הומתק לשלוש שנות מאסר עונשה של אפגנית שנאנסה

לפני כשנתיים הותקפה גולנז בת ה-21 על ידי קרוב משפחה, אולם בית המשפט הרשיע אותה בגין ניאוף, מאחר שלא דיווחה מהר מספיק על המקרה, ונגזרו עליה 12 שנות מאסר

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

קאבול. התביעה באפגניסטאן הודיעה שלשום כי עונשה של נאנסת, היושבת בכלא בגין ניאוף לאחר שהתלוננה על המעשה שנעשה בה, יופחת מ-12 שנים לשלוש. התובע מסר כי בינתיים היא תמשיך לשהות במאסר יחד עם ילדתה, מפני שלא דיווחה מהר מספיק על תקיפתה. פעילים למען זכויות אדם מדווחים כי לא אחת מקרי אונס מטופלים בבתי המשפט האפגניים כמקרי ניאוף.

המקרה, שאינו נדיר באפגניסטאן, משך את תשומת הלב העולמית: גולנז בת ה-21, הותקפה על ידי קרוב משפחה לפני שנתיים, ונידונה ל-12 שנות מאסר בגין ניאוף, כך לפי דיווח של סי-אן-אן. מאז היא ילדה בת, פרי מעשה האונס. היות שקיום יחסי מין שלא במסגרת הנישואים הוא בגדר פגיעה בחוק ובכבוד המשפחה, הועמדה לפניה הברירה להינשא לגבר שאנס אותה - וכך להשתחרר מהכלא ולהעניק מעמד חוקי לבתה בעיני החברה האפגנית השמרנית - או לרצות את העונש שהוטל עליה, 12 שנות מאסרה.

גולנז מספרת כי בתחילה ניסתה להסתיר את מעשה האונס, שכן חששה שיהרגו אותה על שהמיטה כלימה על הקהילה. אולם היה זה הריונה שחשף את התקיפה, ובעקבותיו נפתחה חקירה פלילית שהביאה להרשעתה בניאוף. דובר התובע הכללי מסר כי החקירה מצאה כי לא היה אונס, אלא קיום יחסי מין שלא במסגרת הנישואין, ועל כן גולנז ותוקפה הורשעו בניאוף.

שלשום הודיע דובר הפרקליטות באפגניסטאן כי עונשה הופחת לשלוש שנים, וכי האשמה העיקרית נגדה היא שלא התלוננה בזמן נגד תוקפה.

קים מוטלי, אחד מסניגוריה, אומר שגולנז שמעה על הפחתת עונשה רק ביום שלישי וכי טרם הודיעו על כך רשמית. דובר התביעה גם הוסיף, כי ייתכן מאוד שתזכה לחנינת הנשיא.

"גולנז טוענת שנאנסה, אבל מאחר שדיווחה על כך רק כעבור ארבעה חודשים, לא נמצאה כל ראיה לכך. היא הורשעה על שלא דיווחה על הפשע בזמן", אמר הדובר. בינתיים מכחיש התוקף של גולנז את עצם קיום היחסים עימה. בהרשעתו נכתב שהוא אשם ב"זינה", שפירושה "ניאוף". אולם לעיתונאים סיפר כי הוא יושב בכלא משום שהואשם באונס.

מקרה זה מזכיר במעט את סיפורה של מוכתאר מאי מפקיסטאן השכנה שבשנת 2002 עברה אונס קבוצתי - כעונש על כך שאחיה בן ה-12 נחשד בפגיעה בכבודה של משפחה רבת עוצמה בשבט.

אולם מאי - שנאבקה באיסורים החברתיים שאפפו את ההתעללות בה - מיהרה להתלונן על התקיפה נגדה וזכתה בשל כך לשבחים בינלאומיים. כאשר הגיע המקרה שלה לבית המשפט המקומי, הוא גזר על ששת תוקפיה עונש מוות. אולם בהמשך זוכו חמישה מהם מחוסר הוכחות ועונשו של השישי הומר למאסר עולם. מאי שלא הסכימה להשלים עם גזר הדין החדש, עתרה לבית המשפט העליון של פקיסטאן ב-2005, וזה הורה לעצור מחדש את הגברים שתקפו אותה. "אני שמחה מאוד, בעזרת האל בעתיד ייעשה גם צדק", אמרה אז. באותה השנה היא הוכתרה כ"אשת השנה" של המגזין "גלאמור", בזכות "אומץ הלב והאופטימיות שלה למול אלימות מחרידה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ