האיום המרומז בגינוי הרוסי של תוכנית הגרעין האיראנית

בקודים ותיקים של הדיפלומטיה הרוסית, הגינוי של העשרת האורניום במתקן שליד קום הוא איתות חריף לאיראנים להתחיל לשתף פעולה במהרה

אלי שווידלר-צרובה
אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי שווידלר-צרובה
אלי שווידלר

ההודעה החריגה שפורסמה אתמול (שלישי) על ידי משרד החוץ הרוסי בנושא תוכנית הגרעין האיראנית, מהווה למעשה, בלשון הדיפלומטיה הרוסית, אזהרה חמורה לשלטונות איראן. "הצער והדאגה" שהביעו הרוסים לאור החלטתה של איראן להתעלם מדרישות הקהילה הבינלאומית, הם למעשה גינוי חריף של מדינה שרוסיה היתה חפצה ביקרה עד לפני מספר ימים.

בהודעה שפרסם משרד החוץ הרוסי, הביעה מוסקווה צער על ההחלטה האיראנית להעשיר אורניום במתקן הגרעיני בקום: "אנחנו נאלצים לקבוע שאיראן ממשיכה להתעלם מהדרישות של הקהילה הבינלאומית, המעוניינת להפיג את דאגתה מתוכנית הגרעין של איראן, בתוך כך, גם על ידי עצירת בנייה של המפעל להעשרה בקום, בהתאם להחלטת סבא"א והחלטת מועצת הביטחון של האו"ם".

הטענה לפיה איראן הודיעה לסבא"א על תחילת העבודות במפעל ליד קום, אינה יכולה להסתיר את חוסר שביעות הרצון של רוסיה מדרך התנהלות של איראן. לדעת הרוסים, איראן ממשיכה לדחוק את עצמה לפינה בזירה הבינלאומית, משם יהיה קשה מאוד לחלץ אותה במידת הצורך.

פוטין ואחמדינג'אד בשנת 2007

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

מי שבקיא בהיסטוריה של הדיפלומטיה הרוסית, ישים לב למינון הגבוה של המילה "טהראן" בהודעת הגינוי - נוהל ידוע של הדיפלומטיה הרוסית, כאשר היא מעוניינת להציג נושא מסוים באופן שלילי. בעלי הזיכרון הטוב יזכרו בוודאי הודעות דיפלומטיות מהעידן הסובייטי בהן כיכבו וושינגטון ותל אביב באגרות דיפלומטיות בעלות הקשרים תוקפניים.

"אנו מקווים שבטהראן יקשיבו לדעתנו בדבר הצורך בשיתוף פעולה הדוק עם סבא"א וכן בדבר פתיחת מו"מ מהיר ורציני לגבי תוכנית הגרעין האיראנית, ללא תנאים מוקדמים". ניסוח זה מהווה אזהרה ברורה, ואפילו בוטה, במושגי הדיפלומטיה הרוסית, הקוראת לכל הצדדים "להימנע מצעדים חריפים ובלתי מחושבים".

ללא הבעת סימפטיה כלפי הצד שמנגד, רוסיה בחרה אתמול להבהיר לאיראן שהיא תהיה האחראית העיקרית לצרות שעלולות לנחות על ראשה בתוך זמן קצר ביותר. רוסיה מבהירה שאינה עוד מקבלת באופן מובן מאליו את טענות איראן שתגובת המערב כלפי תוכנית הגרעין שלה "מוגזמת ונשמעת לאורך שנים מטעמים פוליטיים ברורים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ