הודו ביקשה מאיראן מידע על החשודים במעורבות בפיגוע נגד שגרירות ישראל

משרד החוץ ההודי הודיע לשגריר איראן כי נגד השלושה הוצאו צווי מעצר וביקש "את שיתוף הפעולה של איראן בחקירה והבאת המעורבים בהתקפה המזעזעת הזו לדין"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הודו פנתה היום (שישי) לראשונה באופן רשמי לממשלת איראן וביקשה ממנה לקבל מידע לגבי שלושה אזרחים איראנים החשודים במעורבות בפיגוע נגד שגרירות ישראל בניו דלהי בחודש שעבר, בו נפצעה אשת מציג משרד הביטחון במדינה, טלי קורן יהושע.

משרד החוץ ההודי הודיע כי השגריר האיראני בניו דלהי הוזמן היום לפגישה במהלכה נמסרו לו פרטי חקירת הפיגוע וזהותם של שלושת האזרחים האיראנים החשודים. השגריר האיראני עודכן כי בית משפט הוציא צווי מעצר נגד השלושה וכן כי התבצעה פנייה לאינטרפול כדי להוציא צווי מעצר בינלאומיים.

ממשרד החוץ ההודי נמסר כי "החקירה נמשכת ולא ניתן להגיע למסקנות בשלב זה. עידכנו את השגריר האיראני בפרטים וביקשנו את שיתוף הפעולה של איראן בחקירה והבאת המעורבים בהתקפה המזעזעת הזו לדין".

מכוניתה של טלי קורן יהושע, דקות לאחר הפיגוע בניו דלהי

לפי מקורות בהודו, שניים מהאיראנים החשודים הגיעו לניו דלהי בתחילת 2011 כדי לבצע תצפיות ואיסוף מודיעין על שגרירות ישראל והדיפלומטים הישראלים. השניים, סייד עלי מהדי סאדר ומוחמד ריזה אבו אל-גאסמי, היו בקשר עם העיתונאי ההודי, סייד מוחמד קאזמי, שנעצר לפני כעשרה ימים בחשד כי סייע לשניים באיסוף המודיעין.

שני האזרחים האיראנים חזרו לאיראן בסוף 2011 כדי לתדרך את המחבל שהצמיד את מטען החבלה למכוניתה של קורן יהושע. המחבל, חוסיין אפשאר, הגיע להודו בשבוע האחרון של ינואר 2012 והתגורר בבית מלון במרכז ניו דלהי. לפי החקירה של שירותי הביטחון ההודים, גם אפשאר היה בקשר עם העיתונאי ההודי סייד מוחמד קאזמי ואף ביקר בביתו.

משטרת ניו דלהי איתרה את האופנוע שבו נעשה שימוש במהלך הפיגוע. האופנוע היה שייך לעובד בבית המלון בו התגורר המחבל. מיד לאחר ביצוע הפיגוע, עוד באותו הערב, אפשאר עלה על טיסה מניו דלהי לקואלה לומפור בירת מלזיה בדרכו חזרה לטהראן.

לפני כשבועיים חשף "הארץ" כי ההודים השיגו התקדמות משמעותית בחקירת הפיגוע, שמצביעה על מעורבות איראנית ישירה בתכנון ובביצוע, אך נמנעים מלפרסם את הדברים מחשש ליחסים עם טהראן. הפרטים שמתפרסמים בתקשורת ההודית בימים האחרונים מאשרים את הפרסום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ