ועדת הקונגרס לצמצום הגירעון האמריקאי בדרך לכישלון - וול סטריט קורסת

"ועדת העל" נדרשת להסכים עד יום רביעי על קיצוץ של 1.5 טריליון דולר בעשור הקרוב, אבל חילוקי דעות בין הרפובליקאים לדמוקרטים מונעים הסכמה

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

בוושינגטון, הרבה עסקאות דרמטיות נסגרות בדקה ה-90 (לראיה, המתח שליווה את הדיון על העלאת תקרת החוב הלאומי של ארה"ב בקיץ האחרון, עד שהקונגרס אישר תקרת חוב חדשה). ועם המתח השורר בין הדמוקרטים לרפובליקאים בשנת הבחירות לנשיאות, הקריאות למחוקקים להתגבר על היריבות ביניהם למען שלום המדינה, לא ממש עוזרות.

ב-2 באוגוסט, על 12 חברי קונגרס, שזכו לשם "ועדת העל", הוטלה המשימה להציג תוכנית לצמצום הגרעון של ארה"ב, בסך של 1.5 טריליון דולר בין השנים 2012-2021. לוועדה מינו שני יושבי ראש - הסנאטורית הדמוקרטית פאטי מוריי וחבר בית הנבחרים הרפובליקאי ג'ב הנסרלינג. הובהר לחברי הוועדה כי אם לא יצליחו להגיע לפשרה עד יום רביעי הקרוב, בגלל הבדלי התפישות לגבי התקציב, יופעל מנגנון של קיצוץ רוחבי אוטומטי של 1.2 טריליון דולר במשך עשור, שרק תוכנית הביטוח הלאומי ותוכניות סיוע לבעלי הכנסה נמוכה יהיו פטורות ממנו.

עד כה, חברי הוועדה לא הצליחו להגיע לפשרה, ובממסד הביטחוני האמריקאי כבר קמה זעקה שקיצוץ רוחבי בתקציב הביטחון בסך 600 מיליארד דולר פירושו אסון. יש להניח שהמחוקקים ימצאו בסופו של דבר דרך למנוע את הקיצוץ הרוחבי, שאמור להיכנס לתוקף רק בינואר 2013. שני סנאטורים רפובליקאים, ג'ון מקיין ולינדזי גראהם, כבר הודיעו שהם פועלים לחקיקה שתמנע את הקיצוצים בתקציב הביטחון. אולם דובר הבית הלבן ג'יי קרני הבהיר שהנשיא מתכוון להטיל וטו על כל חקיקה שמטרתה לבטל את הפעלת מנגנון הקיצוץ האוטומטי.

אך גם אם המחוקקים יצליחו למצוא בשנה הקרובה דרך לעצור את הקיצוץ הרוחבי, החשש הוא שכישלון ועדת העל ישלח עוד מסר שלילי לגבי יציבותה של המערכת הכלכלית בארה"ב, כולל הסכנה שתיעשה הורדה נוספת של דירוג האשראי של ארה"ב. על רקע הידיעות על כישלון הוועדה הצפוי, הבורסות בארה"ב נפתחו בירידות שערים חדות.

במקביל, האסטרטגים של שתי המפלגות שוברים את הראש כיצד לסובב את כישלון וועדת העל בצורה שתועיל למחנה שלהם בבחירות הקרובות, מה שמבטיח הרבה בוץ פוליטי וחילופי האשמות בימים הקרובים, שיהרסו ללא מעט מתושבי וושינגטון את חג ההודיה השבוע. הדמוקרטים יגידו שהם נשכבו על הגדר כדי להגן על תוכניות הסיוע לשכבות החלשות, ונלחמו נגד הרפובליקאים שרצו להאריך את הטבות המס לאמריקאים העשירים ביותר. הרפובליקאים יציגו את הדמוקרטים בתור הצד העקשן, שמסרב לקדם רפורמות להבראת המערכת, במיוחד בתחום הבריאות, ותומך במסים חדשים.

יש להניח שכישלון ועדת העל לא יתרום לשיפור הרייטינג של הקונגרס בעיני הציבור האמריקאי, שגם ככה הידרדר לאחרונה לשפל של 9%. הבית הלבן נמנע בחודשים האחרונים מלהתערב בעבודת הוועדה. אולם נראה שלא תהיה לאובמה ברירה - הערכת הציבור של ביצועיו בתחום הכלכלה והתמודדותו עם הגרעון ירדה לאחרונה ל-35-33%.

גבעת הקפיטול

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ