פרשנות |

אסד הבין ש"הרג ממוקד" של עשרות אינו מספיק

רגע לפני הגעת שליחי הליגה הערבית, פעילים מדווחים כי הטבח במתנגדי אסד נמשך. טורקיה: המשטר בדמשק מבצע "מרחץ דמים" באזרחיו

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

שעות לפני הגעת משלחת פקחי הליגה הערבית לסוריה, פעילי זכויות אדם טוענים כי המדינה ממשיכה בדיכוי האלים של מתנגדי המשטר. לדבריהם, הבוקר (חמישי) הפגיזו כוחות הביטחון במחוז אידליב, וגרמו למותם של לפחות שני בני אדם. עוד דווח כי הממשל מבצע מעצרים נרחבים ואקראיים במחוז חומס.

משרד החוץ הטורקי גינה הבוקר בחריפות את אלימות המשטר הסורי. בהודעה שפרסם המשרד נכתב כי הנשיא בשאר אסד מבצע במדינה "מרחץ דמים" וכי האלימות מנוגדת לרוח ההסכם עם הליגה הערבית ומעלה ספקות באשר ל"כוונותיה האמיתיות" של סוריה. "שום משטר לא יכול לצאת מנצח ממלחמה מול אזרחיו שלו", לשון ההודעה.

60 מ-150 פקחי הליגה הערבית שיגיעו היום לסוריה, אמורים לשמש כחומת מגן נגד העברת המשבר לטיפול האו"ם. תפקידם אינו למנוע את המשך הרג האזרחים או להביא ליישום חבילת הדרישות של הליגה מאסד. עם זאת הפקחים יסיירו באיזורים השונים, ישמעו את טענות האזרחים והמשטר, וידווחו לממונים עליהם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והחדשות לפייסבוק שלכם

מצעד תומכי המשטר בדמשק, אתמול

משך פעולתם של הפקחים נקבע לחודש, עם אופציה להארכה, אולם ההסכם שעליו חתמה סוריה עם הליגה הערבית מכיל בלמים נוקשים הכוללים תיאום קפדני של עבודת הפקחים עם המשטר. לכן, ספק גדול אם הפקחים יוכלו לבצע עבודה נאמנה, קל וחומר להגיע לשדות הקטל שהוכרזו כשטחים סגורים. הפקחים יתקשו לחקור גם עצורים פוליטיים, משום שהצבא הורה להעבירם מבתי הכלא האזרחיים לבסיסים צבאיים שאליהם לא יוכלו להיכנס.

הסכם הפיקוח, שנולד אחרי לחץ רוסי כבד והסכמה איראנית, מעניק בינתיים ארכה משמעותית לאסד להמשיך בדיכוי המחאה, שמתפשטת כעת גם לעיר חלב ופרברי דמשק. מיד אחרי החתימה על ההסכם חלה תפנית דרמטית: צבא סוריה שינה טקטיקה שבאה לידי ביטוי במספר ההרוגים הגדול, למעלה מ-250 בשלושת הימים האחרונים.

אם עד כה העריך המשטר ש"הרג ממוקד", הגורם למותם של עשרות בודדות של אזרחים מדי יום, יוכל לשנות את כיוון המחאה, כעת פועל צבא סוריה בשיטה חדשה. באוניברסיטת חלב למשל, החליף הצבא את הבריונים ומפעיל בעצמו לראשונה גז מדמיע בקמפוס הסוער. גם בערים אחרות השתנו ההוראות, והצבא עבר למלחמה כוללת שבה מספר ההרוגים איננו מהווה עוד בלם. בה בעת מפגין הצבא גם את יכולותיו "השגרתיות" וקיים תרגיל באש חיה, שמטרתו להוכיח שיכולת הלחימה שלו לא נפגעה ולהרתיע מפני תקיפת סוריה.

בצבא סוריה משרתים כ-220 אלף חיילים סדירים בכוחות הקרקע וניתן להגדילו בעוד 280 אלף חיילי מילואים בעת הצורך. כמות העריקים, לעומת זאת, מוערכת בכ-15,000 חיילים אך הם אינם מצוידים בטנקים או במסוקים שיאפשרו להם לנהל קרב ממושך נגד הצבא. גם התארגנותו של צבא סוריה החופשי בפיקודו של הקולונל ריאד אל-אסעד איננו מהווה אתגר צבאי של ממש. הטקטיקה שבה משתמש צבא זה היא מלחמת גרילה שמסבה אבידות לצבא הסורי, אך בה בעת מעניקה תירוץ טוב לצבא הסורי לפעול ביתר עוצמה נגד אזרחים.

על רקע זה נתגלעו חילוקי דעות קשים בין צבא סוריה החופשי לבין האופוזיציה האזרחית, שגורסת עדיין שהמחאה צריכה להיות לא אלימה. אולם, בהיעדר פעולה בינלאומית משמעותית, לבד מן הסנקציות, נוטה גם האופוזיציה לכיוון העברת המשבר לזירה הבינלאומית, לצד דרישה לשיגור כוחות להגנת אזרחים.

הדרישה הזו כלואה בין אי הרצון של מדינות המערב לנקוט פעולה צבאית נגד סוריה, לבין פעולת הפיקוח הערבית שנותנת גם למערב שהות עד לקבלת החלטה. השאלה, לפיכך, היא מה תהיה המסה הקריטית מבחינת כמות ההרוגים, שתטלטל את המערב ותגרום גם לרוסיה להצטרף למהלך נגד סוריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ