מלכוד הבחירות: החורף הקשה של האביב המצרי

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

עד שעה מאוחרת בלילה לא הצליח הגנרל טנטאווי, ראש המועצה הצבאית העליונה במצרים, לשכנע איש מבין המועמדים הבולטים ליטול על עצמו את תפקיד ראש "ממשלת ההצלה הלאומית" שאמורה לנהל את ענייני מצרים עד תום הבחירות לשני בתי הפרלמנט. כך למשל דחה מוחמד אל-בראדעי, ששואף לרוץ לנשיאות, את ההצעה, שעה שהתברר לו שהאחים המוסלמים יתנגדו למינויו. ואילו עמרו מוסא, שרואה עצמו גם כמועמד לנשיאות דחה את ההצעה מכיוון שהוא רוצה "לקבל את סמכותו במהלך דמוקרטי", כלומר בבחירות לנשיאות. המועמד האחרון היה כמאל אל-גנזורי, ראש הממשלה לשעבר אשר נהנה מפופולריות ציבורית, שלפי דיווחים בעיתונות המצרית קיבל על עצמו את התפקיד.

הקמת ממשלת הצלה לאומית, התנצלות על הרג אזרחים והעמדה לדין של האחראים הם תנאי הסף שאותם הציגו מפגיני כיכר תחריר, חוץ מהאחים המוסלמים, כדי לחדול מההפגנות. התנצלות ראויה כבר הושמעה אתמול וכמוה גם החלו הצעדים לחקירתם והעמדתם לדין של האחראים להרג. ואולם, ללא ממשלה מוסכמת תמשיך היום כיכר תחריר להתמלא ולאיים על קיומן של הבחירות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות לפייסבוק שלכם

הצבא חוזר אמנם ומדגיש כי "הבחירות יתקיימו במועדן בכל תנאי", ואם יסכים אל-גנזורי לכהן כראש ממשלה זמנית יוכל טנטאווי לקבוע כי עמד בכל תנאי המפגינים, ובעיקר באלה של האחים המוסלמים שמתנגדים בכל תוקף לדחיית הבחירות. מנגד, קשה לחזות איזו אווירה תתפתח היום בכיכר תחריר ואיזו תנועה או זרם יצליחו לנווט את רוח ההפגנה.

יותר מ-44 תנועות, קבוצות ומפלגות רשומות, משתתפות בהפגנות בכיכר תחריר ובהפגנות במחוזות. 23 מהן חתמו שלשום על דרישה להקים ממשלת הצלה לאומית להחזיר את הצבא לבסיסיו "כדי שיוכל למלא את משימותיו בהגנת המולדת". משמעות הקריאה הזאת, שעליה חתומות גם תנועות איסלאמיות (מלבד האחים המוסלמים) היא שממשלת המעבר היא שתצטרך לפקח על הבחירות לפרלמנט ולנשיאות, ולהרגיע את הרחוב בחצי השנה הקרובה כשלרשותה רק כוחות המשטרה הנתפסת בעיני המפגינים כאויבי המהפכה. לדרישה הזאת שותף גם הגוף שמכונה "קואליציית המהפכנים של תחריר" שכוללת קבוצות צעירים מזרמים שונים, המתכוון להשתמש בהפגנה הגדולה היום כבסיס למשאל עם בלתי רשמי כדי לקבוע שעל הצבא לעזוב את הפוליטיקה.

מפלגת השמאל "אל-תגמוע", יריבתה הפוליטית המרה של תנועת האחים המוסלמים, דורשת לדחות את הבחירות עד סוף דצמבר, בניגוד לעמדתם הבלתי מתפשרת של האחים. ואולם, שתי התנועות מסכימות כי על הצבא להמשיך ולנהל את ענייני המדינה עד הבחירות לנשיאות. אתמול דווח במצרים כי יותר מחמישה מיליון אזרחים שהכתירו עצמם כ"קואליציית הרוב השקט" חתמו על עצומות שקוראות לצבא להישאר בהנהגה מחשש ליציבותה של המדינה.

מכאן חשיבותה העצומה של ההפגנה היום שתקבע איזו מהקבוצות תצליח להשליט את דרישתה. התרחיש הסביר הוא שהבחירות אכן יתקיימו במועדן והצבא ימשיך לנהל את ענייני המדינה עד הבחירות לנשיאות. ואולם, הבחירות ביום שני הן רק הצעד הראשון, והן מעלות כמה שאלות וחששות: האם שיעור המצביעים יעניק לתוצאות הסיבוב הראשון לגיטימיות ציבורית? מה יקרה אם תנועה או מפלגה יקבלו פחות קולות ממה ששאפו לו? האם יטענו נגד טוהר הבחירות? מה יקרה אם יתברר שהאחים המוסלמים מקבלים פחות או יותר, באופן משמעותי, מציפיותיהם, שעומדות כעת על קבלת 30-35 אחוזים מהקולות? וכל זאת עוד בטרם הוכרעה שאלת ניסוח החוקה. לאביב המצרי ממתין בינתיים חורף קשה ומסוכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ