קן ליווינגסטון: היהודים לא יצביעו לי כי רובם אמידים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

ראש העיר לונדון לשעבר, קן ליווינגסטון, נאלץ אתמול לחזור בו מאמירות פוגעניות שאמר ליהודים תומכי מפלגת הלייבור, שעמם נפגש בתחילת החודש. בפגישה אמר ליווינגסטון שהוא לא חושש מכך שיהודים לא יצביעו בשבילו מכיוון שמרבית מצביעי השמאל באים מבעלי הכנסות נמוכות, זאת בשעה שמרבית היהודים אמידים. ליווינגסטון שהיה ראש עיריית לונדון בשנים 2000 עד 2008 מתמודד עתה מחדש על התפקיד בבחירות הקרובות שיתקיימו בעוד חמישה שבועות.

לאחרונה התקיימה פגישה בין ליווינגסטון לקבוצת פעילים יהודים של מפלגת הלייבור בניסיון להרגיע את המתיחות שהצטברה שנים בינו לקהילה היהודית בלונדון. ליווינגסטון עורר את זעמה של הקהילה היהודית ביולי 2005, שעה ששבועיים לאחר פיגועים שהתרחשו בלונדון, הצדיק מחבלים מתאבדים פלסטינים ואמר "שלפלסטינים אין מטוסי סילון, אין להם טנקים, יש להם רק את הגוף שלהם ככלי נשק". לדבריו, מעשי ישראל כלפי הפלסטינים "גובלים בפשעים נגד האנושות". המפגש החודש נערך בתקווה שניתן יהיה לפתוח דף חדש. "לא חשבנו שניתן לשנות את דעותיו על ישראל", אמר אחד המשתתפים, "אבל קיווינו לפחות להבהיר לו עד כמה דבריו בעבר היו פוגעניים".

בפגישה סירב ליווינגסטון להודות כי אמירותיו השנויות במחלוקת היו שגויות. "אני לא נגד ישראל", אמר, "אני נגד הציונים", והכחיש כי הוא רוצה לראות בהשמדתה של ישראל או מונע מרגשות אנטישמיים. בעקבות הפגישה, שלחה קבוצה של פעילים יהודים בולטים מכתב למנהיג הלייבור, אד מיליבנד, ודרשו את התערבותו. הלחץ במפלגה אילץ את מיליבנד להתערב וללחוץ על ליווינגסטון לפרסם הבהרה. ההבהרה התפרסמה בשבועון ג'ואיש כרוניקל. ליווינגסטון כתב בה ש"לפוליטיקאים צריך להיות ענווה כשדברים כאלה קורים ואני לא יוצא מן הכלל".

לונדון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ