמכות עליונה לקבוע גם מתי לצאת למלחמה ולהגדיר מה או מי נחשבים לסיכון ביטחוני.

תנועת האחים המוסלמים, שעשרות שנים הוגדרה כסיכון לאומי, דרשה את ביטול הסעיפים אלה לאלתר, וכן שינוי סעיף אחר, שקובע שמצרים היא "מדינה אזרחית ודמוקרטית". הם דרשו במקום זאת להסתפק במונח "דמוקרטית", שכן הביטוי "אזרחית" עשוי להעיד על חילוניות מוסווית.

סעיף אחר שעורר התנגדות רבה בין כל תנועות המחאה והמפלגות הפוליטיות קובע את שיטת בחירתה של הוועדה לניסוח החוקה, ולפיו לפחות שני שלישים מחברי הפרלמנט והבית העליון צריכים לאשר את הרכבה. האחים המוסלמים הם הכוח המניע נגד הסעיף הזה, שכן להערכתם תוצאות הבחירות לפרלמנט שיתקיימו ב-28 בנובמבר לא יביאו לרוב של שני שלישים לשום גוש, שבאמצעותו ניתן יהיה להגיע להסכמה על הרכב ועדת ניסוח החוקה.

חששם הוא שהתוצאה תהיה עיכוב בניסוח החוקה והשהיה במועד העברת השלטון מהצבא לגופים האזרחיים. בשבועות האחרונים קיימו האחים המוסלמים ונציגי תנועות חילוניות משא ומתן עם סגן ראש הממשלה במטרה להביא לתיקון המסמך. המסמך אכן שונה, אולם לא במידה שסיפקה את האחים המוסלמים ואת יתר התנועות האיסלאמיות, זאת אף על פי שהמונח "מדינה אזרחית" הושמט ממנו. ייתכן שהמשך המשא ומתן היה מביא לתיקונים נוספים, אולם שבוע לפני הבחירות נראה שהאחים המוסלמים ביקשו לנצל את העילה החוקתית כדי להפגין את כוחם בגיוס הציבור, ולנצל את ההפגנות לתעמולת בחירות שלא חסרה בכיכר.

עימותים בין משטרה למפגינים בכיכר תחריר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ