קואליציה חריגה: ישראל, סעודיה וקטאר גינו את סוריה באו"ם

ההחלטה שקידמו בריטניה, צרפת וגרמניה, נחשבת למהלך עוקף למועצת הביטחון ומהווה תגובה רשמית של האו"ם לטבח בסוריה

שלמה שמיר
ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה שמיר
ארה"ב

במה שהוגדר כמהלך עוקף מועצת הביטחון, אושרה ברוב גדול של 122 מדינות, הצעת החלטה המגנה בחריפות את סוריה על ההפרות החמורות של זכויות האדם המתחוללות בתחומיה. ההצבעה התקיימה במושב מיוחד של הוועדה ה-3 של האו"ם העוסקת בזכויות האדם.

41 מדינות נמנעו ו-13 הצביעו נגד, בהן: בלארוס, בוליביה, קובה, צפון קוריאה, אקוודור, ונצואלה, איראן, סוריה וזימבבוואה. ההחלטה, יוזמה משותפת של בריטניה, צרפת וגרמניה שניסחו את תוכנה והעלו אותה להצבעה, התפרשה בניו יורק כתגובה הרשמית הראשונה של הארגון העולמי לדיכוי האכזרי ולטבח האזרחים שמתחוללים בסוריה מזה תשעה חודשים.

לפי אומדן רשמי של האו"ם, מספר האזרחים שנהרגו עד כה בסוריה כתוצאה מירי הצבא הנאמן לנשיא אסד עולה על 3,500. ואולם, מועצת הביטחון לא נקטה בשום מהלך נגד סוריה, להוציא הודעת גינוי על הפגיעות בבנייני השגרירויות והקונסוליות הזרות הפועלות בדמשק.

מפגינים נגד אסד בעיר חומס. מנין ההרוגים ממשיך לעלות ועימו הלחץ הבינ"ל

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את העדכונים והפרשנויות של הארץ ישירות אליכם

רוסיה וסין מונעות באופן עקבי כל תגובה רשמית במועצת הביטחון נגד הרג האזרחים המפגינים שמבצע הצבא הנאמן לנשיא אסד. להחלטה שאושרה היום בוועדה לזכויות האדם של האו"ם משמעות הצהרתית וסמלית. ואולם במרכז האו"ם ציינו כי להחלטה היום חשיבות, בגין העובדה שלא פחות מ-61 ארצות חברות חתמו על ההצעה כשושבינות, ובהן ארצות ערביות ומוסלמיות. כמו כן העובדה שארצות ערביות מרכזיות הצביעו בעד החלטת גינוי נגד סוריה מעידה כי הנשיא בשאר אל-אסד מאבד את הלגיטימיות שלו בעולם הערבי.

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאר אמר אחרי ההצבעה, "ישראל הצטרפה לקואליציה חריגה באו"ם והצביעה בעד גינוי סוריה יחם עם סעודיה, קטאר, ירדן ומרוקו". השגריר הוסיף, "הקהילה הבינלאומית העבירה מסר ברור לרופא העיניים באשר אל-אסד, 'תפתח את העיניים'. אמנם הדוור איננו מצלצל פעמיים, אבל עצרת האו"ם צילצלה פעמיים בפעמוני אזהרה נגד ציר הרשע. פעם נגד איראן והיום נגד סוריה".

"ההחלטה נושאת מסר ברור לסוריה שעל ממשלתה להפסיק מיד את ההפרות החמורות של זכויות האדם הנמשכות זה תשעה חודשים", אמר שגריר בריטניה באו"ם.

בתוך כך, בטורקיה השכנה גוברים הקולות הקוראים לפרישתו של אסד. ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טייפ ארדואן פנה לאסד בעת פגישת מפלגתו וביקש "למען שלום עמך, מדינתך והאזור כולו – פרוש מתפקידך". ארדואן הוסיף כי על אסד ללמוד מן העבר, ולראות מה קרה למנהיגים שנלחמו עד מותם נגד אנשיהם. "הסתכל על גרמניה הנאצית, הסתכל על היטלר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ