עשרות אלפי בני אדם מפגינים נגד המשטר במוסקווה ובערים נוספות ברחבי רוסיה

המבחן הגדול של האופוזיציה החל בהפגנה בעיר ולאדיקווקאז ונמשך בגל הפגנות בכל רחבי המדינה. עשרות אלפי שוטרים התפרסו בבירה הרוסית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לפי הערכות המארגנים בהפגנה הערב (שבת) התייצבו בין 40 ל170 אלף מפגינים בכיכר בולוטנייה שבמוסקווה כדי למחות על תוצאות הבחירות לפרלמנט שנערכו בשבוע שעבר. לטענת האופוזיציה ברוסיה, תוצאות הבחירות אינן חוקיות כיוון שהתבצעו זיופים רבים. כ-1,000 בני אדם הפגינו הבוקר בעיר המזרחית ולאדיווסטוק, בפתיחתו של יום בו התקיימו עשרות הפגנות ברחבי המדינה, בבירה מוסקווה נפרסו כ-50,000 שוטרים ועוד 2,000 מאנשי הכוחות המיוחדים בציפייה למפיגינים הרבים.

מדובר במבחן ליכולתה של האופוזיציה הרוסית להפעיל לחץ על ולדימיר פוטין, השולט במדינה כבר למעלה מעשור. בעוד כשלושה חודשים צפוי פוטין להתמודד שוב על נשיאות רוסיה, לאחר תקופת צינון בה שימש כראש ממשלה, אך נשאר האיש החזק במדינה.
המחאה הנוכחית היא הנרחבת ביותר מאז הגיע פוטין לשלטון בשנת 2000. הפגנות היום ברחבי רוסיה נערכו על פני שמונה אזורי זמן שונים במדינה הענקית.

המפגינים שגדשו הערב את ערי רוסיה דורשים לקיים בחירות מחדש בתוך שבועיים. כמו כן, הם קוראים לסלק את יו"ר ועדת הבחירות, ולדימיר צ'ורוב, לבטל את תוצאות הבחירות, לשחרר אסירים פוליטיים ולרשום מפלגות אופוזיציה שהשתתפותן נפסלה. המפגינים אמרו כי אם דרישותיהם לא יתקיימו, הם יערכו הפגנה גדולה יותר מזו המתקיימת היום.

יום של הפגנות במוסקווה

ההפגנה הערב במוסקווה היתה אמורה להיערך במקור בכיכר המהפכה, הנמצאת בקרבת הקרמלין, אולם הרשויות סרבו לאשר שם הפגנה עם יותר מ-300 בני אדם. העירייה הקצתה מקום חלופי בגדה, כיכר בולוטנייה הממוקמת על גבי אי בנהר "מוסקווה" הסמוך לקרמלין.

הרשויות בערים רבות ברוסיה, לרבות במוסקווה, הנפיקו אישורים לקיום ההפגנות, אולם עשו צעדים שעשויים להתפרש ככאלו המנסים לבלום את המחאה. במוסקווה למשל הכריזה מערכת החינוך על צהרי שבת כיום לימודים נוסף בו יש חובת נוכחות, במטרה למנוע מצעירים רבים להשתתף בהפגנות. בנוסף לכך, ההודעה אודות ההחלטה הועברה לתלמידים והוריהם רק אתמול.

אחד מאלפי המפגינים שהגיעו לכיכר כבר בשעות הצהריים אמר כי "אני לא חושב שכאזרחים רוסים יש לנו הרבה סיבות להיות שמחים. אין לנו מערכת משפט חופשית, אין חופש ביטוי במדינה הזו, וכל זה ביחד מביא למצב שמכריח אנשים לצאת ולהפגין". עיתונאים רבים כמו גם מפורסמים מקומיים הודיעו כי ישתתפו בהפגנה הערב, ובכך עזרו לקדם אותה בקרב הציבור הרוסי. על פי הדיווחים שהגיעו מהעיר, רכבי משטרה רבים מהרגיל מפטרלים ברחובות כשאורות החירום שלהם פועלים, במה שנראה כהפגנת כוח של רשויות החוק. ברחובות הסובבים את האזור בו נערכת ההפגנה פוזרו מבעוד מועד עשרות משאיות של המשטרה בציפייה דרוכה למפגינים.

בחמשת הימים האחרונים עצרה משטרת רוסיה למעלה מ-1,000 מפגינים שלקחו חלק במחאה נגד תוצאות הבחירות. בין העצורים היה גם איליה יאשין, מנהיג תנועת סולידריות, שהורשע על ידי שופט ב"ארגון עצרת בלתי חוקית, התנהגות ביריונית, ואי-ציות להוראת נציג השלטון". סוכנויות הידיעות דיווחו כי הוא נשלח ל-15 ימי מאסר. עצור נוסף הוא הבלוגר אלכסיי נבאלני, מהמבקרים הבוטים ביותר של מפלגת השלטון, נבאלני ביקש מהשופט לגזור עליו 15 ימי מאסר, כדי שיוכל "לנוח משלטון של נוכלים וגנבים".

שר החוץ אביגדור ליברמן, נפגש לפני שלושה ימים במוסקווה עם ראש ממשלת רוסיה ולדימיר פוטין. בסוכנות הידיעות הרוסית איטאר-טאס דווח כי במהלך הפגישה אמר ליברמן לפוטין כי המשקיפים הישראלים שלקחו חלק בבחירות לפרלמנט הרוסי שהתקיימו בשבוע שעבר , תיארו את הליך ההצבעה כהוגן, חופשי ודמוקרטי. מפגן התמיכה של ליברמן היכה בתדהמה רבים במשרד החוץ בירושלים, שאמרו ל"הארץ" כי התבטאויותיו של ליברמן בדבר טוהר הבחירות לפרלמנט ברוסיה היו מבישות. "ליברמן יודע היטב כיצד התנהלו הבחירות ברוסיה, והדברים שאמר אתמול היו פשוט בושה", אמרו הבכירים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ