צרות בגן עדן

ב-2008 התקיימו במלדיביים בחירות חופשיות, אך הדחת הנשיא בשבוע שעבר מוכיחה שהמעבר לדמוקרטיה רצוף מהמורות. בתפקידי משנה: שופטים מושחתים, איסלאם, פיראטים ורוחות מהעבר

ויקאס בג'אג', ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ויקאס בג'אג', ניו יורק טיימס

האיים המלדיביים מוכרים בעיקר כאתר נופש אקסקלוסיבי ושליו על חוף האוקיינוס ההודי, מין "תאילנד לכל המשפחה". אבל בשביל מרבית תושבי האיים, זה רחוק מאוד מלהיות גן עדן.

במשך כמעט 30 שנה היו האיים נתונים לשלטון רודני שנקט מדיניות שקיבעה את עוניים של התושבים ובה בעת קידמה את המדינה כיעד תיירות לעשירים, בהם גם מפורסמים כטום קרוז ומדונה. התיירים הזרימו סכומים נאים והפכו את המדינה, המשתרעת על יותר מ-1,200 איים באוקיינוס ההודי, לעשירה ביותר בדרום אסיה.

בקיעים ראשונים ברודנות נוצרו ב-2008. אז התקיימו הבחירות הדמוקרטיות הראשונות במלדיביים, ומוחמד נאשיד, פעיל פוליטי כריזמטי, נבחר לנשיא.

אך בשבוע שעבר עזב נאשיד את תפקידו, לטענתו עקב הפיכה. הממשלה הוציאה לו צו מעצר בהאשמות פליליות שלא פורטו, והזמינה בכירים בקהילה העסקית ונציגים של הדיקטטורה הישנה להצטרף לקבינט. רבים חוששים שאפסו כך סיכויי המלדיבים לכונן משטר דמוקרטי בארצם.

"רוב גדול מבני גילי רצו בשינוי הזה", אומר חסן חאמיז, מפעיל מרכז צלילה בן 39. כעת הוא חושש שהמצב יחזור להיות כפי שהיה בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת.

אף שהמלדיביים היא מדינה זעירה, שאוכלוסייתה כ-400 אלף תושבים בלבד, זיכו אותה הטלטלות הפוליטיות בתשומת הלב של ארצות הברית, בריטניה, הודו ומדינות אחרות, בעיקר בגלל קרבתה לנתיבים ימיים סואנים שיש בהם פעילות ערה של פיראטים. לכך מתוסף החשש שהאיסלאמים הקיצונים, שהשפעתם בפוליטיקה המקומית גדלה בשנים האחרונות, יקבלו דריסת רגל בממשל.

בשבת נפגש שליח של ארה"ב עם שני הצדדים בסכסוך, וניסה לסייע בהקמת ממשלת אחדות, כדי לקדם את היציבות במדינה. הוא לא התייחס לשאלה האם הודח נאשיד בהפיכה או לא.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בתחילת השבוע החל הנשיא החדש, מוחמד ואהיד חסן, להרכיב ממשלת אחדות ללא תמיכת נאשיד. חסן קיבל חברים חדשים לממשלה, ובהם כמה ראשי מפלגתו של מאומון עבד אל-גאיום, שהיה שליט יחיד במלדיביים במשך עשרות שנים, וכן פוליטיקאים הדוגלים ביישום מחמיר של חוקי האיסלאם במדינה. מינויים אלה מעידים על שאיפתו של חסן לרכז את הכוח בידיו ולבודד את נאשיד, שהודיע שמפלגתו לא תצטרף לממשלה החדשה.

ביום ראשון בלילה הפגינו כמה מאות תומכי נאשיד בחזית בניין ה"מג'ליס", בית המחוקקים המלדיבי, ודרשו לשחרר נציג של המפלגה שהוחזק בידי המשטרה. שוטרים ניסו לפזר את ההפגנה כמה פעמים, אך אלה שבו והתאספו במקום.

הטלטלות בשלטון במלדיביים מעידות שהדרך מאוטוקרטיה לדמוקרטיה תהיה איטית ורצופת מהמורות. גם במלדיביים היה "אביב ערבי" קצר, כמה שנים לפני האירועים בתוניסיה, במצרים ובלוב. במוסדות המשפט ובמשטרה עדיין לא נעשו השינויים שיתאימו אותם למעמדם החדש כמוסדות חזקים, מקצועיים והוגנים במדינה דמוקרטית.

"אין סיבה להניח שהמעבר לדמוקרטיה יתרחש מיד כמו בלחיצת כפתור", אומרת תרסיטה שייפר, שהיתה שגרירת ארה"ב במלדיביים ובסרי לנקה הסמוכה, בתחילת שנות ה-90. "יש לצפות לקשיים של סגירת פערים במעבר לדמוקרטיה", הוסיפה.

אחד המשברים הגדולים התחולל כאשר נאשיד ניסה להכניס שינויים במערכת המשפט, שאת רוב המשרות בה מאיישים נאמני הממשל הקודם. ועדה לענייני משפט נמנעה מנקיטת צעדים נגד שופטים שהואשמו בהעלמת עין ממעשי שחיתות בהנהגה, בין היתר בעסקאות נדל"ן לבניית אתרי נופש. בינואר הורה נאשיד לצבא לעצור את אחד השופטים האמורים, עבדאללה מוחמד, ראש בית הדין הפלילי הלאומי. בצעד זה התניע כנראה תהליך שהביא בסופו של דבר להדחתו. מפלגות מהאופוזיציה ואף סגנו של נאשיד מתחו ביקורת על המהלך וכינו אותו חריגה לא חוקתית מסמכותו כנשיא.

"קיבלנו הזדמנות להתחלה חדשה", אומר איישאת ולזינה, חבר לשעבר בוועדה לענייני משפט, שספגה ביקורת. ביחס לנסיונו של נאשיד להכניס שינויים במערכת המשפט, אומר ולזינה, "נכשלנו".

נאשיד גם הותקף על ידי גופים פוליטיים אחרים, שטענו שאינו אוכף את חוקי האיסלאם ומתיר פעילות של מכוני עיסוי במאלה. מכונים אלה פעלו עד אז בחופשיות באתרי נופש באיים שאין בהם מלדיבים.

בעיצומה של הסערה הפוליטית, בשבוע שעבר, פרצו שישה גברים למוזיאון הלאומי במאלה הבירה וניפצו אוסף פסלי קוראל וגבס, ובהם דמות בעלת שישה פנים עשויה קוראל וראש בודהה שרוחבו כ-45 סנטימטר. לדברי הרשויות, הפורעים ראו בפסלונים ייצוגי אלילים, האסורים לפי חוקי האיסלאם וחוקי המדינה.

מסע ההרס במוזיאון מזכיר את השמדת פסלי הבודהה הענקיים בעמק במיאן באפגניסטאן, בידי שלטון הטאליבן בשנת 2001. בעקבות האירוע התעוררו חששות מהתחזקות הקיצונים במדינת האיים הסונית, שאוכלוסייתה, שהיתה במקור בודהיסטית, התאסלמה במאה ה-12.

רסיסי הזכוכית שנותרו פזורים על הרצפה אחרי מתקפת הוונדליזם במוזיאון כבר פונו, ומה שנשאר מהפסלים הבודהיסטיים שנופצו אוחסן בארונות נעולים. אך לדברי גורמים רשמיים, הנזק שנגרם למורשת הארכיאולוגית של האומה הוא ללא תקנה. כ-30 פסלים הושמדו, חלקם מהמאה השישית לספירה.

עלי ואהיד, מנהל המוזיאון הלאומי שהקימה סין כמתנה לעם המלדיבי, אמר שלשום שהם יצליחו אולי לשחזר שניים-שלושה מהפסלים שניזוקו, אך לא יותר. "האוסף מרוסק לחלוטין", אמר, "ההיסטוריה של האיים לפני תקופת האיסלאם נעלמה". ואהיד טוען כי חמישה מהפורעים נתפסו במוזיאון. לעומתו מסר דובר המשטרה שלא היו עדיין מעצרים.

בכירים במפלגה האיסלאמית, שהשתתפה במחאה נגד ממשלת נאשיד, גינו את השחתת הפסלים. אף שהמפלגה מתחה ביקורת על מה שכינתה המדיניות האנטי-איסלאמית של נאשיד, טוענת שמעולם לא התנגדה לנוכחות הפסלים במוזיאון. "האירוע עורר אצלנו דאגה רבה", אמר מוחמד חמיד, נשיא ועדת הסחר והכלכלה של המפלגה בראיון לתקשורת. "אנו מתנגדים בתוקף לתופעות קיצוניות".

כמה תושבי המלדיביים, בני מעמד הפועלים, המתגוררים על אי קטן במרחק 10 דקות שיט במעבורת מהבירה, הביעו בראיון לתקשורת תסכול מהזעזועים בצמרת השלטון ומהעיכוב בדמוקרטיזציה של המדינה.

פאיתימאת', סטודנטית למשפטים שביקשה לא לציין את שם משפחתה, שמא תיפגע, הביעה חשש ששוב יכונן במדינה משטר רודני אלים. "כשהייתי צעירה מאוד ראיתי אנשים מובלים באזיקים כי הביעו דעות פוליטיות", היא אומרת. "אסור שזה יקרה שוב".

אזרחים אחרים, ובהם סופואן ואהיד, משווק ציוד טכנולוגי, אומרים שמנהיגים מכל הקשת הפוליטית הופכים את הדת לכלי פוליטי, בעוד המדינה מאבדת את צביונה בהשפעת התרבות המערבית. לדבריו הוא מוטרד מכך שלתלמידי תיכון יכולים להשיג בקלות אלכוהול וסמים. "אין בעיה בזה שזרים באים לכאן בחופשה ושותים אלכוהול, אבל התרבות שלנו אחרת, ועלינו לשמר את אופיה", הוא מבהיר.

באתר הנופש קורומבה, שלילה במלון עשוי לעלות בו 200 עד 2,000 דולר, מצטיירת תמונה אחרת לגמרי. תיירים מרוסיה, סין, הודו, פקיסטאן וטורקיה שרועים על כסאות נוח, שוחים במים הצלולים ומשחקים עם ילדיהם. צוות המלון עורך שולחן הדור לשלושה סועדים על רציף בטון קטנטן. לדברי מנהל אתר הנופש, ג'ייסון קרוז, היו ביטולים מעטים בלבד בעקבות הטלטלות בשלטון, והתפוסה באתר עומדת על 98%.

סלצ'וק אבול, מנהל בנק טורקי שקיבל נופש כבונוס ממקום עבודתו, ומבלה כאן בחברת 16 מעמיתיו, התלהב ואמר שיחזור לכאן עם אשתו ושני בניו: "מקום פנטסטי, גן עדן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ