האו"ם ייחד דקת דומיה לקים ז'ונג איל

נציגי מדינות המערב זעמו על קבלת בקשתה של פיונגיאנג לכבד את זכרו של מנהיגה. הנציג הצ'כי אף ציין כי מדינתו לא ביקשה מחווה דומה לוצלב האוול

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו הארץ
הארץ

עצרת האו"ם נענתה היום (חמישי) לבקשת צפון קוריאה להקדיש דקת דומיה לזכר קים ז'ונג איל, מניהגה שהלך לעולמו בשבת. נציגי מדינות המערב הודיעו שבכוונתן להחרים את האירוע.

המשלחת הצפון קוריאנית שיגרה בקשה דומה למועצת הביטחון של האו"ם, אך דיפלומטים מערביים הודיעו כי היא נדחתה. "ראינו זאת כמשהו בלתי הולם", אמר אחד הדיפלומטים לסוכנות הידיעות רויטרס. נשיא העצרת נסיר עבד עלזיז אל נאסר, אמר כי הסיבה שאישר את הבקשה נעוצה בכך שמדובר בנהלים, וכי זו זכותה של צפון קוריאה מתוקף היותה חברה מלאה בארגון.

מועצת הביטחון של האו"ם הטילה סנקציות על פיונגיאנג שעסקה בפיתוח תכנית נשק גרעיני, תכנית שלדברי גורמים במערב, פגעה קשות בכלכלתה והביאה למחסור חמור במזון. נציג המשלחת הצ'כית לאו"ם, ציין כי בקשתה של צפון קוריאה תמוהה, והדגיש שמדינתו לא ביקשה מחווה דומה לזכרו של וצלב האוול, נשיאה שהלך לעולמו בראשון השבוע.

קים ז'ונג איל ובנו הצעיר ב-2010צילום: רויטרס

בתוך כך נערכת פיונגיאנג לעידן חדש תחת שלטונו של היורש קים ז'ונג און. סוכנות הידיעות הממשלתית עומלת בימים אלו על פיתוח המיתוס שייחרט בליבם וראשם של אזרחי המדינה. רגע לפני שהמנהיג המנוח נאסף אל עמיו, "השמיים זרחו באור אדמדם מעל ההר הקדוש של פקאטו ושכבת הקרח העבה השוכנת בליבו של הר הגעש התבקעה בקול מחריש אוזניים". כך לפחות תוארו נסיבות מותו ה"על הטבעיות" של מנהיג קוריאה הצפונית קים ז'ונג איל בסוכנות החדשות הממלכתית.

סוכנות הידיעות היא מזרועות התעמולה המרכזיות ואחת ממשימותיה היא לבנות את המיתיפיקציה סביב משפחת קים, השולטת בקוריאה הצפונית מאז היווסדה ב-1948. הכלים שבעזרתם נבנה המיתוס פותחו על פני שני דורות, וחוזרים עוד לימי אביו של קים ז'ונג איל, הנשיא המנוח קים איל סונג. אך עם מותו של קים ז'ונג איל השבוע, ייאלצו מפתחי המיתוסים לעבוד במרץ כדי לבנות את תדמיתו של היורש קים ז'ונג און.

כמה דוגמאות לפרי עיטם של מפתחי המיתוסים: ימי ההולדת של אבות האומה, הם החגים הלאומיים הגדולים ביותר, ולוח השנה מתחיל בשנת לידתו של קים איל סונג 1912- השנה נחגגת השנה המאה. תשומת לב רבה מיוחסת לשושלת של היורש, והעובדה כי אבותיו לחמו בגבורה נגד היפנים והם מגיני האומה הצפון קוריאנית.

לידתו של קים ז'ונג איל תוארה כאירוע אלוהי והגחתו לעולם היא "מתנת שמיים", בעת שנולד בבקתה בהר פקאטו. זאת, למרות שמסמכים סובייטים מדווחים כי הוא נולד בסיביר שנה קודם לכן. ומה בנוגע למנהיג החדש? בכיר אמריקאי אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי קים ז'ונג און בן 27, אך ההערכות הן כי הוא יחגוג לעצמו יום הולדת 30 בינואר 2012.

אזרחים בקוריאה הצפונית מבכים את מות של קים ז'ונג איל

רוב שלטי החוצות בקוריאה הצפונית נושאים סיסמאות ולא פרסומות, ועליהן המסרים אותם רצה להנחיל המנהיג. דגש רב מושם על הדמיון הרב בין היורש און לסבו, ואזרחים רבים טענו שהם התרגשו עד דמעות כאשר נחשפה תמונתו של היורש נוכח הדמיון הרב לסביו בצעירותו. קים ז'ונג און כונה "הגנרל הצעיר" לאחר שזכה לדרגה הצבאית בספטמבר 2010, בשנת 2011 קודם לדרגת "הגנרל המכובד", ואילו עתה זוכה לכינוי "יורש הגדול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ