קצינים השתלטו על ארמון הנשיאות במאלי; הנשיא נמלט

קצינים זוטרים, הזועמים על אוזלת ידה של הממשלה בדיכוי מרד בצפון המדינה, משתתפים בניסיון הפיכה במדינה המערב-אפריקאית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצה של קצינים זוטרים שערקה מצבא מאלי השתלטה היום (חמישי) על ארמון הנשיאות במדינה המערב-אפריקאית במה שנראה כניסיון הפיכה. החיילים המורדים, המכנים את עצמם "המועצה להקמה מחדש של הדמוקרטיה", השתלטו גם על תחנת הטלוויזיה הלאומית ובשעות הבוקר המוקדמות הכריזו בשידור כי "מוסדות המדינה פוזרו והחוקה הושעתה".

בערב דווח כי חיילים נראו בוזזים את ארמון הנשיאות, וכי הוטל עוצר בבירה במקו. דובר הקבוצה, סגן אמאדו קונארה, ביקר את אוזלת ידה של הממשלה בדיכוי מלחמת גרילה בצפון מאלי. בבירה נשמעו במהלך היום יריות, ולפי חלק מהדיווחים, כמה שרים נעצרו. הצבא הודיע כי הנשיא, אמאדו טומני טורה, פונה בשלום מהארמון לבסיס צבאי, והוא אינו מוחזק בידי המורדים.

ההפיכה האחרונה במאלי התרחשה ב-1991, וממשלתה נחשבת לאחת מהדמוקרטיות ביותר במערב אפריקה. ניסיון ההפיכה מגיע בעיתוי מפתיע, משום שבחודש הבא אמורות להתקיים במדינה בחירות לנשיאות, והנשיא כבר הודיע כי יכבד את החוקה ולא יתמודד על כהונה שלישית.

עשו לנו לייק וקבלו את הידיעות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק

חיילים מורדים במאלי מחוץ למשרדי הטלוויזיה הלאומית

למרות היציבות היחסית, בתקופה האחרונה התמרמרו קצינים רבים על התנהלותה של הממשלה בעניין המרידה בצפון. ההתקוממות שם מונהגת על ידי שבטים נודדים, בני טוארג, שחמושים בנשק שקיבלו משליט לוב המנוח מועמר קדאפי. בשונה מהתקוממויות של הטוארג בעבר, הפעם מתקשה הממשלה להשקיט את המחאה, ובדרגים הנמוכים בצבא התלוננו על מחסור בנשק וציוד בצפון.

השבטים השיגו כמה ניצחונות מפתיעים במאבקם בצבא מאלי וכבשו כמה כפרים סמוך לגבול עם אלג'יריה. כמו כן, הם הצליחו להרוג חיילים בחודשים האחרונים ולאלץ את הממשלה לפנות כוחות שהוצבו באזור.

אתמול בבוקר, לאחר תקופה של הפגנות בירה, ניסה שר ההגנה להרגיע חיילים שהתגודדו מחוץ לבמקו. אחרי קרב יריות שהתפתח במקום, יצא לדרך ניסיון ההפיכה. בשלב זה לא ברור אם החיילים המורדים יצליחו להשיג שליטה במוסדות המדינה, או אפילו בצמרת הצבא עצמו. מומחה צרפתי למאלי, פייר בוילי, אמר לרדיו הצרפתי כי "אי אפשר עדיין לדעת אם הנשיא איבד את השלטון".

ממשלת צרפת קוראת לבחירות "במהירות האפשרית" בקולוניה שלה לשעבר. שר החוץ של צרפת, אלן ז'ופה, אמר כי פאריס מגנה את ניסיון ההפיכה ודורשת את השבת הסדר לאלתר. הבית הלבן פרסם הודעה, שלפיה ארה"ב מגנה את האלימות "שיזמו גורמים בכוחות המזוינים של מאלי", וקוראת להשיב את השליטה לנשיא הנבחר טורה.

מלבד המרד בצפון, מתמודדת מאלי עם מאות לוחמי אל-קאעדה במגרב האיסלאמי, שמצאו מקלט במדבר בצפון המדינה. ההערכה היא שרובם הם אזרחי מאוריטניה ואלג'יריה. בשנים האחרונות תקפו וחטפו לוחמי פלג זה של אל-קאעדה תיירים, תושבים וחיילים במאלי, מאוריטניה, ניז'ר ואלג'יריה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ