עובדי PIP: הסיליקון שימש גם לייצור אשכים מלאכותיים

בהלת שתלי הסיליקון של החברה הצרפתית קיבלה תפנית מפתיעה אחרי שהתגלה כי החברה ייצרה מוצרים נוספים, בהם גם שתלים לישבן

קים ווילשר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קים ווילשר, גרדיאן

בהלת שתלי הסיליקון קיבלה תפנית חדשה, לאחר ששני עובדים לשעבר ב-Prothese Poly Implant, (PIP), החברה הצרפתית שייצרה את השתלים לנשים, סיפרו שבחברה ייצרו גם שתלים לגברים. השניים מסרו לעיתון הצרפתי "לה-פריזיאן" שבין יתר מוצרי החברה היו גם שתלי אשכים, ישבנים וחזה, שנועדו בעיקר לייצוא.

"שלושה אנשים הוכשרו כדי לעבוד על המכונה שייצרה את אשכי הסיליקון", אמר אחד העובדים לשעבר לעיתון. השני סיפר כי "זו היתה מכונת הזרקה, שעלתה ללא ספק כסף רב. היא נקנתה כדי לייצר שתלים למקומות אחרים בגוף. השתמשו בה בשנים האחרונת, ורוב התוצרת שלה נשלחה לחו"ל". אשכי הסיליקון נועדו לשמש לשחזור אשכים אצל מטופלים שאיבדו אשך בגלל סרטן או כריתה, או שנולדו עם אשך אחד בלבד.

לפי הפרסום בעיתון, לא ברור אם הסיליקון שבו השתמשו בשתלי האשכים היה באיכות ירודה, אך אחד העובדים לשעבר ציין שהחומר בו השתמשו בשתלי הישבנים והחזה, שהיו מיועדים לגברים, היה זהה לחומר התעשייתי הבו השתמשו בשתלי השדיים של הנשים, ולכן רבים הסיכויים שיתפוצצו.

שתלי הסיליקון הקרועיםצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

"אחדים מהלקוחות שלנו, בעיקר בדרום אמריקה, הזמינו אותם מסיבות אסתטיות. במקרים כאלה, הג'ל שבו השתמשו לייצורם היה הג'ל, שאינו תואם לתקני הבריאות, שבו השתמשו בשתלי השדיים. לכן, הם עלולים ליצור בעיות בריאות אצל אנשים מסוימים", אמר העובד לשעבר. לדבריו, שתלי הישבנים נועדו לגברים שהרגישו כי גופם "אינו בנוי לתלפיות".

הרשות הצרפתית לבריאות הציבור, הודיעה כי "החברה הצהירה שבצרפת היא ייצרה רק שתלי שדיים, ולכן אנחנו יודעים רק מה שנוצר על אדמת המדינה". בדיווח נפרד נמסר כי מרכזים רפואיים מכובדים לטיפול בחולי סרטן, כולל "מכון מארי קירי" המהולל, נכנעו למחיר הנמוך של השתלים של PIP והשתמשו בהם בניתוחי שחזור שדיים.

העיתון לה פיגארו טוען כי 16 מתוך 18 המוסדות החשובים ביותר לטיפול בחולי סרטן השתמשו בשתלי PIP עד 2010. מנתח פלסטי אמר לעיתון כי רשויות הבריאות בפאריס העדיפו שמספר הספקים של ציוד רפואי יהיה קטן ככל האפשר. "במשך שנים רבות היתה PIP הספקית של שלושה מרכזים רפואיים ציבוריים בפאריס ופרבריה", אמר המנתח והוסיף כי גם "בשיעורי הכירורגיה ובמיצגים בכנסים" השתמשו בשתלי PIP.

ניקולא לוצ'ארדי, בנו של מייסד החברה ומנכ"לה הקודם, הודה שהחברה אמנם התנהגה במרמה, אך ציין שממשלת צרפת לא היתה צריכה להורות ל-30,000 נשים להוציא את שתלי PIP. "כולם מתנפלים עלינו. אנחנו מודים שהיתה הונאה כשלא הכרזנו באיזה ג'ל השתמשנו ליצור השתלים", אמר והוסיף שהחברה "חדלה מכל פעילות בתחום הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ