שר ההגנה הפקיסטאני הודח בשל "מעשים בלתי חוקיים"

צבי בראל
צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל
צבי בראל

נראה ששלוש שנות דמוקרטיה אזרחית הן תקופה ארוכה מדי עבור פקיסטאן. הסימנים מצביעים על כך שרק נס עשוי להציל את הנשיא אסיף זרדארי ואת ממשלת יוסף ריזא גילאני מידי הצבא והמודיעין הפקיסטאני, שכבר מצחצחים את חרבותיהם. המשבר בין הצבא לשלטון האזרחי אינו חדש, אבל שלשום הגיע לשיא כאשר ראש הממשלה גילאני פיטר את שר הגנה, נעים חאלד לודי, ששימש בין היתר "שכבת ריפוד" בין הממשלה לצבא.

הרקע לפיטורין הוא מזכר, שאותו העביר על פי החשד שגריר פקיסטאן בוושינגטון לשעבר, חוסין חקאני, לראש המטות האמריקני מייק מולאן במאי שעבר, ושכלל הערכה שהצבא מתכוון לבצע הפיכה נגד המשטר.

לרמטכ"ל הפקיסטני אשפק כיאני, ולראש שירותי המודיעין אחמד שוג'אע פאשה, נודע על המזכר רק באוקטובר, והם דרשו מבית המשפט לחקור את הפרשה, כשהם מאשימים את הנשיא זרדארי בכוונה לפרק את צמרת הצבא. ועדה מיוחדת שהקים בית המשפט החלה לפעול השבוע כדי לשמוע עדויות, כשבין יתר העדויות הגישו הרמטכ"ל וראש המודיעין מזכרים ארוכים שבהם דרישה לחקור את תוכן המזכר שמאשים את הצבא בכוונה לבצע הפיכה, ומי עמד מאחוריו, כשהם מצביעים בגלוי לעבר זרדארי.

נשיא פקיסטאן, אסיף עלי זרדרי

גילאני קיווה שהפרשה תיחקר על ידי ועדה של הפרלמנט, שבו יש לממשלה רוב גדול, ולכן רתח מזעם כאשר הוקמה ועדת חקירה משפטית ויותר מכך, מן המזכרים שמסרו לה שני הגנרלים. בראיון לעיתון סיני הוא הבהיר כי "מעשיהם של שני הגנרלים הם בלתי חוקתיים ובלתי חוקיים". הוא האשים את שר ההגנה בכך שלא מנע את העברת העדויות ואולי אף עודד את הגשתן מבלי להעבירם תחילה דרך הממשלה, ומיהר לפטר את שר ההגנה. השר נחשב מקורב לצבא ובכך יכול היה עד כה לשמש חומת מגן בין הממשלה, שמבקשת לקצץ בכוח השפעתו של הצבא, לבין הצבא, שרואה בזארדרי בפרט ובפוליטיקאים בכלל כנופיית מושחתים שאינם פועלים לטובת המדינה.

בתגובה לפיטורים הודיעו ראשי הצבא שלא ישתפו פעולה עם שר ההגנה החדש שמונה אתמול וכי להאשמותיו של גילאני "עלולות להיות תוצאות חמורות שישפיעו על עתיד המדינה". בה בעת דורש בית המשפט העליון, שבו יש לצבא השפעה רבה, מן התובע הכללי לפתוח בהליכים משפטיים נגד הנשיא זרדארי, בשל פרשת שחיתות שנסחבת כבר שנים רבות ואשר הטיפול בה הוקפא כאשר נבחר לנשיא.

הפרשיות הללו צוברות תאוצה משום שבמארס צפויות להתקיים בחירות לסנאט. מפלגתו של זרדארי, האלמן של בנזיר בהוטו, צפויה לזכות לזכות ברוב גדול שיעניק לו תמיכה פוליטית עצומה. את הניצחון הזה מבקשים הצבא ובית המשפט העליון, שני הגופים החזקים במדינה, למנוע מזרדארי, שנתפש בציבור "כבובה אמריקאית".

השאלה היא אם הצבא ירצה להפגין את מלוא כוחו ולתפוס בעצמו את השלטון, או לחפש מחליף ראוי מבחינתו לנשיא ולראש הממשלה. לצבא כבר יש שליטה רבה ברוב מוסדות הממשלה החשובים, והוא נהנה מאוטונומיה בקביעת המדיניות הביטחונית. מכאן שהוא איננו זקוק לתואר של שליט בפועל. מנגד, שלטון צבאי נתפש כערובה נגד הפיכה עממית שתבוא מלמטה ובכך היא עלולה גם לפגוע בצבא עצמו וגם ביציבות במדינה. בימים הקרובים יתברר מה החליט הצבא הפקיסטאני, ובעיקר, אם לארה"ב ישאר עוד מה לחפש במדינה הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ