בריטניה: הבהלה אחר הזהב של המהגרים מאסיה

בשעה שמחירו מרקיע שחקים, הוא הופך ליעד נחשק לגנבים. מצוידים בגלאי מתכות, הם מתמקדים בעיקר בבתי משפחות ממוצא אסייתי

גרדיאן
אמין סאנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן
אמין סאנר

שני ילדים קטנים מציצים מאחורי וילון בחדר צדדי ומשקיפים מי נמצא מאחורי דלת הכניסה הנעולה היטב. רק אחרי שהם חוזרים לסלון, פותחת אמם, הגברת ראשיד, את הדלת. לפני חמישה שבועות היא שבה הביתה באחד הערבים ומצאה את הדלת פתוחה לרווחה. בקומה התחתונה נראה שהכל יחסית בסדר, אולם חדרי השינה למעלה היו הפוכים לחלוטין: המגרות היו פתוחות, ארונות הבגדים רוקנו, ובגדים וחפצים אישיים היו מפוזרים בכל עבר. "זה היה הלם נוראי", אמרה ראשיד בקול חנוק. בעלה הנהן בראשו. "הם לקחו הכל", אמר.

הגנבים שפרצו לבית הדו-משפחתי בארלי שליד העיר רדינג שבבריטניה, לקחו תכשיטי זהב בשווי של כ-70 אלף ליש"ט. מי שאינו מיוצאי דרום אסיה יחשוב שמדובר בהון עתק הנשמר בבית מגורים. ואולם, משפחת ראשיד (בני הזוג סירבו למסור את שמותיהם הפרטיים) ומשפחות הדומות לה מתגוררות בבתים צנועים ואינן עשירות במיוחד.

אוסף הזהב שלהן, המורכב מענקים, טבעות, עגילים וצמידים, הוא אוצר שעובר במשפחות הפקיסטאניות מדור לדור או מתקבל כמתנות נישואים. האוסף משמש גם ערובה כלכלית ובמקרה שמשפחה נקלעת למחסור במזומנים, היא יכולה למכור חלק ממנו. "אלה החסכונות שלנו. הביטחון שלנו", אמרה ראשיד. "הורינו נתנו לנו את הזהב, ואנחנו התכוונו להעביר אותו לילדינו", אמר הבעל. לדברי השניים, הם ניסו להעביר את הזהב לבנק, אולם "לא היו כספות פנויות. כולם רוצים עכשיו כספת", אמרו.

מטיל זהב בטייוואן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות מן העולם אל הפייסבוק שלכם

בשעה שהשקעות אחרות כבר לא נתפשות בטוחות בימי המשבר הכלכלי, נסק מחיר אונקיית זהב בשנה שעברה. בסתיו הגיע מחירו לשיא של 1,194 ליש"ט, וכיום המחיר נע בסביבות 1,100 ליש"ט. לפי הערכות המומחים, עשוי המחיר עוד להגיע לשיאים חדשים במהלך השנה, בשעה שהמשקיעים מחפשים השקעות בטוחות, והביקוש לתכשיטי זהב עולה במקביל לצמיחת מעמד הביניים בהודו. הזהב האסייתי הוא מונח נרחב לתכשיטים שנקנו או מוחזקים בידי משפחות מדרום אסיה, ועוברים בדרך כלל במשפחות מדור לדור. מדובר לרוב בזהב באיכות גבוהה ביותר, בדרך כלל 24 קראט (זהב טהור), שערכו עולה במידה כזאת עד שלעתים למשפחות אין אפשרות לבטחו. הגנבים יודעים שמשפחות רבות ממוצא אסייתי מחזיקות אוספי זהב בבתיהן, שהפכו בתוך זמן קצר יעדים לפריצה. אין נתונים מדויקים על מספר גניבות של תכשיטי הזהב בכלל או של אוספי משפחות ממוצא אסייתי בפרט, אולם קיימת תמימות דעים על כך שהוא נמצא במגמת עלייה. בשנה שעברה, לאחר גל פריצות ומקרי שוד של תכשיטי זהב מנשים ברחובות, ניסתה המשטרה להעלות את המודעות לגניבות באזורים שבהם ריכוזי האוכלוסייה האסייתית גבוהים.

ראשיד מצביע על חלון חדר השירותים השבור בקומה הראשונה, משם כנראה חדרו הגנבים. הוא סבור שהבית היה נתון למעקב כיוון שהבחין כי כמה ימים קודם לכן חנתה מכונית כסופה סמוך לו. "המשפחה חיה בפחד. הילדים לא מוכנים לעלות לבדם לחדריהם. חיינו השתנו לחלוטין מאז הגניבה", אמר. הוא הוסיף כי המשטרה המקומית אינה תומכת בהם, והעריך כי הסיכוי למציאת הגנבים נמוך ביותר. "השוטר אמר לי שיש להניח כי הזהב כבר הותך, והדיכאון שלי רק הלך וגבר".

הזוג ראשיד מכיר משפחות אחרות שבתיהן נפרצו. "לקחו כמה שעונים וטלפון נייד, אבל הם חיפשו זהב", אמר ויקאס טנדון שביתו באזור נפרץ בספטמבר. "הם ידעו היכן לחפש, ואני משוכנע שהיה להם גלאי מתכות. היו בחדר ערימות של תכשיטים מזהב שעורבבו עם תכשיטים מזויפים. הם לקחו רק את הזהב". טנדון התקין בביתו מצלמות טלוויזיה במעגל סגור כדי להעניק לבני המשפחה ביטחון. לדבריו, הגניבה היתה הרע במיעוטו וכי ההשפעה הפסיכולוגית חמורה עוד יותר. "כל בני הבית פוחדים", הוא אומר.

לא רק בתי מגורים הפכו יעדים לגניבה. בחודש שעבר חטפו שני שודדים חבושים כובעי גרב תיקים, ובהם תכשיטי זהב בשווי של יותר מ-100 אלף ליש"ט מעוברי אורח ברחובות העיר ברדפורד. שודד שלישי שנהג ברכב שטח התנגש בחלון ראווה של חנות תכשיטים, והבריח את צוות העובדים. באזור בירמינגהאם נשדדו כמה חנויות תכשיטים שבעליהן ממוצא אסייתי. ברוב החנויות מציגים כיום לראווה פריטים פחות יקרים מבעבר, ורובן מוגנות במצלמות, סורגים, זכוכיות חסינות כדורים, תריסי מתכת ומנעולי עם השהיה לדלתות.

לדברי נייג'ל בלאקברן, מנכ"ל "תכשיטי לויס", אחד מקנייני הזהב הגדולים בבירמינגהאם, נתקלים עובדיו בזרם של לקוחות המביאים לחנות קופסאות ותיבות מלאות תכשיטים, מעגיל בודד ועד מזוודות מלאות בתכשיטי זהב. הסחורה נשקלת ואיכותה נמדדת, ובתמורה מקבלים הלקוחות מזומנים. "מישהו מכר לנו כמה קילוגרמים של זהב ויצא מהחנות עם 75 אלף ליש"ט, ארוזים בשקית קניות מפלסטיק", אמר. הוא הוסיף כי החברה קונה בכל שבוע זהב בשווי של ארבעה עד חמישה מיליון ליש"ט. כחצי מיליון ליש"ט משולמים תמורת זהב שמקורו באסיה.

לפני שש שנים נמכר קילו תכשיטי זהב שכזה ב-6,000 ליש"ט. היום יהיה מחירו 30 אלף ליש"ט. כמה מהזהב הזה גנוב? נשאל בלאקברן. "נקווה ששום דבר", ענה. לדבריו, המוכרים מוסרים פרטים מזהים, אולם "תעודות זהות לא שוות היום. אפשר לזייף הכל", ולכן אנשיו מסתמכים לרוב על חושיהם. בלאקברן הוסיף כי לאחר כל שוד הוא מקבל מידע מהמשטרה ויודע למה לצפות. "בשבוע אחד הבאתי ל-14 מעצרים", הוא אומר.

תרגום: יעל גרינפטר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

תיירים ליד כנסייה ב עיר אויה ב אי סנטוריני, יוון
Editorial use only. Learn more
Editorial credit: Littleaom / Shutterstock.com
Royalty-free stock photo ID: 289547279
SANTORINI, GREECE- JUNE 16: Many tourists visiting beautiful city of Oia on Santorini island in Greece on June 16, 2015. Santorini is one of the most popular tourist destinations in Greece.

תייירות
איים
טיול
טיולים
עיירה *** Local Caption *** לשימוש אדיטוריאלי בלבד!!

"פעם אפשר היה למצוא בקיץ טיסה ליוון ב–150 דולר. היום זה כבר 450"

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

מחאה מחוץ לבית המשפט העליון בארה"ב, שלשום. גם למי שמסתכלים על ארה"ב מבחוץ, זוהי התפתחות קשה לעיכול

גם במדינה שמזוהה עם חירות, השמרנים יכולים להשיב את הגלגל לאחור

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ