אמיר אורן
אמיר אורן

על שלושה דברים עומד הגרעין - על החומר, על הציוד ועל האנשים. לנשק גרעיני נחוצות כמות ואיכות מספיקות של אורניום או פלוטוניום; מתקנים להעשרת החומר ואמצעים להובלתו למטרה (פצצות אוויר ומטוסים, ראשי קרב וטילים, ובמערך הטקטי - אף פגזים ומוקשים); ומדענים, מהנדסים ומפעילים. אלה שילחצו על הכפתור ואלה שיבנו מה שיתעופף ברגע שאותו כפתור, או מתג, יילחץ.

גם השיעים האדוקים ביותר, אלה המאמינים באללה ובשושלת נביאיו, יתקשו להאמין שצירוף מקרים הוא שגורם לאנשי התשתית הגרעינית להתפוצץ. דווקא הם ולא אחרים, בתכיפות של אחת לחודשיים. הם חושדים במעורבות אנושית, ושלכל מטען המגיע על גבי אופנוע, כמו פיצה בידי שליח, יש כתובת: ישראל, ולא מפני שבדרך דומה, בכביש ראשי בתל אביב, נשלח לעולם העליון גם יעקב אלפרון.

אף שהתבטאויות מסוג זה של הרמטכ"ל בני גנץ, רק שלשום, בדבר מה שמתרחש באיראן שלא כדרך הטבע, נוטות לחזק את ההשערה המזימתית, בפועל לא כל כך משנה אם החשד נכון לחלוטין, לחצאין או אף פחות מכך - אם ההתנקשויות הן מתוצרת ישראל, או שמא האלמונים המבצעים אותן רק חולקים עם ישראל אויב משותף, משטר האיסלאם הקנאי בטהראן. העמימות, אחותה של העמימות האופפת את הגרעין הישראלי, היא-היא התכלית: הנחת העבודה שישראל יודעת מי פעיל במיזם הגרעיני באיראן, יודעת היכן ומתי לאתר אותו ויודעת כיצד לגרוע אותו ממצבת המדענים. במלים אחרות, יידע כל מדען גרעין איראני שהוא נמצא על הכוונת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ההתגנבות ללב בירת איראן, או לערי השדה, או לכבישים נידחים ליד מתקנים ביטחוניים; ההתנקשות; ההסתלקות, ללא השארת סימנים שמעידים על המבצעים - כל אלה מלמדות על שיטתיות ומקצועיות. אמנם תכונות אלה לא אפיינו לפני שנתיים את הפעולה שמשטרת דובאי ייחסה למוסד, נגד מחמוד אל-מבחוח, אבל שנתיים קודם לכן הצליחה בדמשק התנקשות חשובה הרבה יותר, בעימאד מורנייה, כך שמאזן החשדות נותר בעינו.

המערכה המערבית נגד תוכנית הגרעין האיראנית, בהובלה אמריקאית ובשותפות מדינות אחרות, אינה מלחמת ברירה. בלעדיה, יוחרף המתח באזור המזרח התיכון לרמה בלתי נסבלת. אבל אם לשפוט לפי התוצאות הרועמות, זו מלחמה בררנית מאוד. יעדיה נבחרים בקפידה. הם אינם סמלי משטר ואף לא מקבלי החלטות, בדרג הדתי, המדיני או הצבאי. לא שיש להם חסינות - אפשר שהם מאובטחים היטב - אך דומה שגם לא הושקע בהם מאמץ אישי חריג. הגורם לכך יכול להיות יצר הישרדות של שרים ומפקדים בבירות המערב, החוששים מגמול איראני על התנקשות בבכירים, במהדורה מתוחכמת מזו של איסוף המודיעין לקראת התנקשות בשגריר הסעודי בוושינגטון, פרשה חובבנית שהתגלתה בהלשנה; אבל גם שיקול דעת, לצמצם את גבולות הגזרה של המערכה.

בהגבלת ההתנקשויות למדעני הגרעין יש מסר כפול למשטר בטהראן. ראשית, שולחי המתנקשים לא ישלימו עם התגרענות צבאית איראנית. הם נחושים לפגוע בה, על כל היבטיה, והם גם מבינים שניתן לשקם כל מערך שייפגע ואף שיושמד - אם יימצאו אנשים מתאימים להחיות אותו. לאנשים הללו, המתפוצצים כבר עכשיו, בוודאי יהיה חשבון בבנק המרכזי של המטרות המערביות בתקופת מאמצי השיקום שלאחר תקיפת המתקנים הגרעיניים, אם זו תתבצע, כדי להשהות בשנים נוספות את הבנייה המחודשת של מה שייהרס.

שנית, אין זו הסתערות רבתי על השלטון, אלא רק על הזרוע הגרעינית שלו. ההנהגה האיראנית נדרשת להחליט, עכשיו בזעיר אנפין ולאחר תקיפה ביתר שאת, אם להפוך מבצע ממוקד למלחמה נרחבת. אם המערב יתקוף את איראן לכל רוחב החזית, ההחלטה המתבקשת מנגד תהיה תגובה גדולה. לעומת זאת, התקפה על המערך הגרעיני לבדו תשאיר בידי איראן נכסים רבים, שאותם תהסס להפסיד בתגובה-על-התגובה, כגון מתקני הנפט, בסיסי משמרות המהפכה ומעל לכל המשטר וראשיו.

במותו אתמול ציווה לפיכך אחמדי רושאן למנהיגיו חשבון נפש. האופנוענים עם חומרי הנפץ אכן היו שליחים: יחד עם גזר דינו של מדען הגרעין, הם העבירו גם מסר לשלטונות טהראן.

Read this article in English: Assassins of nuclear scientists are sending a double message to Iran

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ