שר החוץ הטורקי: שום התקפה של נאט"ו על איראן לא תהיה משטחנו

שרי החוץ של איראן וטורקיה הודיעו בפגישתם אתמול כי בכוונת המדינות להכפיל את נפח הסחר, זאת על אף חילוקי הדעות ביניהן

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד-פ-א

טורקיה ואיראן הודיעו אתמול שהן מתכננות להכפיל את נפח הסחר ביניהן, למרות חילוקי הדעות על סוריה ומערכות המכ"ם של נאט"ו המוצבות על אדמת טורקיה.

"נפח הסחר השנתי שלנו הוא כיום 15 מיליארד דולר ואנחנו מצפים להכפיל אותו בעתיד הקרוב", אמר שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלחי, במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו הטורקי אהמט דבוטולו, שבא שלשום לטהראן לביקור של יומיים. למרות התוכנית להגדיל את נפח הסחר, לא נראה ששני הצדדים יישבו את המחלוקות ביניהם, בעיקר בנוגע למצב בסוריה. בעוד איראן תומכת בנשיא סוריה בשאר אל-אסד, טורקיה מסייעת למתנגדיו.

דבטולו הבהיר שהמכ"ם של נאט"ו אינו מסכן את שכנותיה של טורקיה, ובכללן איראן. "מערכת המכ"ם נועדה לצורכי הגנה בלבד", אמר, והוסיף כי "שום התקפה של נאט"ו נגד שכנותיה לא תצא מאדמת טורקיה". עם זאת, קרא דבטולו לטהראן להימנע מדיבורים מתלהמים נגד אנקרה בהקשר המכ"ם. בכך התייחס השר הטורקי לדברים שאמר בשנה שעברה גנרל ממשמרות המהפכה האיראניים, שאיים לתקוף את בסיס המכ"ם בטורקיה.

סאלחי מצדו הודה לעמיתו על נכונותה של טורקיה לארח את שיחות הגרעין הבאות בין איראן לבין מעצמות העולם.

במקביל, הזהיר אתמול שר ההגנה הבריטי פיליפ האמונד את איראן ואמר כי כל ניסיון לחסום את נתיב הובלת הנפט במצרי הורמוז ייחשב פעולה בלתי חוקית ולא יוכתר בהצלחה. בכך רמז כי למהלך כזה צפויה תגובה בינלאומית תקיפה.

בביקורו של האמונד בפנטגון, שאליו הגיע כדי לקיים שיחות עם שר ההגנה האמריקאי ליאון פאנטה, אמר האמונד כי נוכחות חילות הים של ארה"ב ובריטניה במפרץ הפרסי תבטיח שהנתיב יישאר פתוח למעבר.

איראן איימה לחסום את מצרי הורמוז, שדרכם עוברת כשישית מאספקת הנפט העולמית, בתגובה לסנקציות הכלכליות החדשות שהטילו עליה ארה"ב ואירופה. ארה"ב כבר הודיעה שלא תתיר מהלך שכזה.

אף שהאמונד לא איים במפורש בתגובה צבאית לחסימת המצרים על ידי איראן, הוא הזהיר את טהראן וציין כי כוחות הצבא של בריטניה וארה"ב ימשיכו לשהות בקרבת מקום.

"השמירה על עורקי המסחר הגלובלי פתוחים ומתפקדים היא אינטרס של כולנו", אמר האמונד. "נוכחותנו הצבאית המשותפת במפרץ הפרסי היא המפתח להבטחת נתיב המסחר הבינלאומי במצרי הורמוז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ