סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, קיבל על עצמו אתמול באופן רשמי את מועמדות מפלגתו בבחירות לנשיאות במארס 2012. בנאום בוועידת מפלגתו, רוסיה המאוחדת, טען פוטין כי גורמים זרים מנסים להפעיל את השפעותיהם על הבחירות הכלליות שיתקיימו ב-4 בדצמבר והבחירות לנשיאות שייערכו במארס. "נודע לנו על גורמים זרים שהציעו כסף לאזרחים ברוסיה כדי להטות את תוצאות הבחירות", אמר פוטין. "עליהם לדעת, שכספם נזרק לחינם". פעילי ארגוני זכויות אדם האשימו אתמול את רוסיה המאוחדת, מפלגתו של ראש הממשלה, ולדימיר פוטין בהתנהלות בלתי הולמת כדי לשפר את מצבם לקראת הבחירות לפרלמנט שיתקיימו בעוד שבוע.

במסגרת ההכנות לבחירות, גדל מספר המקרים של הפרות חוק מצד מפלגתו של פוטין. לפי הדיווחים, מפלגת רוסיה המאוחדת הפעילה לחצים על גמלאים והפיצה סרטוני תעמולה בבתי ספר. כמו כן, העניקה המפלגה מתנות לאנשים שהביעו תמיכה בממשלה. פעילי האופוזיציה ברוסיה טוענים כי פעולות אלה אינן חוקיות.

באחרונה אף אסרה ועדת הבחירות המרכזית את הפצתו של קטע קומיקס סאטירי בו הוצג ראש הממשלה פוטין כזקן מטורף. "על אף שרוסיה המאוחדת בהנהגת פוטין נראית בטוחה בנצחונה, עוזריו של ראש הממשלה אינם מותירים דבר לגורל", נכתב באחרונה בעיתון "נובאיה גאזטה", שנמנה עם מבקרי הקרמלין.

"קווי הטלפון שלנו עמוסים בשיחות מאזרחים שמוחים בזעם על התנהלותה של מפלגת רוסיה המאוחדת", אמרה דוברת מטעם "גולוס", ארגון העוסק במעקב אחר תהליך הבחירות במדינה. הדוברת הוסיפה כי לדברי המתלוננים, חיילים, זקנים בבתי אבות ועובדי מפעלים מגויסים כדי להצביע עבור רוסיה המאוחדת.

סרטוני וידאו שהופצו באינטרנט מציגים שיחה בין בכירי מפלגתו של פוטין לראשי ערים ברוסיה, בה קושרים אנשי רוסיה המאוחדת סלילת כבישים בערים במספר הקולות שהמפלגה תקבל. בתקרית נוספת שקרתה לאחרונה, הושמעו איומים כלפי מטופלים בבית חולים בסיביר, שלפיהם יבוטל הטיפול שהם מקבלים אם יבחרו במפלגה ה"לא נכונה".

לפי דיווחים, מנהל בית ספר תיכון בקרסנויארסק שבסיביר, איים באחרונה לסלק מהמוסד תלמיד שריסס את המשפט "מפלגה של גנבים" על כרזות של פוטין ומדוודב. בתגובה לסרטון וידיאו, שהציג את הפרשה באינטרנט, הודיע משרד החינוך כי הכרזות לא היו אמורות להיות מוצגות בבית הספר.

מפלגת רוסיה המאוחדת שללה לחלוטין את הביקורת. מזכ"ל המפלגה סרגיי נוורוב האשים את התקשורת המערבית בהפצת המידע השלילי. לדבריו, ההאשמות נובעות ממניעים פוליטיים ואין להם כל הוכחה.

ואולם, מנהיג ברית המועצות לשעבר וחתן פרס נובל לשלום, מיכאיל גורבצ'וב, מתח גם הוא ביקורת על התנהלות מערכת הבחירות במולדתו. בעת ביקור שערך באחרונה בברלין אמר גורבצ'וב בן ה-80 כי השלטונות התבקשו להבטיח רוב למפלגתו של פוטין, וכי חברות במדינה נדרשו לתרום סכומים משמעותיים לרוסיה המאוחדת. "זה די מביך", אמר גורבצ'וב. על דבריו הוסיף בוריס מקארנקו, פרופסור למדעי המדינה, ואמר כי מאז פירוק ברית המועצות לא היה הפער בין השליטים לעם גדול יותר מאשר בתקופת הבחירות הנוכחית.

בכירים במפלגת רוסיה המאוחדת חוששים כי התמיכה במפלגה תרד משמעותית מזו שהושגה בבחירות 2007. כשנשאל מהו היעד הרשמי בבחירות, ענה הנשיא דמיטרי מדוודב במעורפל. "אנחנו רוצים להמשיך ולהיות בתפקיד הראשי", אמר. מסקר של מכון המחקר הרוסי, לבדה, עולה כי התמיכה בצמד פוטין ומדוודב, צנח בשבועות האחרונים מ-60% ל-51%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ