מחשש לקריסת משטר אסד: איראן וחיזבאללה מגבירות הסיוע הצבאי לדמשק

גורמי מודיעין במערב אומרים כי טהראן מספקת לאסד נשק, ייעוץ ואף טילי נ"מ - אך גם מהדקת קשרים עם גורמים אחרים במקרה ושלטונו יופל

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

חיזבאללה ואיראן הגבירו באחרונה במידה ניכרת את הסיוע שהן מעניקות לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד, במאמציו לדכא את ההתקוממות בארצו. כך עולה ממידע מהימן שנאסף באחרונה על ידי שירותי מודיעין במערב, בהם קהילת המודיעין הישראלית. אנשי מודיעין איראנים ופעילי החיזבאללה מסייעים בהדרכה ובאספקת אמצעי לחימה לכוחות הביטחון הסוריים, וכמה אנשי חיזבאללה אף נהרגו בקרבות עם ארגוני המורדים.

גורמי ביטחון ישראליים אמרו השבוע ל"הארץ" כי הסכנה להישרדות משטרו של אסד דרבנה התקרבות נוספת בין דמשק לטהראן ולחיזבאללה. לדבריהם, על אף שהאיראנים מאמינים ומעריכים כי אסד יצלח בשלום את מלחמת האזרחים הסורית, ההשקעה של טהראן מכוונת גם ליום שאחרי אסד, אם יופל משטרו של הנשיא. איראן מהדקת את קשריה עם גורמים שונים בסוריה בתקווה שתוכל להשפיע על האירועים שם גם במקרה של החלפת השלטון.

שר הביטחון אהוד ברק ריכך באחרונה את אבחנתו משלהי 2011, שלא התממשה לבסוף, ולפיה משטר אסד ייפול "בתוך שבועות". למרות זאת ברק, בדומה לאנשי המודיעין הישראלי, מעריך עדיין שהשלטון הסורי כבר חצה את נקודת האל-חזור, וכי בהעדר לגיטימציה מבית ומחוץ צפוי המשטר לקרוס בתוך זמן לא רב. בישראל, כמו במערב, לא התרשמו מהכרזות הניצחון של הנשיא אסד בביקורו בעיר חומס השבוע. ההערכה הרווחת היא שהאנרכיה במדינה רק מחריפה, ושסוריה עלולה לגלוש למציאות של "מדינה כושלת" עוד בטרם יתמוטט כליל השלטון הנוכחי. בישראל גם צופים סיכויי הצלחה מועטים ליוזמת השלום שמוביל מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לפי הנתונים העדכניים, עד כה נהרגו בקרבות בסוריה יותר מ-10,000 בני אדם. כ-8,000 מההרוגים, שרובם אזרחים, מזוהים עם האופוזיציה למשטר. בקרבות נהרגו כ-2,000 מאנשי כוחות הביטחון הנאמנים לנשיא. מספר הפעילים החמושים בארגוני המורדים מוערך ב-10,000-15,000 המעורבים בלחימה, אולם הם סובלים ממחסור בציוד ומסיוע בין לאומי בהיקף מוגבל יחסית.

הסיוע האיראני לסוריה מועבר בערוצים שבישראל הודבק להם הכינוי "צבא הצללים". בעבר הובילו את פעילותו בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה והגנרל הסורי מוחמד סולימאן, נאמנו של אסד. השניים נהרגו בסוריה ב-2008, בשתי התנקשויות שדמשק וחיזבאללה מייחסות לישראל. בין השאר מועברות עדיין כמויות גדולות של נשק ואמצעי לחימה במסלולים שונים מאיראן לסוריה. לצד רקטות, מרגמות וטילי נ"מ שאסד ממשיך להצטייד בהם, מחשש לתקיפה אווירית עתידית מצד הקהילה הבינלאומית, מספקים לו האיראנים גם אמצעים רבים לפיזור הפגנות.

מלבד זאת, מומחים מטעם משמרות המהפכה האיראניים וחיזבאללה הדריכו באחרונה את כוחות הביטחון הסוריים בהפעלת אש בשטחים בנויים, כחלק מהמאבק עם המורדים. האיראנים גם מעורבים כנראה בהפעלת מזל"טים לאיסוף מודיעין על המורדים. במערב ידוע על כמה תקריות שבהן נהרגו אנשי חיזבאללה מאש מורדים, בעת שהגנו על אתרים אסטרטגיים של משטר אסד. בכירים איראנים, בהם ראשי משמרות המהפכה, מגיעים לביקורים חשאיים תכופים בדמשק, במטרה לייעץ לבכירי המשטר באשר לדרכים לדיכוי ההתקוממות.

בד בבד, חיזבאללה הציב באחרונה מחסומים וכוחות בערוצי ההברחה מלבנון לסוריה, במטרה למנוע מארגונים סוניים מתנגדי אסד לקבל נשק המועבר אליהם מלבנון. חמאס סגר את מפקדותיו בסוריה במהירות רבה, ועושה כל מאמץ להתרחק מזיהוי עם אסד. חיזבאללה, לעומתו, שומר על קשר הדוק עם המשטר הסורי וממשיך לאחוז בבסיסים ובמחסני נשק בשטח המדינה, מעברו המזרחי של הגבול עם לבנון. בחודשים האחרונים ניכרת בסוריה פעילות גוברת גם של ארגוני ג'יהאד עולמי, בהם אל-קאעדה ושלוחותיו, האחראים לפיגועי מכוניות התופת בדמשק.

Read this article in English: Iran, Hezbollah significantly increase aid to Syria's Assad

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ