משחק מלחמה בפנטגון: תקיפה ישראלית באיראן תוביל למאות הרוגים אמריקאים

תרגיל צבאי שנערך החודש מעלה כי ישראל תעכב את פרויקט הגרעין האיראני בשנה בלבד - ותצית מלחמה אזורית שתגרור פנימה גם את ארה"ב

מארק מאזטי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מארק מאזטי, ניו יורק טיימס

ארה"ב ערכה החודש משחק מלחמה סודי שנועד להעריך את ההשלכות של תקיפה ישראלית נגד מתקני הגרעין האיראני. במסגרת משחק המלחמה נשקלו יכולות הצבא האמריקאי במקרה שבו מתקפה אווירית מצד ישראל תצית מלחמה אזורית רחבה, שארה"ב תיגרר לתוכה, ושתגרום למאות הרוגים אמריקאים.

לדברי בכירים בפנטגון, משחק המלחמה לא נועד להיות חזרה כללית לקראת פעולה של הצבא האמריקאי. עוד הדגישו כי תוצאות המשחק אינן התוצאות היחידות האפשריות במקרה של מלחמה ממשית. ואולם, המשחק מעורר חשש בקרב קובעי מדיניות אמריקאים בכירים, משום שייתכן ולא ניתן יהיה למנוע מעורבות אמריקאית במקרה של הסלמת העימות עם איראן. בוויכוח בין קובעי המדיניות לגבי התוצאות של כל מתקפה אפשרית על ידי ישראל, התגובה הזאת עשויה להעניק משנה תוקף לאלה בבית הלבן, בפנטגון ובקהילת המודיעין המזהירים מכך שמתקפה עלולה לסכן את ארה"ב.

תוצאות משחק המלחמה מטרידות במיוחד את הגנרל ג'יימס מאטיס, מפקד הכוחות האמריקאים במזרח התיכון, במפרץ הפרסי ובדרום מערב אסיה, כך אמרו בכירים, שהשתתפו בתרגיל או תודרכו לגבי תוצאותיו. הם דיברו בעילום שם עקב רגישות הנושא. בתום המשחק, שנערך מוקדם יותר החודש, אמר הגנרל מאטיס לעוזריו כי למתקפה ישראלית יהיו קרוב לוודאי תוצאות מסוכנות לכל האזור ולכוחות ארה"ב הנמצאים באזור.

  עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים מהעולם ישירות לפייסבוק שלכם

  משחק המלחמה, שנקרא "מבט פנימי", נמשך שבועיים והתבסס על עיקרון שלפיו ארה"ב מוצאת את עצמה נגררת לעימות לאחר שטילים איראניים פגעו בספינה של הצי האמריקאי במפרץ הפרסי, וגרמו למותם של 200 אמריקאים, כך לפי אחד הבכירים. ארה"ב הגיבה לתקיפה בתקיפת מתקני הגרעין של איראן.

  על פי התסריט המדומה, המתקפה הישראלית הצליחה לעכב את תוכנית הגרעין האיראנית בשנה לכל היותר, בעוד התקפת הנגד האמריקאית האטה את תוכנית הגרעין בשנתיים נוספות. אולם גורמים נוספים בפנטגון אמרו כי הארסנל הצבאי האמריקאי עשוי להסב לאיראן נזק גדול בהרבה אם הנשיא אובמה יחליט על תגובה בקנה מידה נרחב

  המשחק תוכנן לבדוק את יכולת התקשורת הפנימית בתוך הצבא ואת התיאום בקרב צוותי הפנטגון, בטמפה, פלורידה, שם שוכן מטה הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב, וכן במפרץ הפרסי, במצב שאחרי מתקפה ישראלית. עם זאת המשחק נועד לבדוק מצב שיכול להתממש במציאות.

  בסופו של דבר המשחק המחיש לצמרת הצבא עד כמה התוצאות של מתקפה ישראלית ומתקפת נגד איראנית הן בלתי צפויות ובלתי ניתנות לשליטה.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ