שינוי במדיניות חיזבאללה: מגביר הפעולות האלימות בלבנון

ישראל וצרפת מעריכות כי מצוקת משטר אסד הביאה את הארגון להחריף את פעולות הטרור בדרום לבנון

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

בישראל מוטרדים מעלייה בפעילות האלימה של חיזבאללה בדרום לבנון. מערכת הביטחון הישראלית שותפה להערכה הצרפתית כי חיזבאללה אחראי לפיגועים האחרונים כנגד אנשי כוח האו"ם, יוניפי"ל, בדרום לבנון. בנוסף, נבחן עדיין הקשר בין הארגון השיעי לבין שני מקרים של שיגור רקטות לכיוון ישראל בחודש האחרון. התקריות האחרונות עשויות להעיד על שינוי במדיניות חיזבאללה ונראה כי הן קשורות למצוקה שבה שרוי משטרו של הנשיא הסורי בשאר אל-אסד.

מאז סיום מלחמת לבנון השנייה, באוגוסט 2006, הקפיד מאוד חיזבאללה להימנע מכל עימות ישיר עם ישראל לאורך הגבול. הארגון איים כמה פעמים לנקום את מותו של ראש מערך הפיגועים שלו, עימאד מורנייה, פעולה שבה האשים את ישראל. אולם, הניסיונות (שסוכלו כולם) נעשו נגד יעדים ישראליים בחו"ל. חיזבאללה גם נמנע בדרך כלל מלהתעמת עם יוניפי"ל, אף שפעל בעקביות כדי לעקוף את פעולות הפיקוח של האו"ם ולפרוס את אנשיו מדרום לנהר הליטני, בניגוד להחלטה 1701 של מועצת הביטחון, שסיימה את המלחמה.

לפני כשבועיים התפוצץ מטען חבלה ליד רכב סיור של הגדוד הצרפתי של יוניפי"ל בצור ושישה חיילים נפצעו. זה הפיצוץ השלישי מסוגו מאז יולי. באחת התקריות הקודמות נפצעו חמישה בני אדם. שר החוץ הצרפתי, אלן ז'ופה, אמר בשבוע שעבר בראיון רדיו כי "יש לנו סיבה להאמין כי ההתקפות מגיעות מסוריה, אך אין לנו הוכחות מוצקות לכך". כשנשאל אם חיזבאללה הוציא את הפיגועים נגד יוניפי"ל לפועל, השיב ז'ופה בחיוב. חיזבאללה, אמר, הוא "הזרוע הצבאית של סוריה בלבנון".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

גורמי ביטחון ישראלים אישרו כי ההערכה של ז'ופה נכונה. לדבריהם, חיזבאללה מבקש להרתיע את כוח האו"ם ובעיקר את הגדוד הצרפתי שלו, שנחשב לנמרץ ופעיל יחסית, מפני מעקב צמוד מדי אחר מעשי הארגון השיעי בדרום. ההתקפות נעשות כנראה באמצעות שליחים, ארגונים קטנים יותר, כדי שלא ניתן יהיה לקשור אותן ישירות לחיזבאללה.

בנובמבר נורו מדרום לבנון קטיושות לגליל המערבי, שלא גרמו לנפגעים. החודש נורתה קטיושה נוספת, שנחתה בכפר לבנוני סמוך לגבול ופצעה קשה אשה. תחילה, התפרסמה בעקבות התקרית הראשונה הודעה ובה נטילת אחריות לירי מצדם של גדודי עבדאללה עזאם. מדובר בפלג סוני קיצוני, הקרוי על שמו של איש הדת הפלסטיני שהיה מורו הרוחני של אוסמה בן-לאדן.

אולם, בדיעבד מתברר כי נטילת האחריות היתה שקרית. עד כה, לא ידוע מי הארגון שבאמת שיגר את הקטיושות. בישראל לא מוציאים מכלל אפשרות שהיה זה חיזבאללה, גם כאן באמצעות שליחים.

להצטברות האירועים האחרונים עשויה להיות משמעות רבה, משום שבכך חיזבאללה חורג לכאורה מהמדיניות שנקט מאז המלחמה. ההסבר לכך טמון כנראה במשבר המחריף בסוריה, המערער את ביטחונם של ראשי הארגון השיעי ומדרבן אותם לפעולה, גם אם מוגבלת. גורמי הביטחון בישראל מתרשמים כי "חיזבאללה נמצא במבוכה גדולה. מצד אחד, שלטונו של אסד בדרך לקריסה ומצד שני, איראן נאלצת לקצץ את הסיוע הכלכלי לארגון, בשל פגיעת הסנקציות הבינלאומיות. כשזה המצב, חיזבאללה עלול לשגות ולפעול באופן שיסבך גם אותו".

תרגיל בסוריה

הטלוויזיה הסורית שידרה אתמול צילומים מתרגיל שערך צבא סוריה בתחילת השבוע. בתרגיל הוצגו טילי חוף-ים מסוג יאחונט וטילים נגד מטוסים מדגם אס-איי-17, שניהם דגמים מתקדמים מתוצרת רוסיה. הסורים קיבלו את היאחונט לפני כמה שנים, עובדה שעוררה בזמנו דאגה חמורה בישראל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אף ערך נסיעה דחופה לרוסיה בניסיון שנכשל לשכנע את ההנהגה במוסקווה שלא למכור את הטיל לסוריה, בין השאר מחשש שיועבר לידי חיזבאללה.

היאחונט הוא טיל חוף-ים מונחה מכ"ם בעל טווח של כ-300 קילומטרים. האס-איי-17 הוא טיל נ"מ המותקן על משגר נייד, שיש לו טווח ארוך יחסית ויכולת פגיעה מתקדמת. בחיל האוויר מוטרדים מהשיפור המתמשך ביכולת ההגנה האווירית של סוריה בחמש השנים האחרונות.

על רקע זה ננקטו צעדים שונים לצמצום סכנת הפגיעה למטוסי חיל האוויר הישראלי הטסים בזירה הצפונית. מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, אמר אתמול כי "הזירה הסורית ובה סוריה אינה יציבה. כל מה שקורה שם מדי יום הוא סיבה עבורנו לעקוב כל הזמן".

התרגיל של צבא סוריה נתפש בישראל כניסיון להפגנת שרירים, שמטרתו להרתיע את הקהילה הבינלאומית מהתערבות נוספת בסוריה ובעיקר מהפעלת כוח צבאי נגדה. מדובר גם במסר למדינות השכנות, טורקיה וישראל. סוריה נקטה כמה מהלכים צבאיים דומים בחודשיים האחרונים.

הבית הלבן הביע אתמול דאגה עמוקה מהמשך ההרג חסר ההבחנה של אזרחים סורים ועריקים מצבא סוריה. בהודעה מטעמו נאמר כי "ארצות הברית מאיצה בתומכים המועטים שנותרו לסוריה בקהילה הבינלאומית להזהיר את סוריה כי אם לא תיושם במלואה יוזמת הליגה הערבית, תנקוט הקהילה הבינלאומית צעדים נוספים כדי להגביר את הלחץ על משטר אסד" לעצור את טבח האזרחים.

ארגוני אופוזיציה סוריים ועדי ראייה דיווחו על טבח נוסף שביצעו כוחותיו של אסד שלשום בכפר אוואד שבצפון המדינה, המרוחק כ-45 קילומטרים מהגבול עם טורקיה. על פי הדיווח, נרצחו יותר ממאה אזרחים בהתקפה עזה של הצבא, שהשתמש בפגזי ארטילריה, אש טנקים ורקטות. מספר ההרוגים בסוריה בשלושת הימים האחרונים נאמד בכ-250.

סוכנות הידיעות הרשמית של איראן דיווחה אתמול כי חמישה אזרחים איראנים, טכנאים, עסקו בהקמת תחנת כוח בעיר הסורית חומס ונחטפו שלשום בידי חמושים בדרכם למקום עבודתם.

מועצת הביטחון של האו"ם האריכה אתמול בשישה חודשים את מנדט כוח המשקיפים בגבול ישראל-סוריה ברמת הגולן. מדובר בצעד טכני הנעשה מדי חצי שנה. בהחלטה אין התייחסות למצב הפנימי בסוריה, אולם נאמר בה כי "התנאים המתפתחים באזור עלולים להשפיע על תפקוד הכוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ