אובמה אותת לחמינאי: נסכים לתוכנית גרעין אזרחית אם לא תפתחו פצצה

ה"וושינגטון פוסט" מדווח כי הנשיא האמריקאי העביר מסר לטהראן באמצעות ארדואן, לפיו יקל עמדותיו אם איראן תתחייב שהגרעין לא מיועד למטרות צבאיות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה העביר לפני כמה ימים מסר למנהיג העליון של איראן האייתולה עלי חמינאי בנוגע לתוכנית הגרעין של ארצו, כך דיווח היום (שישי) הפרשן האמריקאי הבכיר דיוויד איגנשיוס בטורו ב"וושינגטון פוסט". הנשיא האמריקאי העביר את המסר באמצעות ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, שביקר השבוע בטהראן ונפגש עם חמינאי.

לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", אובמה אותת למנהיג האיראני כי ארה"ב תהיה מוכנה להסכים לקיומה של תוכנית גרעין אזרחית באיראן, במידה וחמינאי ינקוט בצעדים שיגבו את אמירתו הפומבית מפברואר לפיה איראן "לעולם לא תפתח נשק גרעיני", ויוכיחו שאכן אין לאיראן תכנית גרעין צבאית. באותה התבטאות אמר חמינאי כי נשק גרעיני הוא חטא על פי האסלאם.

אובמה נפגש בפסגת הגרעין בסיאול במשך שעתיים עם ראש ממשלת טורקיה ארדואן, וביקש ממנו להעביר את המסר לחמינאי. בין השאר אמר נשיא ארה"ב לארדואן שהאיראנים צריכים להבין שהזמן לפתרון בדרכי שלום של סוגיית הגרעין הולך ואוזל, ולפיכך עליהם לנצל את המשא ומתן שיפתח עם שש מעצמות המערב ב-13 באפריל. לפי איגנשיוס, אובמה לא פירט האם במסגרת תוכנית גרעין אזרחית איראן תורשה להמשיך בהעשרת האורניום בשטחה.

אובמה וארדואן בפסגת הגרעין בסיאול

ארדואן אמר לאובמה כי הוא יעביר את המסר, ובממשל האמריקאי סבורים כי הוא אכן הועבר בפגישה שקיים ראש הממשלה הטורקי עם חמינאי בטהראן.

מאז כניסתו לבית הלבן נוצרה ברית של ממש בין אובמה לארדואן. ראש הממשלה הטורקי הוא המנהיג המוסלמי המקורב ביותר לנשיא האמריקאי.

איגנשיוס מציין בטורו כי ארדואן לקח איתו לפגישה עם חמינאי את ראש המודיעין הטורקי האקאן פידאן, שנחשב למקורב למפקד כוח "קודס" של משמרות המהפכה, הגנרל קאסם סלימאני. האחרון הוא אחד מיועציו הבכירים ביותר של חמינאי בנושאים ביטחוניים.

למרות שהמו"מ בין איראן לשש המעצמות יתחיל ב-13 באפריל, עדיין לא ברור היכן הוא יתקיים. האיראנים השיבו בשלילה להצעה לקיים את השיחות באיסטנבול, והציעו לקיימן בעיראק או בסין. בכירים אמריקאים מאמינים שאם האיראנים ימשיכו בגרירת הרגליים ויסרבו לקיים משא ומתן רציני, יהיה קל יותר להחריף עוד יותר את הסנקציות נגד המשטר בטהראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ