המתנה לחג המולד - אמצעי מניעה

לקראת החג, קרן צדקה בבריטניה החליטה לשלוח לנשים גלולת "הבוקר שאחרי". קבוצות שמרניות טוענות כי הדבר יעודד התנהגות לא בטוחה

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה הרמן

עונת חג המולד באירופה עומדת בפתח, מלאה בכל המסורות השנתיות הנפלאות: בניית איש שלג, שתיית ליקר ביצים, קניית מתנות, קישוט עץ החג, וכמובן השתתפות במסיבת חג המולד במשרד, שמלווה בהרבה שתייה וגם - אם לומר זאת בעדינות - בפלירטוטים רבים.

השנה החליטה קרן צדקה בריטית ידועה לסייע למזער את אחד המפגעים הבלתי רצויים הנלווים למסיבת חג המולד במשרד. הקרן מציעה לשלוח לכל אשה המעוניינת בכך אספקה של גלולת "הבוקר שאחרי" ללא תשלום.

"שירות הייעוץ הבריטי להריון" (BPAS) מתעקש כי הקמפיין ביוזמתו יסייע להפחית את מספר ההריונות הלא רצויים. הוא אף הקים אתר אינטרנט מיוחד שבו יכולות נשים להירשם, למסור מידע בסיסי, לקבל סיוע של אחות או ייעוץ אחר ואז לקבל מיידית לבתיהן חבילה של גלולות בחינם. אולי ברוח הנתינה של חג המולד, הארגון יצרף למתנה חבילת קונדומים ועלוני מידע. אז מה צריך את סנטה, אם כך, כשיש את BPAS?

לפי הארגון, הוא החליט ליזום את הקמפיין משום שאת גלולת היום שאחרי ניתן לבלוע 72 שעות לאחר קיום יחסי מין בלתי מוגנים. הגלולה פועלת בצורה היעילה ביותר בתוך 12 שעות, אך זאת משימה שלעתים קשה לבצע בחג המולד, אז רוב בתי המרקחת והמרפאות סגורים.

לצד המשלוח, הארגון גם מפעיל קמפיין בתקשורת וברשת האינטרנט, המעודד נשים להצטייד בגלולות מראש. "לפעמים נשים חוששות שהזמנת הגלולות מראש תיראה כאילו הן מחכות להזדמנויות", הסבירה לטיימס הלונדוני טרייסי פורסיית, אחות העובדת בארגון. "אך ההיפך הוא הנכון. להבטיח שיש לך גיבוי כדי למנוע הריון לא רצוי זה להבטיח שאת לא משאירה שום דבר ליד המקרה".

שלא במפתיע, לא כולם שמחים על מתנת חג המולד הייחודית הזאת. קבוצות שמרניות רבות בממלכה מתלוננות על כך שהארגון הופך את הזמנת הגלולות לקלה כמו הזמנת פיצה, מה שרק מעודד התנהגות לא בטוחה. "המצב עגום במידה כזאת עד שהארגון מעודד התנהגות מינית לא נבונה, בכך שהוא מציע לאנשים את גלולת היום שאחרי", התלוננה מיכאלה אסטון מקרן הצדקה "חיים", המתנגדת להפלות. "התוכנית היא לא להפוך את הנשים לאחראיות יותר. היא הרי תחשוף אותן לסיכונים רבים יותר".

נראה כי שר הבריאות הבריטי, אנדרו לנזלי מסכים עם טענה זאת, וכך יוצא שממשלת בריטניה אינה מאמצת את התוכנית. "אמצעי מניעה לשעת חירום אמורים להיות בדיוק זה - לשעות חירום, ולא לשימוש יומיומי", אמר השר. "צריך לעודד נשים להשתמש באמצעי מניעה רגילים, ולא כאלה לשעת חירום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ