המצביעים ינצחו בסוף

גריגורי מלקונינטס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גריגורי מלקונינטס, גרדיאן

כמי שעבד במשך יותר משמונה שנים בגולוס, ארגון משקיפי הבחירות הבלתי תלוי היחיד ברוסיה, לא העליתי על דעתי שהממשל ייצא למסע גלוי נגד הארגון, בוודאי שלא בשבוע של הבחירות לדומא.

מאז ספטמבר השנה פועל גולוס למיפוי אי-סדרים בבחירות במסגרת תוכנית "קארטה נרושיינו", בשיתוף העיתון המקוון גזטה. בתוך זמן קצר נהפכה התוכנית לפופולרית ביותר בקרב גולשי האינטרנט הרוסים, שהציפו אותנו בסרטונים ותצלומים של הפרות הקשורות לבחירות.

בסוף נובמבר, "קארטה" כבר היה אחד האתרים הפופולריים ביותר ברשת ברוסיה וקוץ באחורי הממשלה. הדיווחים המתועדים והמפורטים על זיופים לכאורה הכתימו תדמית "הבחירות ההוגנות" שניסה להציג השלטון.

בשבוע שלפני הבחירות, מרבית התושבים כבר היו פסימיים. אנשיו של הנשיא דמיטרי מדוודב התערבו בגלוי וביד רמה בהליך הבחירות: עובדי ציבור, סטודנטים ופועלי בתי חרושת אולצו בהמוניהם להגיש בקשות להצביע מחוץ למחוזות הבחירה שלהם ולהצביע בדרך מסוימת, בקלפיות מסוימות.

במקביל, המשטר גם השתלט על כלי התקשורת בניסיון להטות את הכף לטובת מפלגת רוסיה המאוחדת של ראש הממשלה ולדימיר פוטין, ומנע בכך ממפלגות אחרות לקדם את מצען. משרדי פרסום וכלי תקשורת שלא התיישרו עם דרישות הממשלה, נקראו לסדר. ידוע לנו שהמונים גויסו כדי ליטול חלק באחת משיטות הזיוף הנפוצות ביותר: הצבעה כפולה.

לקראת יום הבחירות, לארגוננו נודע ששלושה חברי דומא מכהנים הגישו נגד גולוס תלונה, בטענה שהארגון מחבל במהלך התקין של הבחירות. ביום חמישי שעבר, אף ערכו נציגי הפרקליטות פשיטה במשרדינו, בטענה שפרסמנו באתר שלנו נתונים בניגוד לחוק, ולמחרת כבר זומנו לבית משפט; התיק נגדנו כלל מכתב מיו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ולדימיר צ'ורוב, שהאשים את גולוס ב"ניסיון לנכס לעצמו שלא כחוק סמכויות שררה".

במשפט, לא הצליח התובע להביא ראיה לכך שהעלינו חומר לא חוקי באתר שלנו, השופט לא הפנה אלינו שום שאלה בעניין, והעיתונאים באולם התאפקו שלא לצחוק. אבל נגזר עלינו קנס בסך 30 אלף רובל (כ-970 דולר). העונש לא נאכף עדיין ואנחנו מתכוונים לערער עליו.

ביום הבחירות הזיופים היו כה בוטים והיקפם כה רחב, שפשוט הוצפנו במידע. למשקיפים רבים לא ניתנה גישה לקלפי, ועיתונאים הורחקו בכוח. אבל חרף ההפרות הרבות, מחויבותו של העם הרוסי לבחירות האלה היתה מדהימה, ובשלב זה לא ממש משנה איזו מפלגה זכתה בהן: המנצחים האמיתיים של הבחירות הם המצביעים, שכוחם רק יילך ויגבר. ואף שאנחנו מודאגים מחקירות נוספות המאימות להיפתח נגד גולוס, נמשיך במחויבותנו למפות כל הפרה של הליך הבחירות. מזייפי הבחירות לא יחמקו מעונש.

הכותב הוא סגן יו"ר ארגון המשקיפים העצמאי גולוס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סטיב קר

צפיתי בו רועד וניסיתי להיזכר אם היה כאן משהו דומה. לא הצלחתי

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?