הקרב הגדול של אובמה |

בית המשפט העליון דן ברפורמה בביטוח הבריאות

חוק הבריאות נחשב לפרויקט הדגל של הכהונה הראשונה של אובמה ומלהיט את היצרים בקמפיין הרפובליקאי. כעת יחליט בית המשפט אם הוא חוקתי

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

בית המשפט העליון של ארה"ב התחיל היום (שני) שלושה ימים של דיונים היסטוריים שיקבעו את גורלה של רפורמת הבריאות השנויה במחלוקת של הנשיא ברק אובמה. שופטי העליון נדרשים להחליט אם הממשל האמריקאי יכול לאלץ את האזרחים לדאוג לעצמם לביטוח רפואי עד שנת 2014 – או שדרישה זו מנוגדת לחוקה.

ממשל אובמה, וגם המתנגדים לחוק (ביניהם 26 מתוך 50 המדינות בארה"ב, הטוענות כי הממשל הפדרלי מכריח אותן לאמץ את חוק ביטוח הבריאות באופן לא חוקתי), מסכימים כי על בית המשפט העליון לפסוק בסוגייה בימים הקרובים, ולא להתיר שנים נוספות של דיונים.

הדיונים בבית המשפט העליון הם התחנה המשמעותית ביותר עד כה בדרכה של הרפורמה בבריאות, פרויקט הדגל של הכהונה הראשונה של אובמה. תומכי ומתנגדי החוק התקהלו משעות הבוקר המוקדמות מחוץ לבית המשפט. התומכים הניפו שלטים המספרים כי הרפורמה הצילה את חייהם, שרו "אנו נתגבר" ו"אנו אוהבים את אובמקייר". המתנגדים, רבים מהם חברי תנועת המחאה השמרנית "מסיבת התה", צעקו סיסמאות נגד ה"סוציאליזם" של אובמה, וטענו שהענקת ביטוח לעשרות מיליוני עניים יפגע באלו שמשלמים עליו.

בשלב הראשון של הדיונים בבית המשפט עלתה השאלה אם השופטים בכלל צריכים לדון
על הרפורמה בבריאות, לפני שהחוק יושם במלואו (דבר שצפוי לקרות רק בעוד כשנתיים). אך יש לציין שהתביעות הראשונות נגדו הוגשו כבר במארס 2010, כשאובמה חתם על החוק.

הקרב על הרפורמה אינו רק דיון נוסף על חוק שנוי במחלוקת, הוא מסמל את יחסי הכוחות
בין הדמוקרטים, שקידמו אותו, לבין הרפובליקאים, שמשתמשים בו כדי לנהל מסע צלב נגד אובמה. עבור אובמה עצמו, מדובר בהישג הגדול של כהונתו (יש שיגידו שחיסולו של אוסמה בן לאדן היה הישג גדול יותר, אך מבחינת ההשלכות הישירות על חיי האזרחים האמריקאים, לרפורמת הבריאות בכל זאת צפויה להיות השפעה גדולה יותר).

אף על פי ששלושה ימי דיונים הם תקופת זמן קצרה אחרי השתהות של שנתיים, זו תקופת השימועים הארוכה ביותר בבית המשפט העליון של ארה"ב ב-45 השנים האחרונות. הסוגייה כה כבדה ומורכבת, שהוחלט לפרק אותה לכמה תת-נושאים, שכל אחד מהם יזכה לדיון נפרד. בין היתר, ידונו השופטים בשאלה האם ניתן לבודד סעיפים בחוק הנוגעים לחובת ביטוח בריאות אישי, או שביטול אפשרי של סעיפים אלה יגרום לפסילת הרפורמה בשלמותה.

לדרמה הגדולה בבית המשפט יש גם מערכה - או, ליתר דיוק, מערכון צדדי. יריביו הרפובליקאים של מיט רומני טוענים שרפורמת הבריאות שהוא העביר במסצ'וסטס בתקופת כהונתו כמושל המדינה דומה להפליא לזו של אובמה. לרומני יש טענת-נגד: הרפורמה שלו, בניגוד לזו של הנשיא הדמוקרטי, היתה חוקתית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ