יפאן שקלה לפנות את טוקיו בעת המשבר הגרעיני

לחץ ציבורי במדינה הביא לקיום חקירה עצמאית, שחשפה את מימדי ההיסטריה שאחזה בהנהגה בעת דליפת הכורים בעקבות הצונאמי בשנה שעברה

מרטין פאקלר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרטין פאקלר, ניו יורק טיימס

ברגעים הקשים ביותר באסון הגרעיני ביפאן בשנה שעברה, לא ידעו מנהיגי המדינה מהי מידת הנזק האמיתית בתחנת הכוח בפוקושימה. לפי חקירה עצמאית, שעיקריה נחשפו אתמול (שני), ראשי השלטון אף שקלו בחשאי את האפשרות של פינוי הבירה טוקיו, זאת אף על פי שניסו בפומבי להמעיט בגודל האיומים שנשקפו לתושבים.

בחקירה, שנערכה בידי המכון הפרטי "הקרן למען חידוש יפאן", השקיע צוות של 30 מומחים, עורכי דין ועיתונאים יותר משישה חודשים במחקר העוסק בתגובה של יפאן בימים הראשונים של האסון, שבהם הותכו שלושה כורים במתקן הגרעיני. האסון אירע בעקבות רעידת אדמה עזה וצונאמי שפקדו את האזור ב 11 במארס, וגרמו להשבתת מערכות הקירור במתקן.

הצוות ראיין יותר מ 300 בני אדם, בהם פקחי גרעין ובכירים בממשלה, בהם ראש הממשלה בעת המשבר, נאוטו קאן. אנשי הצוות קיבלו גישה יוצאת דופן כדי לערוך את מחקרם בזכות לחץ ציבורי שדרש דין וחשבון וגם מכיוון שמייסד הארגון, יואישי פונבאשי, עורך לשעבר של היומון אסאהי שימבון, נחשב לאחד האינטלקטואלים המכובדים במדינה.

עותק מוקדם של הדו"ח מתאר כיצד תגובת יפאן התעכבה בגלל משבר אמון בין מקבלי ההחלטות המרכזיים: קאן, ראשי חברת החשמל טפקו, ומנהל המתקן הגרעיני. העימותים ביניהם הביאו לזרימת מידע מבולבל ואף מלא סתירות בימים הראשונים של המשבר, כך נטען בדו"ח.

יפאן לפני ואחרי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הדו"ח מתאר את שיחות הטלפון ההיסטריות בין מנהל הכור, מסאו יושידה, לבכירים בממשלתו של קאן. בשיחות טען המנהל כי הוא יכול להשתלט על המצב אם יורשה להשאיר את העובדים בתחנת הכוח. הוא התעלם באותה שעה מהוראות מטה טפקו, לפיהן אין להשתמש במי הים כדי לקרר את הכורים שהתחממו יתר על המידה. פונבאשי אמר כי נשיא טפקו, מסאטאקה שימיזו, התקשר במקביל למשרד ראש הממשלה, ואמר שעל החברה לפנות את כל העובדים, פעולה שתוצאותיה היו עלולות להיות הרות אסון.

הדו"ח עב הכרס, שצפוי להתפרסם השבוע, מתאר גם את מצב הרוח הקשה במעון ראש הממשלה, בעקבות סדרה של פיצוצים במתחם הגרעין ב 14 ו 15 במארס. לפי הדו"ח, קאן ובכירים נוספים בממשלה החלו לדון בתרחיש האפשרי הגרוע ביותר אם יפונו העובדים במתקן. לפי תרחיש זה, ההערכות היו שתחנת הכוח עלולה לצאת מכלל שליטה, לפלוט כמויות גדולות של קרינה רדיואקטיבית, ובכך לאלץ את הרשויות לפנות תחנות כוח גרעיניות סמוכות ולגרום להתכות נוספות של כורים.

הדו"ח מצטט את מזכיר הממשלה דאז, יוקיו אדאנו, שמזהיר ש"תגובת שרשרת שטנית שכזו" עלולה להסתיים בפינויה של טוקיו, הממוקמת יותר מ 200 קילומטרים מדרום לפוקושימה. "נאבד את המתקן בפוקושימה, ואז נאבד תחנות כוח אחרות קרובות יותר לבירה. אם כך יקרה, אפשר להסיק שנאבד גם את טוקיו".

הדו"ח אף מתאר את הפאניקה בממשל קאן בכל הנוגע לפליטת קרינה רדיואקטיבית של יותר מעשרת אלפים מוטות דלק שאוחסנו בבריכות לא מוגנות ליד הכורים הניזוקים. לפי הדו"ח, רק חמישה ימים לאחר רעידת האדמה, מסוק של צבא יפאן היה יכול לאשר שבריכה הסמוכה לכור מספר 4 במתחם היתה עדיין מלאה במים, ולא כפי שהעריכו מלכתחילה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ