מה יעשו האחים המוסלמים ביום שאחרי הבחירות?

שיעור הניצחון של האחים המוסלמים יקבע את חלקם בממשלה. בכל מקרה סביר להניח שהם יהיו חייבים לנהוג במתינות

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

"האיסלאם הוא הפתרון", הייתה סיסמת האחים המוסלמים במסעות הבחירות הקודמים במצרים, סיסמה שהרתיחה הן את מובארק והן את מפלגות השמאל והליברלים במצרים. זוהי סיסמה שקיבצה סביבה לא רק את האחים המוסלמים אלא גם את כל מי ששאף לראות גוש איסלאמי חזק בפרלמנט, במצב שבו חל איסור על הקמת מפלגות שמחזיקות במצע דתי. אבל גם בשיא כוחם, בבחירות של שנת 2005, הצליחו האחים ותומכיהם להכניס לפרלמנט 88 נציגים מתוך 454 המושבים שהכיל אז "מג'לס א-שעב", הבית התחתון בפרלמנט המצרי, שהיוו בסך הכל כ-20%.

בבחירות שמתחילות היום, כאשר לכל זרם איסלאמיסטי יש מפלגה משלו, וכאשר תנועת האחים המוסלמים מפוצלת בתוך עצמה, קשה להעריך מה יהיה כוחם הממשי. ההערכה היא שסך התנועות האיסלאמיות, בהן מפלגת "א-נור" הסלפית שאינה רואה עין בעין עם האחים המוסלמים בנוגע לדמותה העתידית של מצרים, מפלגת "אל-ווסט", שהתפצלה מן האחים באמצע שנות ה-90 על רקע חילוקי דעות אידיאולוגיים, יחד עם מפלגת "החירות והצדק" של האחים, יזכו בכ-30 עד 40 אחוזים מן הקולות. אם הערכה זאת נכונה, וגם אם יחליטו כל התנועות האיסלאמיות לאחד שורותיהן, עדיין יזדקקו האחים לשותפים קואליציוניים, כלומר, הם יידרשו להתפשר על האידיאולוגיה לטובת הכוח הפוליטי.

אולם הבעיה העיקרית של התנועות האיסלאמיות לא תהיה רק בריכוז הכוח הפוליטי אלא בניהול המדינה ובשליטה על ניסוח החוקה, ובהמשך, הם יצטרכו להחליט למי להעניק את תמיכתם כמועמד לנשיאות. "האחים" הבהירו כי אין בכוונתם להריץ מועמד משלהם לנשיאות, ורק בשל החלטה זו התחולל פיצול חריף נוסף בתנועה, לאחר הפיצולים שהתרחשו בין הדור הצעיר לוותיק. אחד מפעיליה הבכירים, עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח כבר הודיע כי בכוונתו להתמודד על הנשיאות, ובכך גרם לסילוקו מן התנועה.

שיעור ניצחונם של "האחים" בבחירות יקבע את חלקם בממשלה, וממילא את היקף האחריות לפתרון הקשיים האדירים שעומדים בפניה. כאשר הקופה המצרית עומדת להתרוקן, האינפלציה היא כ-8%, מיליוני מובטלים מאיימים לצאת לרחובות אחרי הבחירות והשקעות זרות כמעט שאינן מגיעות, יעמדו למבחן מכריע יכולתם הארגונית וכשרון גיוס הכספים מן העולם. ל"אחים" - כמו לכל אחת מעשר המפלגות הבולטות שרצות לבחירות - ברור לחלוטין שללא טיפול מיידי בבעיות הכלכליות הם ימצאו עצמם שוב בכיכר תחריר, הפעם מול כ-40 מיליון אזרחים שחיים מתחת לקו העוני ומשתכרים פחות משני דולרים ליום.

ארה"ב כבר הודיעה שתשתף פעולה עם "האחים" אם ייבחרו באופן דמוקרטי. אנשי עסקים אמריקאים שנפגשו לאחרונה עם מנהיגי התנועה התרשמו כי מדובר בתנועה רציונלית, קפיטליסטית, השוחרת כלכלה חופשית, מחפשת השקעות ושיתוף פעולה עסקי ואף תרצה לקדם את ההפרטה. כפי שהתבטא אחד מאנשי העסקים, "זוהי תנועה שתשמח כל ניאו-ליברל שמאמין בכלכלת שוק".

אם הכלכלה תהיה הגורם שיגרום לאחים להפגין גמישות כלפי ארה"ב והמערב בכלל, בחזית הפנימית יהיו גורמים בולמים נוספים. גורם שכזה הוא, למשל, כ-10 מיליון הנוצרים הקופטים אשר היו חלק בלתי נפרד מן המהפכה ואשר גם הם, כמו "האחים", השילו מעליהם את הפחד מן המשטר. לצדם פועלות לפחות ארבע מפלגות, כמו א-תגמוע משמאל, אל-וופד הוותיקה, "מפלגת הצדק" הליברלית ו"המפלגה המצרית הדמוקרטית", שמייצגת חלק מצעירי המהפכה שישתתפו בניסוח החוקה ויפעלו למניעת הפיכתה של מצרים למדינה דתית.

באשר ליחסי החוץ של מצרים, ובעיקר באשר ליחסו הצפוי של הפרלמנט ושל הממשלה הבאה לישראל, תהיה זאת טעות לראות רק באחים המוסלמים את מקור השנאה לישראל. פעילי שמאל, "צעירי תחריר" שחלקם השתתף בפריצה לשגרירות ישראל בקהיר, אינטלקטואלים ליברלים חשובים כמו הסופר עלא אל-אסוואני, שחלקם מתעבים את האידיאולוגיה של האחים המוסלמים, שותפים לעמדות אנטי ישראליות בשל מדיניותה של ישראל בשטחים או בגלל עצם קיומה בלב המזרח התיכון הערבי. בה בעת, הן בקרב אנשי שמאל וליברלים והן בקרב האחים, לא נשמעת תביעה לבטל את הסכם השלום, אלא בעיקר מושמעת הדרישה לתקן סעיפים בו שפוגעים בריבונותה של מצרים, כמו פירוז סיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

יהודים נכנסים לחווארה כשהם מניפים דגלי ישראל, החודש

כשמתח בשטחים ומצעד הדגלים נפגשים, נוצרים תנאים לסערה מושלמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?