הווטו הסיני נועד להדק את הברית עם רוסיה

מאז שובה לאו"ם ב-1971, סין נמנעה לרוב מלהשתמש בזכות הווטו. אולם, בכל פעם שעשתה בו שימוש, שמונה פעמים עד כה, הסוגיה נגעה ישירות לאינטרסים הלאומיים שלה

מינשין פיי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מינשין פיי, ניו יורק טיימס

מבחינות רבות, החלטתה של סין להצטרף לרוסיה ולהטיל וטו על החלטת הגינוי של סוריה במועצת הביטחון של האו"ם נראית חריגה. לא זו בלבד שהווטו מחבל ביוזמה האחרונה של האו"ם להפעיל לחץ על משטר הנשיא בשאר אל-אסד לשים קץ לדיכוי העקוב מדם של עמו, הוא גם פוגע בקשריה של סין עם המערב ועם מדינות הליגה הערבית. אך לאמיתו של דבר, המניע העיקרי להחלטתה של סין אינו קשור כלל לקשריה של בייג'ין עם דמשק, אלא לשיתוף הפעולה הדיפלומטי שלה עם מוסקווה.

מאז שובה לארגון האומות המאוחדות ב-1971, סין נמנעה לרוב מלהשתמש בזכות הווטו שלה במועצת הביטחון, והעדיפה להימנע בהצבעות שבהן לא תמכה. ואולם, בכל פעם שעשתה שימוש בווטו, שמונה פעמים עד כה, הסוגיה נגעה ישירות לאינטרסים הלאומיים שלה.

לכן, נראה מוזר שסין החליטה להפעיל את זכות הווטו שלה דווקא בעניין סוריה, שבה יש לה אינטרסים אסטרטגיים מועטים. אף על פי כן, שתיים מתוך שמונה הפעמים שבהן השתמשה בווטו, נגעו להחלטות של מועצת הביטחון על סוריה.

ההצבעה באו"ם בה הטילו סין ורוסיה וטו נגד הסנקציות על אסדצילום: אי-פי

בעיני סין הפרגמטית, משטרו של אסד אינו שווה אומנם וטו, אבל נראה שלנוכח התנגדות הרוסים, שלהם אינטרסים כלכליים וביטחוניים רבים בסוריה, החליטה סין שעדיף לה לא להסתכן באיבוד תמיכתה של מוסקווה. מרכיב נוסף שהיטה את כף המאזניים בבייג'ין קשור מן הסתם לעוינות האידיאולוגית של המפלגה הקומוניסטית כלפי תמורות דמוקרטיות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הציר הרוסי-סיני במועצת הביטחון כבר הפך לנתון שאי אפשר להתעלם ממנו בתהליך קבלת ההחלטות. שתי המדינות הגיעו ככל הנראה להסכמה אסטרטגית, שלפיה יפעלו יחד נגד המערב, כדי שאף אחת מהן לא תיראה מבודדת. בעקבות זאת, נאלץ עתה המערב לשכנע את אחת משתיהן (לרוב את רוסיה) להסיר את התנגדותה - לרוב באמצעות הגמשת הסנקציות המוצעות - כדי להעביר החלטות במועצת הביטחון. סין מעדיפה להשאיר לרוסיה את מלאכת העימות עם ארה"ב ומדינות אירופה במועצה, וזו כנראה הסיבה שבגינה ממקד עתה המערב את מאמצי השכנוע שלו בסוגיית איראן דווקא ברוסיה.

עם זאת, ולמרות השיקולים השונים, סין תגלה כי לשימוש בזכות הווטו ישנן השלכות, שכן מאמציה לשפר את תדמיתה במערב עתידים להינזק בשל כך. ובמקרה שבו "האביב הרוסי" יצליח להדיח את פוטין סין תמצא את עצמה ככוח האוטוקרטי הגדול האחרון במועצת הביטחון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ