בצרפת רוצים פארק שעשועים על נפוליאון

להתראות דיסנילנד: בימין הצרפתי מציעים להקים פארק שעשועים בו הילדים יגלשו בשלג ליד חיילים קפואים או יצפו בכריתת ראשו של לואי ה-16

אנג'ליק כריסאפיס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנג'ליק כריסאפיס, גרדיאן

למה לקחת את הילדים להצטלם עם מיקי מאוס, כאשר אפשר לגייס אותם לקרב טרפלגר באקווריום ענק? או לשלוח אותם לגלוש על שלג מלאכותי לצד גופותיהם הקפואות של חיילי נפוליאון שנספו בנסיגה הנואשת מרוסיה?

חבר פרלמנט צרפתי העלה את הרעיון להקים פארק שעשועים חדשני, שיהיה הראשון מסוגו באירופה ויתמקד בקיסר נפוליאון.

רעיון הקמת נפוליאונלנד כ-65 קילומטרים מיורודיסני שבפאתי פאריס הושק רשמית בחודש שעבר כחלק ממסע חיזור אחר משקיעים זרים מקטאר ועד הודו.

עשו לנו לייק וקבלו את את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

יותר מאשר צעד נוסף לעבר תוצר כלאיים של היסטוריה ופנאי, נראה כי הכבוד שיינתן לאחת מהדמויות המורכבות והפולמוסיות ביותר בהיסטוריה הצרפתית הוא חלק מניסיון התבלטות של פוליטיקאים מהימין הצרפתי.

איב ז'גו ממפלגת המרכז-ימין "רדיקל", חבר פרלמנט ושר לשעבר בממשלת ניקולא סרקוזי, תיאר את הפרויקט כ"מפעל חייו". טכנאים ומעצבים בוחנים כעת את העניין, כדי לקבוע אם החלום יתגשם.

חזונו של ז'גו כולל את חוויית המהפכה, שבה ישוחררו המבקרים מכלא הבסטיליה, ויהיו עדים לעריפת ראשו של המלך. בין הגנים הצרפתיים והעתק של ארמון ורסאי, ישתתף הקהל גם בטקס הכתרתו העצמית של נפוליאון לקיסר. המבקרים יירדו למנהרות תת-קרקעיות שאמורות להזכיר את הפירמידות ויצפו מתחת למים בקרב טרפלגר שיתנהל באקווריום ענק.

בין המתקנים הנועזים האחרים - מסלול סקי יבש שידמה את חציית האלפים ונתיב הנסיגה מרוסיה, וחציית הנהר ברזינה, בין גופותיהם הקפואות של חיילים ופגרי סוסים. גם לאוסטרליץ ולווטרלו נשמר מקום בפארק. "תוכלו לשמוע את רעם התותחים, את שריקת הכדורים החולפים בסמוך, להריח את אבק השריפה ולהעריץ את קור רוחו של נפוליאון", כתב ז'גו.

לדברי ז'גו, "נפוליאון נחשב לצרפתי המפורסם ביותר בעולם. זה אדם ששינה בתוך 15 שנה את ההיסטוריה העולמית, ולמרות כל זה, אין בצרפת מוזיאון המוקדש לו". לשאלה בדבר המחלוקת סביב הגנרל ענה ז'גו כי אין בכוונתו לשנות את דעותיהם של אנשים, אלא לאפשר להם לראות הכל מזוויות שונות.

ז'גו רואה בתמהיל הרצינות וכיף של הפארק אמצעי אולטימטיווי למלחמה במשבר, ואומר כי רק פרויקטים מסוג זה יכולים להיות בעיטת פתיחה לכלכלתה המקרטעת של צרפת. לדבריו, אם המימון יובטח, אפשר יהיה להתחיל בבנייה ב-2014. הוא הוסיף כי הפארק לא ייפתח לפני 2017.

נפוליאונלנד אינו אמור להתחרות ביורודיסני. יריביו העיקריים יהיו פארק אסטריקס שבו מבקרים 1.8 מיליון איש בשנה ופארק פוי דו פו (גבעת עץ האשור) שמתמקד בהיסטוריה ושאליו מגיעים כ-1.5 מיליון איש בשנה כדי לצפות בקרבות אבירים ומסעות הוויקינגים.

היסטוריונים מתחו ביקורת על השימוש שעושה סרקוזי בדמויות ואירועים היסטוריים. הם הביעו ספקנות באשר לתוכניתו להקים מוזיאון ענק שיוקדש להיסטוריה הצרפתית והבהירו שיעקבו מקרוב אחר התקדמות הפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ