אבי יששכרוף צרוב
אבי יששכרוף

על אף הבטחת "האחים המוסלמים" שלא להציג מועמד בבחירות לנשיאות מצרים שייערכו ב-23-24 במאי, התכנסה השבוע מועצת השורא (הנהגת התנועה) כדי לדון באפשרות לפעול בכיוון זה. בעקבות הודעתו של סגן מנהיג התנועה והמועמד המוביל, חיראת א-שאטר, שאין בכוונתו להתמודד, עומדת כעת על הפרק מועמדותם של שניים: יו"ר מפלגת "החירות והצדק" מוחמד מורסי, ויו"ר הפרלמנט המצרי סעד אל-כתאתני. לעת עתה לא מסתמנת הכרעה, בין היתר בשל הלחץ הגדול שבו נתונה הנהגת האחים המוסלמים לעמוד בהבטחתה שלא לקחת חלק בבחירות לנשיאות.

השבוע הגיעה לשיאה המתיחות בין האחים המוסלמים לבין המועצה הצבאית העליונה השלטת במצרים לשיא חדש, ונראה כי "ירח הדבש" בין שני הגופים - הסתיים. בצעד יוצא דופן, הזהירה המועצה השבוע כי התנועה האיסלאמיסטית מנסה לחתור תחת פעולות הממשלה וטופלת האשמות שווא על הצבא. ההודעה פורסמה על רקע הצהרה של האחים המוסלמים, המאשימה את המועצה בניסיון לפגוע במהפכת ינואר 2011.

מאבק הכוחות בין המועצה הצבאית לאחים המוסלמים בא לידי ביטוי גם בפרלמנט וגם במרוץ לנשיאות עצמו. הפרלמנט סוער סביב הרכב הוועדה לניסוח החוקה, שאמורה להתכנס היום לראשונה. האופוזיציה החילונית, המפלגות הליברליות, השמאל והצעירים מאשימים את האחים המוסלמים ואת מפלגת א-נור הסלפית, בהשתלטות על הוועדה ומינוי אנשיהם באופן שימנע חיבור חוקה בקונצנזוס. בוועדה יהיו 100 חברים ועל פי בדיקת העיתון "אל-אהרם" לפחות 65% מחבריה הם איסלאמיסטים. ועדת החוקה אמורה לקבוע בין היתר את סמכויות נשיא מצרים ואת יחסיו עם הרשויות.

בכל הנוגע למרוץ לנשיאות, החיכוך העיקרי בין הצדדים הוא סביב רשימת המועמדים בבחירות הדמוקרטיות הראשונות אי פעם. עד כה נרשמו כ-200 מועמדים, חלקם אישים פוליטיים מוכרים ורציניים, ועוד רבים אחרים שיכולים לספק חומרים לעשרות תוכניות סאטירה ושספק אם יתמידו במועמדותם עד ליום הבוחר. בתחילת השבוע פרש מהמרוץ שר ההסברה בממשל סאדאת, מנצור חסן, שהיה אחד משלושת המועמדים המובילים. חסן הורחק מעמדות כוח בתקופת מובארק, אך כעת הוא זוכה לתמיכה רחבה. לשמו של חסן אף הודבק תואר הגנאי "המועמד המוסכם", בעקבות שמועות שלפיהן מועמדותו היא חלק מעסקה פוליטית בין המועצה הצבאית העליונה לבין האחים המוסלמים. פרישתו של חסן הביאה לסיום תיאוריות הקונספירציה הללו.

שני המועמדים המובילים הנוספים הם שר החוץ ומזכ"ל הליגה הערבית לשעבר עאמר מוסא, ועבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, בכיר לשעבר באחים המוסלמים שהחליט להתמודד כעצמאי והורחק בשל כך מהתנועה. מוסא, זכה בתחילת המרוץ לתמיכה נרחבת אך איבד גובה, בין היתר בגלל עברו כבכיר במשטרו מובארק. מנגד, אבו אל-פותוח מסתמן כמי שעשוי להיות ההפתעה הגדולה של מערכת הבחירות. הוא נחשב ליריבו הפוליטי של המדריך הכללי של האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, עוד מימיו כחבר בתנועה. אבו אל-פותוח זוכה באהדת צעירי האחים המוסלמים לצד צעירים חילונים, שרואים בו כאופציה נקייה מקשרים לשלטון הקודם. הוא גם משווק מסר איסלאמי-ליברלי שזוכה להרבה אהדה במצרים. ייתכן שעובדה זו היא שגרמה לבדיע לבחון את האפשרות של הצבת מועמד.

התנועה הסלפית, שרשמה את ההישג המפתיע ביותר בבחירות לפרלמנט, מציגה את השייח חאזם סלאח אבו איסמעיל כמועמד מטעמה. באופן מפתיע מעט, התייחס אבו איסמעיל בראיונות לישראל וליהודים דווקא בהקשר חיובי, ותיאר כיצד היא אוסרת על הימורים משום שהם נוגדים את הדת היהודית. גם המועמד העצמאי סאבר חאפז סאבר רואה את ישראל באור חיובי יחסית. איש העסקים הזה הציג תוכנית המתבססת על בניית קשרי חוץ חזקים במיוחד דווקא עם ישראל, בין היתר באמצעות הקמה של פרויקטים כלכליים משותפים. לדבריו, אחרי שמשקיעים יבינו כי רעיון המלחמה בין המדינות אינו רלבנטי, ניתן יהיה לגייס כספים ומשקיעים נוספים.

בורסת השמות לנשיאות מצרים מספקת מדי יום עוד ועוד מועמדים. "השם החם" האחרון הוא זה של עומאר סולימאן, ראש המודיעין הכללי בימי מובארק. גם ראש הממשלה לשעבר אחמד שאפיק נחשב למועמד בולט וכמוהו גם ראש המודיעין המצרי לשעבר חוסאם חייראללה, וסגן ראש בית הדין לערעורים הישאם אל-ביסטוויסי. שגריר ישראל במצרים לשעבר, יצחק לבנון, אומר כי המשותף למועמדים הבולטים ביותר, מוסא ואבו אל-פותוח, הם עוינותם הכמעט גלויה לישראל. לדבריו, התמודדות של האחים המוסלמים גם על תפקיד הנשיא, משמעותה היא השתלטות כוללת של התנועה על מצרים. "בחירת אחד מאנשיהם לנשיא, משמעותה חיבור בין הרשות המחוקקת והמבצעת. כל דמוקרטיה מצריכה הפרדת רשויות ובמקרה כזה יהיה מדובר בשילוב מדאיג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ