אליסה דה קרבונל, רויטרס

נשים בכל הגילים נהגו בתקופה הסובייטית למלא את המרפאה הציבורית של רופאת הנשים, ליובוב ירופייבה, במוסקווה. עשרות מהן היו עומדות בתור ועוברות הפלה בזו אחר זו. "בימים ההם היה שכיח יותר לקבל ימי מחלה בגלל הפלה מאשר הצטננות", אמרה. שני עשורים לאחר נפילת בריה"מ, צמצמו הן הגישה הנרחבת לאמצעי מניעה והן עלייתה של הדת את מספר ההפלות, אולם הן עדיין נפוצות ביותר. שיעור ההפלות במדינה - 1.3 מיליון, או 73 על כל 100 לידות ב-2009 - הוא הגבוה בעולם.

שדולה רבת השפעה שמתנגדת להפלות, מנהלת עתה, בגיבוי הכנסייה הרוסית הפרבוסלבית, מסע צלב במטרה להדק את החקיקה ולשנות את גישת הציבור לסוגיה, שמקורן בעידן הסובייטי. לוויכוח הציבורי בעניין נוספה גם הממשלה, העושה מאמצים להפוך על פיה את המגמה הנוכחית של ירידה בגודל האוכלוסין, הנובעת משיעורי ילודה נמוכים ושיעורי תמותה גבוהים ביותר: הרוסים מתים בקצב מהיר כמעט פי שניים מהקצב שבו הם נולדים. לפי תחזית של האו"ם, עד 2050 תצטמצם אוכלוסיית רוסיה כמעט בחמישית, מ-140 מיליון ל-116 מיליון בני אדם.

ארגוני זכויות הנשים נזעקו בשל התערבות הכנסיה בחקיקה החילונית של רוסיה. לטענתם, ההפלות צריכות להישאר בגדר בחירה. הארגונים מודעים לסטטיסטיקה, המצביעה על מצבה העגום של מערכת הבריאות הציבורית, אולם לדעתם הבעיה תיפתר טוב יותר באמצעות חינוך מיני, שאינו קיים כיום בבתי הספר ברוסיה. בלב הוויכוח ניצב תיקון בחוק הבריאות הרוסי, שאין כל ביטחון שיעבור בבית התחתון, זאת אף על פי שאושר בחודש שעבר בקריאה שנייה משלוש.

התיקון לחוק אוסר לבצע הפלות לאחר השבוע ה-12 להיריון, כופה תקופת המתנה של שבוע מהרגע שבו פונה האשה לייעוץ ראשוני, ודורש מנשים, שהריונן עבר את השבוע השישי, לראות את העובר באולטרסאונד, לשמוע את דפיקות לבו ולקבל ייעוץ כיצד לנהוג בהמשך.

"שתי סיבות עיקריות מניעות אותנו: העובדה שרוסיה הולכת ונכחדת והמסורת הדתית שלנו. אסור לנו שנשכח את אמונתנו", אמרה ילנה מיזולינה, יו"ר הוועדה לענייני משפחה, יוזמת החוק. "למרות התקופה הקומוניסטית הארוכה, ההפלות הן רצח, הפרה של עשרת הדברות". לדבריה, המשבר הדמוגרפי הקשה של רוסיה דוחף לפעילות בהולה. "ארה"ב אינה נתונה לאיום של הכחדה, היא יכולה להרשות לעצמה להיות סלחנית יותר", הוסיפה.

הממשלה עושה מאמצים רבים לעודד עלייה חדה בילודה. היא מזמינה משפחות מרובות ילדים לאירועי פאר בקרמלין, מעניקה סובסידיות להורים עם יותר מילד אחד, ואפילו מגרילה מכוניות בין נשים שיולדות בחגים הלאומיים.

מומחים סבורים כי רק הגירה תצליח לסתום את החור הדמוגרפי השחור ברוסיה, אלא שפתרון זה כרוך בתופעות לוואי נפיצות נוכח המתיחות האתנית במדינה. החשש שמוסלמים ממרכז אסיה ומאזור הקווקז הם שימלאו את מקום האוכלוסייה הרוסית המידלדלת, מעודד את הכנסייה להשמיע קולה בסוגיית ההפלות ובסוגיות אחרות מאז היעלמותה של בריה"מ האתאיסטית.

אחת הדמויות הבולטות שתומכות בעמדת הכנסייה בסוגיה זו, היא הגברת הראשונה של רוסיה, סווטלנה מדוודבה, נוצרייה אדוקה, שהקרן למען יוזמות חברתיות ותרבותיות שהקימה ערכה ביולי מסע לאומי של שבוע ושמו "תנו לי לחיות!". היוזמות האלה עוררו מחאה גדולה. יותר מ-150 ארגוני זכויות אדם וארגונים פמיניסטיים חתמו על עצומה כלל עולמית נגד ההצעה לתיקון החוק, בעוד שקבוצות אחרות ערכו עצרות מחאה במוסקווה.

באחת ההפגנות, הניפו כמה פעילות צעירות שלטים ועליהם הסיסמאות: "הילחמו בהפלות, לא בנשים", "גופי שייך לי" ו"עדיפה הפלה על הורות גרועה". "מדוע כומר צריך להחליט מה אני עושה בגופי?", שאלה דינה אורלובה, בת 31, המתנגדת להכנסת כמרים למועצת המומחים שחיברה את הטיוטה להצעת החוק. ואולם, הכנסייה טוענת כי הרוסים דווקא מוכנים לקבל עוד הגבלות. "אין ספק שהגישה משתנה במהירות, ומגמה זו צריכה להשתקף במדיניות ובחוק", אמר דובר הכנסייה, וסוולוד צ'פלין.

בניצחון הראשון של מחנה המתנגדים להפלות, אישרו חברי הפרלמנט חקיקה הדורשת לכלול בפרסומות להפלות אזהרות על פגיעה אפשרית בבריאות. עם זאת, חוקים מחמירים יותר, בהם חיוב צעירות מתחת לגיל 18 לקבל את הסכמת הוריהם להפלה, חובת הסכמה של הבעל להפלה וביטול המימון הציבורי להפלות, נותרו מחוץ לטיוטת החוק לאחר שבמשאלי דעת קהל התברר כי שינויים אלה אינם פופולריים.

בשנות ה-90, כשנכנסו לשוק שיטות מודרניות למניעת היריון, ירד שיעור ההפלות כמעט בשליש, אולם מאז הירידה התמתנה. מומחים טוענים כי מספר הנשים המשתמשות בגלולות נגד היריון נותר נמוך מאוד, פחות מ-20%. "המהפכה המינית ברוסיה הגיעה באיחור של 30 שנים אחרי המערב, והשפיעה רק על מספר מצומצם של נשים", אומרת אירינה קוסטרינה, מומחית ללימודי מגדר. לדבריה, נשים רבות עדיין חשות בושה לפנות לגינקולוגים להתייעץ ולדבר על מין עם בני זוגן.

במרפאה פרטית, עברה אירינה, בת 27, הפלה שנייה בתוך קצת יותר משנה. היא אינה נשואה, על כתפיה עול משכנתה, והוריה גרים הרחק ממוסקווה. לדבריה, היא אינה יכולה להרשות לעצמה ללדת. "וחוץ מזה, החבר שלי לא רוצה ילדים", אמרה, אולם הודתה שהיא וחברה אינם משתמשים באמצעי מניעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות