בעקבות לחץ ציבורי, האנדרטה למרטין לותר קינג תשונה

לטענת המבקרים הציטוט שעל גבי הסלע הוצא מהקשרו ומזכיר "ציוץ" בטוויטר. אתמול חל יום הולדתו ה-89 של המנהיג המנוח של תנועת זכויות האזרח

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

מרטין לותר קינג, מנהיג תנועת זכויות האזרח באמריקה, היה חוגג אתמול 83, אלמלא נורה בגיל 39 בממפיס שבטנסי. לרוב מקדישים אזרחי ארה"ב את סוף השבוע של החג הלאומי לכבוד יום הולדתו לעבודות התנדבות בקהילה ולמצעדים לכבוד קינג.

ייתכן שקינג היה גאה במתרחש ביום שהוקדש לו. אולם, חסידיו משוכנעים שאף על פי כן, הוא היה כועס מאוד על הדרך שבה הונצח באנדרטת הענק שבנשיונל מול של וושינגטון - כבוד שרק קומץ נשיאים זכו לו. האנדרטה - שנחשפה רק באוגוסט השנה, ונחנכה רשמית באמצע אוקטובר בנוכחות אובמה - לא מפסיקה לעורר מחלוקת.

לטענת חלק מהמבקרים, העובדה שלא נמצא ולו פסל אפרו-אמריקאי אחד שהיה מסוגל לבנות את הפסל - שבסופו של דבר הוזמן מפסל סיני - הינה ביזיון. אחרים אף טענו כי הפסל הסיני עשה עוול לקינג, כשמיקם את המנהיג הנמרץ בעל האישיות החמה שאהב לחבק ולטפוח על השכם, בתנוחה קפואה, עם ידיים שלובות. ההבעה הבלתי מתפשרת של פניו, כתבו, היא הדבר הרחוק ביותר מה"תקווה" שביקש להנחיל לדורו.

אחד הציטוטים שסותתו על "סלע התקווה", שמתוכו נחצבה דמותו של קינג, עורר את כעסה של המשוררת האפרו-אמריקאית מאיה אנג'לו, ששימשה יועצת בפרויקט. "הייתי המתופף הראשי למען צדק", נכתב על האנדרטה. במקור אמר קינג בנאום שנשא בפברואר 1968 באטלנטה שבג'ורג'יה: "אם אתם רוצים לומר שהייתי המתופף המוביל, תאמרו שהייתי המתופף המוביל למען צדק. תאמרו שהייתי המתופף המוביל למען שלום. שהייתי המתופף המוביל למען יושר וכל שאר הדברים השטחיים אינם משנים".

לדבריה של אנג'לו, שדרשה לשנות את הכיתוב, בגרסתו המקוצרת הוצאו דברי קינג מהקשרם, והפכו דומים ל"ציוץ" בטוויטר. לטענתה, הגרסה המקוצרת עושה עוול לאישיותו של קינג, ומשווה לו אופי יהיר. הקומיקאי סטיבן קולבר הוסיף והתבדח על כך שאין חשיבות למה שקינג אמר, מאחר שברוח התקופה צריך לחסוך ולהמנע מלחרות יותר מדי אותיות באבן.

שר הפנים קן סלזאר נתן לשירות הפארק הלאומי 30 יום להעלות גרסה חדשה לכיתוב על האנדרטה. על פי ההנחיה, יש להתייעץ עם משפחתו של קינג ועם הקרן הנושאת את שמו. כשנשאל מדוע הקציב 30 ימים, השיב סלזאר שאם רוצים שמשהו ייעשה, יש לקבוע תאריכי יעד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ